Operace menisku ano nebo ne?

Operace menisku ano nebo ne?

Jita  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Mám již asi dva a půl měsíce poraněný vnitřní meniskus v koleni (prokázala to magnetická rezonance) a tedy jsem dostala i termín operace artoskopie. Poté jsem navštívila ještě jiného doktora, a ten je zase vyloženě proti operaci, že jsem na ni příliš mladá a může to mít větší důsledky, než si myslím. Takže doporučuje s operací počkat, protože je určitá možnost, že se to zlepší (jízda na kole, tedy obroušení poraněné části). Jenže taky nemusí a operace tedy bude jediným východiskem.. navíc mi nikdo zatím na rovinu neřekl, jestli se to taky může zhoršit, protože stále i přes zranění aktivně sportuji (atletika), koleno mě zlobí a je to velmi nepříjemný pocit.. Mám tedy otázku: lepší s operací počkat a doufat, že se to zlepší (snad ne zhorší i přes aktivní sport), nebo jít na operaci hned? Potřebovala bych znát nějaký třetí názor, děkuju moc
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
poranění menisku se spontánně(tedy samo) zhojí jen velice zřídka. Jestliže se u Vás zobrazilo poškození i na MRI, jde zřejmě o masívnější poškození. Indikace k operaci je tehdy, jestliže koleno otéká, eventuálně je omezení hybnosti (blokády), pacient má pocity přeskočení aj.
Věk při op. revizi - artroskopii nehraje žádnou roli. Jde o velice šetrnou operační metodu.
Odkládání operace naopak vede k trvalému možnému poškození ostatních struktur kolenního kloubu, což je závažné, zejména pokud jde o mladého jedince.
Mimochodem jste nesdělila Váš věk.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Jita  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Děkuju za odpověď, jinak je mi 16 let
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
OK, už skoro dospělá ženská. Není co řešit, platí to, co jsem doporučil minule pro léčbu při poranění menisku a při bolesti kolenního kloubu.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
Berte to tak, že škoda už nastala tím úrazem. Tuto škodu můžete čekáním a používáním kolena ke sporu jenom zvětšit a to eventualně i nevratně. Proto je artroskopie více než vhodná. Názory Vašeho brzdícího lékaře absolutně neodpovídají většinovému názoru v ortopedii, tam se neopak řeší problém, zda operovat ihned po úrazu, nebo jestli se dá nějaký (1-2,3)týden počkat. JS
Lenka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Před 7 týdny jsem si při pádu zranila nohu. Na pohotovosti na chirurgii mi po rentgenu řekli, že to vypadá na natažený sval v koleni. Po 14 dnech došlo ke sklidnění, ale úplné shojení nenastalo a koleno bylo mírně nateklé a nohu jsem úplně nepropla ani úplně neohnula. Před 4 dny jsem opět špatně šlápla a koleno bolí stejně jako po úrazu. Včera jsem navštívila ortopeda a ten ti vytáhl z kolene krev a řekl, že to vypadá na prasklý meniskus. Za týden se mám znuvu dostavit. Můžete mi sdělit, jak se bude asi postupovat?Jsem velmi aktivní člověk, provozuji všechny možné sporty (poslení rok hlavně posilovna) a mám obavy, abych nebyla dlouho vyřazena z svých aktivit. Za jak dlouho bych v případě nutnosti měla jít na operaci a jak dlouho bude trvat rekonvalescence? Je mi 42 let, jsem plně zdravá a mám štíhlou postavu. Nikdy jsem nebyla vážně nemocná a neměla žádný úraz ani operaci.Děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jak uvádíte, po úrazu došlo k poškození kloubu, zřejmě menisku došlo i tzv. blokádám. Přítomnost krve v kloubu svědčí rovněž o nitrokloubním poškození. Navrhuji artroskopické vyšetření vzhledem k Vašim sportovním aktivitám, aby koleno bylo naprosto OK.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Jita  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Tak už jsem třetí den po operaci, odstranili mi asi necelou polovinu menisku, koleno teda mám pořádně nateklé, ale jinak už nohu zkouším zatěžovat a hýbu s ní v pohodě. Tak doufám, že všechno bude v pořádku, děkuju za předchozí rady :)
Michaela  |  návštěvník  |  Hertford
  • 4 odpovědí
Dobry den, jemi 27 let a pred 6 tydny jsem mela uraz pri volejbale. Bydlim v Anglii a predpokladam, ze postupy leceni tu mohou byt trochu jine. Teprve dnes jsem dostala me vysledky z MRI a zjistili mi pretrzeny jeden z krizovych vazu a praskly meniscus, asi pry vnejsi, ale mnohem vic me boli ten vnitrni, tak mi bylo receno, ze jsou mozna oba praskle. Chtela bych se vratit do CR a nechat se lecit tam, proto se ptam na radu.
Doktor tady mi rekl, ze mam zajit k fyzioterapeutovi, zacit delat cviceni, ktere mi da a vratit se za 3 mesice. Pokud se to nezlepsi, tak by teprve doporucovali operaci. Rika, ze je mozne, ze si to koleno a svaly kokem muzu dostatecne posilit, ze mi ty zraneni nebudou prekazet. Take jsem se ho zeptala, co rika na me 8hodinove sichty na nohou ve velice zaneprazdnene restauraci jako servirka a on mi je jen doporucil, ze mi to koleno urcite neposkodi,ze me to bude maximalne bolet, ze mi to naopak pomuzu posilnit ty svaly kolem. Zminila jsem se, ze po 5 hodinach zacinam uz kulhat, ze citim tlak a obcasnou bolest.
Jsem zmatena, nevim jestli mam ty 3 mesice cekat nebo se jet rovnou nechat vysetrit zpatky domu, aby jsem si tokoleno behem tech 3 mesicu neposkodila.Poradte prosim. Trvalo 6 tydnu nez mi doktori neco rekli a ted vubec nevim, co bych mela delat.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
V anglii se pohybujete v NHS předpokládám, což je zdravotnictví placené z daní, podobně jako v čr. V Anglii fouká více než u nás studený ekonomický vítr v NHS,což poměrně značně ovlivňuje tamní medicínské postupy, pokud mohu soudit. Na druhou stranu tam máte privát, který funguje velmi dobře. Fakt je, že je o něco dražší než se Vám možná zdá rozumné.
Léčit se můžete samozřejmě i v čr, u nás léčíme nejenom čechy pracující v anglii ale i angličany pohybující se po Evropě, kteří nemají privátní anglickou péči.
Měl by Vás vidět nějaký solidní ortoped a posoudit, jak pokračovat ve Vašem léčení. Osobně mám dosti silný dojem, že by byla vhodná artroskopická operace jistě s ošetřením menisku a dost pravděpodobně s náhradou vazu. Nejde o akutní operaci jako slepé střevo, pokud ale z nějakých důvodů běháte v prácoi po poškozeném menisku, může to mít dlouhodobé devastační následky na koleno.. sice s větším odstupem, ale přece..
Jiri.Selucky@nempr.cz pokud chcete
Michaela  |  návštěvník  |  Hertford
  • 4 odpovědí
Dekuji Vam za nazor. Ano je tu privatni pece, ale ja se tu nikym operovat nechci, moc tady tem doktorum neverim a chtela bych byt i doma.
Mohu se zeptat na to jak to tedy funguje, kdyz rikate,ze v CR lecite Cechy pracujici v Anglii? To si mohu jen tak sjednat schuzku s kym chci? Dalsi problem je v tom najit solidniho ortopeda, bohuzel zadneho neznam a nevim jestli bych take nemela jit spise na soukromou kliniku, ale to take nevim kterou.
Jedu ted na dva tydny do CR a doufala jsem,ze bych si tu operaci menisku mohla nechat udelat,ale nevim jestli by mi ji nekdo udelal takhle narychlo. Vubec nevim jak to funguje a jaka je cekaci doba v nemocnicich nebo na soukromych klinikach.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
musí se napřed udělat předoperační vyšetření (cca 24 hod.) Následuje přijetí a zpravidla 24 hod. hospitalizace vč. op. Nejoptimálněji. Operaci bychom tedy mohli zvládnout do 3 dnů. Stačí jen naplánovat.Vše jinak na webu.
prim. Moster, Revmacentrum / SurGal Clinic, XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na Revmacentrum®

Michaela  |  návštěvník  |  Hertford
  • 4 odpovědí
Děkuji moc za radu.Hned vas kontaktuji pres vas email na web strankach.Jedu do Cech 15.4. na dva týdny, tak bych byla rada, kdyby se na me podival kvalitní ortoped.Mam k dispozici lékařskou zpravu i MRI na CD.

Reakce na Michaela

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
www.nempr.cz
Jiri.Selucky@nempr.cz
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Lze zvládnout na počkání i u nás

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Michaela  |  návštěvník  |  Hertford
  • 4 odpovědí
A odkud jste pane doktore? Je to porad ta sama klinika surgal clinic? Nebo vidim, ze jste z Prerova, mohu se zeptat na kontakt nebo web stranky, kde bych vas mohla popřípadě kontaktovat?

Reakce na Michaela

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdrvaím,
máte na výběr Brno nebo Přerov, kam máte lepší spojení či máte větší sympatie :-). Obě pracoviště se o Vás mohou dobře postarat. Všechny kontakty máte na tomto webu.
prim. Moster, Revmacentrum / SurGal Clinic
Mara
Mara  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,
před rokem u mě došlo při fotbal.utkání k jemnému"prasknutí"v levém koleni a k následnému podvrtnutí.Byl jsem normálně schopen pohybu,ale druhý den koleno oteklo.Pan doktor mně vypunktoval směs výpotku a krve a stanovil diagnózu natržený přední křížový vaz.Pro jistotu jsem absolvoval magnet.rezonanci a ta ukázala vazy plynulé,ale drobnou rupturu menisku,nevím jestli vnitřního či vnějšího.Koleno jsem nechal zklidnit a postupně začal zatěžovat,fotbal pouze s ortézou.Koleno se chovalo standartně,ale při jednom ze zápasů(cca po roce) se problém opakoval.Pořídil jsem si proto ortézu čtyřbodovou a ani ta problém neeliminovala,vždy pocítím prasknutí,koleno je při pohybu lehce bolestivé a lehce oteče.Začínám být čím dál více přesvědčen,že můj primární problém je prasklý meniskus a ne kříž.vaz,i když je možná natržen.Můžete mně tuto domněnku nějak potvrdit či vyvrátit?Na artroskopii urč.půjdu,jen mě zajímá Váš názor.Moc děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pokud s kolenem jsou problémy, jak uvádíte, jistě je vhodná artroskopická revize. Jde o minimální výkon s maximálním efektem.
prim. Moster, Revmacentrum
Mara
Mara  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Díky za odpověď,určitě to mám v plánu.Ještě se zeptám,ať už je přední křížový vaz natržen či utržen,pokud se fixuje kvalitní ortézou,v tomto případě čtyřbodovou,a koleno tím pádem nemá možnost"uhnout"do strany,tak by vlastně nemělo docházet k nějakým obtížím,je to tak?Samozřejmě pokud ten utržený vaz není překážkou nějakým dalším tkáním...Můj problém,viz předchozí text,se stal vyloženě při rotačním pohybu.Děkuji!!
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
souhlas s řečeným. Pokud je Vám 50+. Pokud je méně, je vhodné uvést kolenní kloub co nejvíce do pořádku.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Mara
Mara  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,

děkuji za reakci,je mně 38 a mám v plánu ještě nějaký ten rok aktivně hrát fotbal,takže doufám,že to bude opravdu jen ten meniskus.Z případné náhrady vazu bych asi moc nadšený nebyl...

Reakce na Mara

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
naděje a víra... to je kolikrát to, co nám zbývá...
Že by jste nebyl nadšený z plastiky LCA? No já neznám nikoho, kdo by byl vyloženě šťastný, že si urval podstatný stabilizátor kolena...

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Mara
Mara  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Svatá pravda...
Nemůžu se ubránit dojmu,že příroda ve své genialitě trochu podcenila odolnost LCA,praská to velmi ochotně...:-)))
Na druhou stranu asi nepočítala s tím,že se někdy bude hrát fotbal...:-)))
Moc děkuji za rekce a přeji jen to dobré!!!

Reakce na Revmacentrum®

stenly77  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, asi před dvěma měsící v únoru mi při sprintu při fotbale prasklo na levé vnější straně kolena nebo těsně pod kolenem na vnější levé straně,na nohu nešlo vůbec došlápnout, rentgen ukázal, že je vše v pořádku, měsíc pracovní neschpnost a poté pozvolna zatěžovat. Uplynuli už asi přes dva měsíce, a stále nemůžu běhat na plno, při pomalém běhu to nevadí, ale nejde moc zabrat víc. Na levé vnější straně při běhu stále cítit bolest a trochu nestabilita. U doktora mi řekli, že vazy jsou v pořádku, že to vypadá na meniskus nebo tibiofibulární kloub mezi lýtkovu kostí a kolenem. Můžete prosím poradit, jaká je nejlepší rehabilitace, věk je mi 35 let. Moc děkuji za odpověd, Standa
pusinka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobry den.Je to 4tydny co me po behu chytlo koleno.Mela sem to natekle a nemohla doslapnout.Na chirurgii mi rekli i po rentgenu ze nejspis namozene ze na.meniskus to nevypada.Dali mi tam jsk rikali zazracnou mast na 3dny.Vubec to nepomohlo a mazani voltarenem taky ne.Za tyden na kontrole to bylo lepsi nebolelo to skoro vubec.Ale presto kdyz mi na to sahli na levem kokene bokelo to.Tak me za tyden poslali na ortopedii.A to me nebokelo vuec a ani na dotek.Ale to mi pak doktor zacloumal nohou a ja moc zajekla auu.A on na to hndd ze mi nejak oreskakuje koleno a to je meniskus a to bude artroskopie.Takze za tyden mam prijit na kuk jesrli se to nezlepsilo.Je to moc nutny ta operace?beham cvicim nechci prijit o koleno.Veztsina lidi si stezuje po takovem zakroku.Nebolu me to jen kdyz si yni sana zacloumam.Zkousela jsem behat a super.Je to fakt me mladou opwrovat
pusinka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dekuji za odpoved.Je mi 28.
pusinka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobry den.Mam udajne spatne koleno.Meniskus.Pri cloumami to boli.Takze asi se nevyhnu operaci jak rikal ortoped.Ale rikaji lide ze po operaci kolen maji.pak potize stezuji si.Ja beham miluji behani a sportuji vubec!Je.operace fakt nutna kdyz to jinak neboli pri chuzi a behu jen tim zacloumanim.Primo bych umrela kdybych mela prijit o koleno a vubec beh!!Dekuji za.odpoved.
Josef  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Mám dotaz, byl jsem již na operaci menisku, a po půl roce mě stále bolí vnitřní strana kolene v místě menisku. Ještě jeden dotaz. Může dojít k utržení menisku bez úrazu. Je to totiž závěr pojišťovny. Děkuji Josef

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí