Kdy má smysl používat ortézu?

Kdy má smysl používat ortézu?

makovar  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
Dobrý den, jsem 9m od operace předního zkříženého vazu (před tím již meniskus), s komplikovaným zánětem, tj. počátek rehabilitace až po 7týdnu. V současné době koleno pevné, bez potíží, zvládá pravidelné cvičení, včetně běhu (sprint tak na 80% dřívější rychlosti), dotažení chybí cca 7 cm (téměř úplný dřep). Běhám pravidelně asi 2 měsíce a k tomu 2x týdně posilovna. V současné době se chystám znovu začít hrát fotbal (pozvolna). Dotaz: Má v této chvíli smysl pořizovat ortézu?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
i když jsou doporučení nošení ortézy po plastice různá - my zastáváme názor, že plastiku je potřeba trvale chránít kvalitní čtyřbodovou ortézou pro rizikové aktivity (kontaktní sporty, míčové hery, lyže), a to proto, aby nedošlo postupně či jednorázově k selhání plastiky vazu.
prim. Moster, Revmacentrum
Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Dobrý den, byl jsem v podobné situaci jako "makovar", ale nedávno jsem si způsobil rerupturu ACL - podklouzla mi noha na fotbale při "zatáčení". Než půjdu znovu na plastiku, tak bych rád zase sportoval. Na běhání je koleno ok, ale rotace a případné střety u fotbalu bych určitě jen svaly neutáhl. Mám v plánu si pořídit čtyřbodovou ortézu, konkrétně tuto:
http://www.sanomed.cz/e-shop/dolni-koncetiny/koleno/0093818
Myslíte, že je to dostatečná ochrana v mé situaci. Jak se díváte na sportování před operací?
Díky za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
Vámi vybraná čtyřbodová ortéza je dobrou volbou. S ortézou se dá sportovat a dobře lze stabilizovat kolenní kloub.
Se čtyřbodovou ortézou však nelze připustit sportovce ke hře v organizované soutěži (př. kopaná, footsal) pro nebezpečí zranění spoluhráče ortézou. Individuální rekreační sport není pochopitelně limitován.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Děkuji za bleskovou odpověď! 12 minut, to je v internetových diskuzích neuvěřitelná reakční doba :)
Se svazem bych se měl dohodnout na výjimce ohledně připuštění zápasu. A v nejhorším případě budu moct aspoň trénovat.

S pozdravem
Honza C.

Reakce na Honza

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ve věci povolení vyjímky bych asi byl skeptický.
Podle mých zkušeností lékaře z vrcholového sportu povolení ortézy lze u nekryté končetiny připustit pouze u neoprénových či elastických typů. Ortézy s konstrukcí musí být kryty oděvem (př. lední hokej) tak, aby nezranily při kontaktu hráče, nebo lze připustit sportovce k soutěži s tímto typem ortézy u nekontaktních (individuálních) sportů.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Ještě jednou dobrý den,
pro nižší soutěže futsalu už mám výjimku vyřízenou, ale v případě postupu o jednu nebo dvě úrovně výš už mi platit nebude. To mi ale nevadí, protože ve 25 letech a po zmíněných zraněních už kopanou/futsal hraji jen pro radost s kamarády a pro tu trošku adrenalinu, která vzniká při soutěžních zápasech.
Ještě uvidím, jak to půjde na svazu malé kopané, ale svět se nezboří, pokud to nevyjde.
Nechtěl jsem tímto příspěvkem nijak vyvrátit Váš názor na ortézy ve sportu, který je mimochodem přesně podle pravidel, která se však striktně dodržují jen v soutěžích vyšších či nejvyšších, což není můj případ. Spíše jsem chtěl ukázat případným čtenářům tohoto diskusního vlákna, že rupturou ACL sport končit nemusí.

Díky za Váš čas a přeji pěkný zbytek víkendu.

Honza C.

Reakce na Honza

rmlcek  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den. Na začátku července jsem byl na plastice předního křížového vazu v koleni. Pokud to půjde dobře, tak kolem března se chystám pomalu začít s fotbalem. Znáte nějakou kvalitní ortézu, s kterou by se mohly hrát fotbalové zápasy? Asi dva roky jsem hrál s utrženým vazem s ortézou a nyní bych už po psychické stránce nedokázal bez ortézy hrát.
Používám tuhle ortézu: http://www.ortika.cz/ortezy/koleno-10/or-33-i-75 Nebo stačí i tahle ortéza?

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí