Operace menisku ano či ne?

Operace menisku ano či ne?

Mimon Restaurace  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
22.12.2010 jsem si na snowboardu poranil vnitřní meniskus na pravé noze, první dva dny velká bolest minimální otok.Později při normální činosti klid, kromě výkrutu kolena
Skoro denně rekreačně sportuji po 6týdením klidu jsem opět začal sportovat.
Běh,kolo,lyže a prkno apsolutně bez problému, tenis tak cca10-15% omezení hlavně při vykroucení kolena spíše strach. Fotbal to už je katastrofa omezení tak 50% hlavně nelze hrát placírkou. Bodlo, přímá střela je možno zahrát bez většího omezení, střela v krutu, nebo nezpevněným kolenem velmi nepříjemné a bolestivé. Koleno se jakoby brání pohybu. Placírka jako od žáčka po zápase pobolívaji i ostatní svaly (nepřirozený pohyb kolena), otok žádný. Je lepší omezit fotbal na minimum a v klidu nechat koleno být a neriskovat. Nebo raději operovat Atroskopií. Je možné, aby operací došlo k zhoršení a omezení sportování.
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
S kolenem je to trochu těžší, než s jinými klouby, je složitě konstruhované a má spoustu součástek, které nejsou vidět na rentgenu. Taky porucha různých dílů může klinickým vyšetřením i pro zkušeného ortopeda imitovat poruchu jiné součásti kolene, pokud to mám vyjádřit neodborně.
Takže logicky selským rozumem- pokud jste prodělal úraz, před tím to fungovalo normálně a nezahojilo se to za 4 - 6 týdnů plně, jde asi o nějakou podstatnější vadu, které se nezahojí sama, potíže mohou někdy vymizet, ale vracívají se a když budete dlouho čekat a pokoušet se sportovat, koleno si zničíte dokonale a trvale. Takže v této situaci navrhuji navštívit ortopeda, který se léčením kolen zabývá aktivně, nechat se vyšetřit a pokud bude navrhovat artroskopii, tak ji absolvovat. Není jedno kde a s kým , ale to si jistě vyřešíte.
Mirin
Mirin  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v červnu 2011 jsem si při provádění dlažby(kleky,dřepy)namohl levé koleno.Koleno nateklo a nemohl jsem je ohýbat.Po týdením mazání a obvazování
otok opadl a koleno přestalo bolet.Bolest se dodnes objevuje při rotačním pohybu (fotbalová placírka není možná).Jinak nemám žádné omezení.Po vyšetření na ortopedii (DG:Rpt me tibial.gen.I.sin Gonartrosis I.sin) mi byla ihned doporučena artroskopie s třídenním pobytem v nemocnici.(Je sono dostačující k určení této diagnozy ?).Je tato operace nutná a je možné tento zákrok provést ambulantně bez pobytu v nemocnici ?Děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podle Vámi popisovaných potíží je vysoké podezření na poškození menisku. Rozhodujícím kritériem stanovení dg. poškození menisku je anamnéza (potíže pacienta)a klinické vyšetření. Operace je vhodná. Jsou pracoviště, které v rámci tzv. jednodenní chirurgie udělají přijetí, operaci a propuštění v jeden den. Nejsem zastáncem této léčby, je vhodnější v nemocnici strávit noc pod kontrolou lékaře, druhý den kloub převázat, zkontrolovat a pacienta je možné propustit. Je to ovšem věc názoru a zejména přání pacienta.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Nezbytně nutná z hlediska zachování třeba života ne. Z hlediska dlouhodobého zachování zdraví jde o rozumný postup, protože výkon je velmi minimálně rizikový, velmi minimálně obtěžující a varianta nechám to tak (bez askp) je potencionálně v dlouhodobém horizontu trvale poškozující koleno.
Druhá pravda je, že pokud máte známky artrosy podstatnější, než by ukazovalo RTG, což někdy bývá, nemusí to dopadnout tak, že výsledek výkonu bude jednoznačně dokonale zdravé "koleno" neobtěžující nikdy nijak. Ale i tak- ponechání prasklého menisku dlouhodobý stav jenom zhoršuje.
P.s. to co píšete je docela hodně podezřelé na prasklý meniskus, na druhou stranu po internetu nejde nikdy spolehlivě stanovit dg.

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí