Pokročilá artróza FP kloubu

Pokročilá artróza FP kloubu

Janulka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 43 let, v 18 letech jsem měla úraz kolene, od té doby mám problémy. Nyní mi dělali MR s tímto nálezem:
osové postavení kloubu správné
snížení chrupavkové vrstvy na obou kondylech tibie, na med.kondylu štěrbinový chondrální defekt zasahující v subchondrální pseudocystičku 3mm. Okrajové osteofyty.
Lateralizace pately, dysplazie typu Wiberg IV. na med.facetě chrupavky nerovná, výrazně zredukovaná, na lat.facetě rozsáhlý defekt s obnaženou subchondrální kortikalis, edémem kostní dřeně.Okrajové osteofyty FP kloubu. ACL,PCL bez zřejmého traumatu v obvyklém uložení. Menisky s nízkým signálem, bez známek traumatu. Signál kostní dřně dlouhých kostí v normě. Malé množství tekutiny v retropatellární burze.

V minulosti 2x artroskopie, naposled návrty. Koleno bolestivé při cvičení, lyžování, cyklistice i běžném chůzi(hlavně schody, delší chůze). Občas bloky.
Je možné pro mě nějaké řešení na zlepšení stavu?

Děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
možnost máte - pokusit se o revitalizaci chrupavky kolenního kloubu kmenovými buňkami. Ostatní standardně užívané metody mohou jen zakonzervovat již dosti pokročilý stav Vašeho kloubu.
prim. Moster, Revmacentrum
P.M.  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
je mi 38 let a mám už několikrát operované koleno.Avšak koleno dál víc a víc bolí, někdy je bolest až nesnesitelná. Stačí mi sebemenší zátěž chůze nebo stání atd. kde pak pociťují v kolenu tlak a častější palčivou bolest, která pak tak jak přichází tak zázrakem odchází. Nyní jsem si udělal MR.s výsledkem- cituji:- Postavení osové patelly II.- III. Ve vrstvě chrupavky med. fasety je jemná hypersignální edeme či cystou v kosti/rozsah 9x8mm.
Stp náhradě LCA, v tunelu v tibii jsou v kazdálních 2cm délky většinou hypersignální strukturys hyposign korelátem v T1 obrazu, jen centrálně hyposignální proužek. Fixace v laterálním kondylu femoru, okolní změny v dřeni.
Zadní zkřížený vaz je lehce zauhlený. Katelární vazy v normě.MENISKS mediální je v zadním rohu a v těle výrazně snížený, degenerovaný bez jedn.čerstvého traumatu.stp resekci těla v.s. Laterální meniskus v normě. Mírný výpotek v kloubu ventrálkaudáně od vent rohu later menisku.
Z:- V.s.degenerace štěpu při kaudálním konci, klinika? Stp menisektomii med. degen. menisku. Drobná chonromalacie pately/mediální plochy
PS:- co lze vyčíst z této zprávy a co se dá dělat, nebo jak zabránit případným bolestem?

Děkuji za odpověď
S pozdravem Pavel M.
23.4.2013 14:42
Václav23  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den mám výsledek rengenu páteře můžu poprosit o vysvětlení pracuji v podniku a mám těškou manualní práci tomudle popisu nerozumím před osmi lety mi komise dala sníženou pracovní schopnost, ale firma na to nebere ohled, mužu poprosit o struční vysvětlení,- akcentované deg.změny v etáži l5/S1- dorsolist. S1 I.ST-6 mm, diskopatie spíše lehká, reakt. osteochondroza- zobáčkovitá-ventr. i dorsální, artroza faset.kl.lll.st.-deg. změny mohou iritovat nerv.kořeny L5,S1. Artroza faset. kl. lll. st. v etáži L4/5. V ostatních etážích jsou deg. změny méně pokročilé- diskopatie, okrajová přihrocení obr.těl..altroza faset.kl.ll. st.. Hyperlordoza- především dolní- TH12-S1- 70 st.. Oboustrnně náznak sakralizace L5 oboustraně.
Předem děkuji
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Praktické lékařství pro dospělé  |  Praha
  • 168 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den, jedná se o výraznější degenerativní změny v oblasti posledního bederního a 1. křížového obratle, jeho posun dozadu o 6 mm, lehkou poruchu meziobratlové ploténky, artrózu (degeneraci) meziobratlových kloubů, které mohou dráždit nervové kořeny vycházející ze zmíněných obratlů L5 a S1 (poslední bederní a 1. křížový). Artroza meziobratl. kloubů též v oblati 4. a 5 bederního obratle. v ostatních etážích jsou degenerativní změny menší, poruchy plotének, přihrocení obratlových těl, artroza meziobratlových kloubů. Zvýšené zakřivení páteře směrem dopředu v oblasti bederní páteře.

Jsou zde tedy změny, které mohou způsobovat bolesti zad a proto vám byla přiznána snížená prac. schopnost. Obraťte se na závodního lékaře, máte právo vyžádat si u něho mimořádnou prohlídku s posouzením vaší pracovní schopnosti a zaměstnavatel musí respektovat omezení uvedená v posudku.

Reakce na MUDr. Jaroslava Marková

Václav23  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, jedná se o výraznější degenerativní změny v oblasti posledního bederního a 1. křížového obratle, jeho posun dozadu o 6 mm, lehkou poruchu meziobratlové ploténky, artrózu (degeneraci) meziobratlových kloubů, které mohou dráždit nervové kořeny vycházející ze zmíněných obratlů L5 a S1 (poslední bederní a 1. křížový). Artroza meziobratl. kloubů též v oblati 4. a 5 bederního obratle. v ostatních etážích jsou degenerativní změny menší, poruchy plotének, přihrocení obratlových těl, artroza meziobratlových kloubů. Zvýšené zakřivení páteře směrem dopředu v oblasti bederní páteře. V noci se budím moc nespím nemůžu se zbavit bolestí mám po pateři často studený pot a příjde velká únava. Paní doktorko, chtěl bych se zeptat, cítím tlak v pateři postupuje to od kříže až do hlavy a pravý ruky. Měl sem kapačky a beru na bolest léky , předem děkuji za radu

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí