Je nutná plastika křížového vazu?

Je nutná plastika křížového vazu?

Veronika  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, na konci září jsem si při sportu podvrtla koleno, koleno stále nemůžu pořádně ohnout a když nohu propnu, tak cítím jak noha není stabilní (jak kdyby plavala). Pan doktor mi nohu prohlédl a řekl, že mám natržený vaz a že jestli chci nadále aktivně sportovat, tak bych měla jít na plastiku. Poté mě objednal na operaci, kterou mám podstoupit 21.1. 2013 a ještě mě poslal na rentgen, prý aby se mohli na tu operaci trochu připravit. Chci se zeptat jestli je možné, že doktorovi stačí pouze rentgen, na kterém toho není vidět tolik a vlastní prohlédnutí kolene, aby věděl, že mám natržené vazy a je potřeba operace? Vím, že tento lékař je uznávaný a určitě má spoustu zkušeností, přesto bych chtěla mít nějakou jistotu, že ta operace je nutná. Děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jestliže Vás ošetřující lékař objednal k plastice vazů, tak vazy zřejmě nejsou natržené, ale přetržené. Pokud je lékař dostatečně zkušený, lze i z klinického vyšetření usoudit na stav vazů. Zpravidla se ovšem před plastikou udělá artroskopické vyšetření ke zjištění stavu. Jinak se stav vazů může zjistit vyšetřením magnetickou rezonancí. Pokud je ovšem klinický stav zřejmý, je vyšetření magnetickou rezonancí zbytečné. Doporučuji věřit Vašemu terapeutovi. Proto jste ho asi vyhledala, ne?
prim. Moster, Revmacentrum
Veronika  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Ano, asi máte pravdu, asi mám jen strach. Právě, že artroskopii mi doporučil lékař před tím a tento doktor mi řekl, že 2 narkózy se mu zdají zbytečné, že jsou to ty vazy. Tak moc děkuji za odpověď, už snad nebudu pochybovat. S pozdravem Veronika
josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak moc plastika př. kř. vazu spěchá? Přetržení 04/2012, 09/2012 artroskopie, doktor mi říkal, že by na to zase tak nespěchal, pokud necítím vážné problémy. S ortézou hraju fotbal, kolo bez ortézy, bruslení taky bez ortézy. Cítím, že koleno je malinko jiné, jakoby trochu tužší, ale přijde mi to opravdu spíše pocitvé, žádné vypadávání, ujíždění, ...

Prosím, poraďte, může se stát, že jít na plastiku třeba za 3 roky už může být tak pozdě, že nebudu moci pak normálně chodit, sportovat, atd..? Denně přemýšlím, jak tohle řešit, díky moc!
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po přetržení PZV se operace nemusí dělat se spěchem. Koleno je vhodné po operaci rozcvičit, posílit stehenní svaly, trvale je držet v dobré kondici, koleno je ale nutno stabilizovat kvalitní čtyřbodovou ortézou. Takto můžete vydržet dlouho. Do té doby, než se koleno (chrupavka) opotřebí a vznikne artróza. Po té již plastika není vhodná. Soudím, že při tomto stavu op. řešení až po 3 letech je ještě možné.
prim. Moster, Revmacentrum
Petr  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Nenechte se do operace nikým nutit! Mám to samé co vy. (taky to mám dost stabilní - úraz 6/2012). Normálně hned kolo. Ted jsem byl již i lyžovat, bruslit, běhat, skákat,.. Už hned po úrazu jsem měl svaly na noze dobře posílené a nic nevyskakovalo, ujíždělo apod. Prostě si to držte v akci (posilovat). Jo a bolest a otoky velmi rychle ustupovaly po aplikaci rázové vlny (lepší a rychleji zabere fokusovaná). Prošel jsem konzultací přes 4 velmi významné ortopedy co dělají kolena. někdo honil peníze a někdo říkal, nechte to být, pokud nemáte problémy. Každá operace způsobí zásadní zničení kolena a artróza stejně přijde a brzo. Holt se nám to již stalo a tak si na koleno dávejme bacha a hlavně pořád posilujme!!! Profi sportovci (ti chytřejší a obeznámenější) taky nic nenechají operovat a na operaci jsou maximálně až po ukončení kariéry a aktivního sportu). Já pevně doufám, že do té doby vymyslí odborníci nějaké inteligentnější řešení našeho problému. Když si nastudujete co je vlastně dnes možné (jak ta operace vypadá) tak vás přejde chut. Na internetu pár lidí dali podrobnou zprávu svých operací a stavu po ní - i po několika letech.. Hlavně klid a přestante nad tím přemýšlet. Vím co radím :-) . Petr
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Přetržený křížový vaz může prakticky znamenat různý stupeň nestabiity. Nejlépe se to pozná prakticy, když koleno zatěžujete a nemáte příhody podvrtnutí, "selhání" kolena je situace jiná, než u lidí, kteří i přes dobrou rehabilitaci tyto příhody mají. Proto nejde srovnávat následky těch a oněch. Optimální je rozhodnout o nutnosti operace do roku a operaci pak podstoupit nebo vynechat. Vy jste na sobě udělal dosti dlouhý test na téma "jak je stabilní moje koleno" . Sám asi víte, zda je stejně dobré,jako to druhé, zdravé.
Dál v rozhodování, zda operovat hraje roli věk a způsob života (nároky na koleno) , sporty.
Laici, co Vám radí, mají info jen z internetua vyzkoušené svoje vlastní koleno pár let. Ortoped vidí tyto lidi časně po úrazech, taky po letech, ´těchto lidí za delší praxi vidí stovky nebo tisíce... Asi je rada experta podstatnější než rady laiků. Fakt ale je, že někteří lékaři jsou laděni víc aktivně (k operaci) a budou vám spíš operaci doporučovat, jiní jsou více konzervativní. Ti i oni vědí, na rozdíl od laiků, že máte závažně poraněné koleno s dosti pravděpodobným časnějším vývojem artrosy. Pokud se necháte operovat (a vypadá to, že vaše koleno jistě není extremně viklavé) riskujete riziko výkonu (není velké pokud u odborníka), pokud se nenecháte operovat, riskujete při pokračování sportu typu fotbal, že si koleno zrychleně zničíte. Motivace k operacím u vrcholových sportovců jsou taky jiné než u hobíků, profi fotbalistům je ale operace spíš doporučována. Druhá pravda je, že vaz je po náhradě plně funkční za 9-12 měsíců a to většinou tak dlouho nečekají(se zátěží v kopané), proto si ho ale občas urvou znovu.
POkud jste se rozhodl neoperovat, je to jistě vaše rozhodnutí. V tom případě bych vám ale doporučoval jistě vynechat kopanou, kolo je super, bruslení a lyže rozumně taky jde... prostě rozhodněte se, zda vám kopaná stojí za riziko devastace vašeho kolena dalším úrazem, který nelze vyloučit, ortéza v takovém případě není žádná záruka ochrany kolena.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

figo5  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 3 odpovědí
Petr: To, že profesinálové chodí na takové operace až po skončení kariéry je absolutní nesmysl. Neznám jediného profesionála (fotbalistu), který by hrál bez křížového vazu v koleni. Já jsem hrál 1,5 roků bez křížového vazu fotbal (amatérský) a zdálo se mi to cajk. Jenže občas se mi stávalo, že mě koleno málem vyskočilo a když jsem zjistil, že bez křížového vazu si hodně ničím koleno (zmiňovaná artróza) tak jsem neváhal a šel na plastiku. Na plastice jsem byl zhruba před 18 měsíci s tím, že po cca 10 měsíci jsem hrál opět zápasy. Odehrál jsem cca 17 zápasů a bez jediného problému! klepiklep
Nick125  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co znamená diagnoza :V.s. vertikální radiální fissura při volném okraji zadního rohu zevního menisku.
V.s stp distenzi resp.parc.lezi LCA. popř. jestli je nutná operace a jak brzy . Díky
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podezření na poškození zadní části vnitřního menisku a natažení či natržení předního zkříženého vazu.
Vzhledem k podezření je vhodné ověření magnetickou rezonancí.
prim. Moster, revmacentrum
Nick125  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Toto je zpráva z rezonance..myslíte že je vhodná artroskopie a jestli ano tak jak dlouho ?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pokud na MRI není prokázáno přetržení zkříženého vazu není absolutně indikována artroskopická revize. Čas ukáže, zda s kolenem budou potíže. Pokud se bude objevovat nejistota kloubu, otoky kolena či nitrokloubní náplň, je stav vhodný k revizi. Jinak posilujte stehenní svaly a chovejte se ke koleni obvykle.
prim. Moster, Revmacentrum
kiki  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je pravda, co mi řekla moje doktorka, že plastiku vazů mi může udělat až mi bude 18?
kiki  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je pravda, co mi řekla moje doktorka, že plastiku předního zkříženého vazu mi může udělat až mki bude 18?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zpravidla plastika vazů se dělá až po ukončení růstu pro nebezpečí poruchy růstových chrupavek. Informace je správná.
prim. Moster, Revmacentrum
moon  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den ráda bych se zeptala jestli je nutná operace když jsem jsi křížoví vaz přetrhla na lyžích když mi bylo 13 (to se operace nemohla provádět)teď že už blíži 18 a já s kolenem normálně sportuji bolí mě jen při námaze (to je asi normální) a na určité sporty používám ortézu ale jinak je vše v pořádku proto si myslím že je operace zbytečná. Mohla bych mít v budoucnu nějaké problémy kdyby se koleno neoperovalo?
Děkuji za odpověď
Veronika  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Ahoj, podle informací, které mám tak se spíš bude kolenní kloub rychleji opotřebovávat..Doktor se mě před operací ptal jestli mi třeba koleno nevyskakuje. Koleno mi nevyskakovalo a na to mi řekl, že je to zase lepší, než aby mi pak vyskočilo a šla bych až následně na operaci. Říkal, že pak jak už to koleno není stabilní, že se to hůř hojí a nezhojí se to tak dobře. Spíš se poraď s doktorem. Mně bylo řečeno, že pokuď chci nadále sportovat a být aktivní, tak bych do toho měla jít. Uvidíme jaký bude výsledek, teď rehabilituju. Sportem ku zdraví ;)
Verča
sumecek  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den můj dotaz je stejný, jestli operaci ano či ne?
Při pádu v 11.2012, jsem si zlomil zápěstí a "vyhodil"koleno.Nyní koleno mírně bolí,při rotaci přeskakuje a při chůzi vněm dosti vrže a jakoby se něco "šprajcuje", stačí nohu několikrát na volno pokrčit a pocit tlaku ustoupí avšak po několika krocích se ten pocit vrací a to ikdyž nosím ortézu.Byl jsem na MR , nález zní:Prakticky úplné odtržení kraniálního úponu předního zkříženého vazu.Široká horizontální trhlina mediálního menisku.Zmnožená tekutina v suprapatel.burse.Kontuze fibulárního kondylu tibie.Chondropatie patelly.Od lékaře mi bylo řečeno že se stím dá žít a tečka!
Co to pro mne vlastně znamená, jakou mám prognozu.Jsem truhlář a manipuluji i s těškými břemeny. Děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
meniskus by bylo vhodné ošetřit. Stabilizace kolena ortézou pro nestabilitu (pokud nebude plastika) na těžkou práci je vhodná.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

sumecek  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den tím ošetřením menisku myslíte konkrétně co?děkuji

Reakce na sumecek

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
artroskopická revize kolenního kloubu.
prim. Moster, Revmacentrum
Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Dobrý den,
mám otázku spíše na doktory. Do kdy asi se prosím provádí plastika (v mém případě replastika) PZV? (pravděpodobně hamstring, případně cizí „dárce“, určitě však ne BTB)
Myslím tím kvůli počasí/teplu. Slyšel jsem, že je to ideální na podzim či v zimě, ale já bych to rád stihl ještě teď na jaře.

Díky.
Honza C.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
operace ZV je vhodná celoročně, zpravidla nemocnice jsou klimatizovány, tedy teplota nehraje roli, po operaci bývá naložena ortéza, která je vzdušná, tedy přehřátí nehrozí. Uvažoval bych ještě o vhodnosti op. výkonu v závislosti na fázích měsíce, event. dle postavení Merkura vůči Venuši.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Zdravím,

ještě jednou všem moc děkuji za cenné rady a tipy. Nakonec jsem překonal svůj obrovský strach a na plastiku šel. Proběhla minulý pátek, dnes je to 5 dnů od operace, jsem již doma. Nakonec musím říct, že to nebylo tak hrozné, jak jsem se toho bál - ani všemi zmiňované vyndávání drénů mi nepřišlo vůbec bolestivé. Nyní koleno ještě trochu nateklé, už naplánované rehabilitace, příští středu vyndání stehů, tak snad vše poklape dobře.

Jedna mě věc ale hrozně trápí. Proto poprosím radu zkušnějšího. Den před operací jsem byl na RTG v nemocnici, prý je to běžný postup. Na RTG jsem byl i 3. den po operaci. Výstupy z RTG jsou následující:

Před: Postavení v kloubu korektní, kloubní štěrbina v mediální porci snížená, subchondrální skleróza, drobné marginální osteofyty, bez traumatických linií projasnění.
Z: Gonartróza I.-II.st.

Po:Postavení v kolenním kloubu korektní, kloubní štěrbina v mediální porci snížená, subchondrální skleróza, bez traumatických linií projasnění.

Závěr: St.p. plastice LCA vpravo. Bez traumatických změn. Gonarthrosis 1.dx. I. stupně.

Co to, prosím, znamená? Znamená to, že už ve 22 letech mám rozjetou artrózu a za pár let přijdou problémy s chozením? Co všechn to, prosím, znamená?

Díky moc za odpovědi.

Reakce na josef

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
artróza je degenerativní onemocnění, i když ve 22 letech. Soustavnou léčbou lze kloubní onemocnění pozastavit.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

motor140bpm  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v 15 letech mi dělali plastiku předního křížového vazu ACL v levém koleni. Nyní ve 32 letech jsem na půdě nosil cihly a zátěží jsem si koleno poškodil. Byla mi provedena 4x punkce a následně jsem šel po 14 dnech na ASK kolene, kde mi poté řekli, že vaz nevydržel a že při instabilitě případnou replastiku. Můj dotaz prosím zní, zda se dá žít plnohodnotně i bez vazu pokud použiji 4 bodovou ortézu a budu pilně cvičit svalstvo (mé aktivity jsou kolo, plavání a 2x za týden chůze v lese cca max do 5km), nebo operaci. A jakou verzi operace lze provést (šťep mi brali již při první plastice), operaci bych si domluvil na leden popř. únor 2014. Dále bych poprosil, zda by bylo možné přeložit následující zprávu z ASK:
Dg. selhání plastiky ACL genu I. sin.
rupt. menisci lat. genu I. sin. part.inermedia
gonarthrosis I. sin. gr. I
Th. ASK, debridement vaperem, part. lat. menisektomie

Velice Vám předem děkuji, jsou to pro mě důležité a cenné informace
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Osobně jsem přesvědčen, že nejdůležitější podmínkou ke zdárnému výsledku je solidní, znalý a férový ortoped. Ostatní věci se dají zařídit a nejsou podstatnější faktický problém.
JackD  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám dotaz ohledně stavu mého kolene. Před měsícem jsem si na fotbale vymknul koleno, následkem byla luxace češky a přetržení předního zkříženého vazu. Čtrnáct dní poté jsem šel na artroskopii, kde mi vaz odebrali a nějak upravili vazy češky. Dnes je to již patnáctý den po operaci a koleno je pořád plné krve. Prodělal jsem již nespočet punkcí a také incizi, s následnou extrakcí krevních koagulátů (asi dvě mužské hrsti) Bohužel ani teď se stav nezlepšil, včerejší punkce opět dopadla vytažením 40 ml čerstvější krve. Incize byla provedena již před týdnem. Je toto normální?
Silvie  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, mám dotaz ohledně stavu mého kolene. V červenci minulého roku jsem pro dlouhotrvající problémy s kolenem(otoky po zátěži a nestabilita) podstoupila ASK se závěrem: rupturam LCA (úraz žádný nebyl). Po této operaci se stav kolene ještě zhoršil,musela jsem několikrát do měsíce chodit na punkce a když žádná vyšetření nic neprokazovala(revmatologie, rozbor výpotku) podstoupila jsem další ASK-synovektomii závěr: synovitis genus, artrofibrosis genus. Koleno bylo dlouhodobě otekle a rehabilitace byla obtížná ale k dnešnímu dni je stav celkem dobrý jen přetrvává častý otok, atrofie svalu a výrazná nestabilita. Ráda bych se zeptala, jestli je možné podstoupit plastiku LCA ač svaly ještě nejsou zcela v původním stavu?? Vždy když se mi koleno "zlomí" dost ošklivě to bolí a trvá delši dobu než se koleno uklidní. Ještě bych dodala že mi je 25 let, díky svému zaměstnání musím často chodit čím pravě často vzniká otok. Děkuji za odpověď Silvie
Silvie  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
zapomněla jsem dodat,že dříve jsem závodně běhala a bohužel jsem toho musela nechat právě díky častým podlamováním kolene takže myslím že jsem si toto zranění přivodila právě v době kdy jsem sportovala.
Jakub  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den jsem 6 dni po operaci kolene,vysledek: bez předniho křižovyho vazu a meniskus byl ošetřen,bolesti žadne a chci se zeptat mužu už chodit bez berli nebo tomu dat minimalni zatěž,a ještě par dni vydržet o berlich..? Hraju od mala aktivně nohejbal a fotbal,budu moc hrat bez předniho křižovyho vazu na dale i když budu použiva kvalitni ortezu? děkuju za odpověd. Jakub
josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Zdravím,

podobný verdikt jsem obdržel loňské září. Rovněž jsem fotbalista, takže vím, jak těžké je vydržet bez fotbalu pár dnů. :-) Od září až do letošního dubna jsem takto fungoval - fotbal s ortézou, hokej opatrně taky. V dubnu jsem operaci vazu podstoupil.

Po této operaci, respektive artroskopii není nutnost dlouho chodit o berlích, já je měl doporučené na 7 dnů. Ale určitě není na škodu se řídit slovy operatéra.

Co se týče existence bez předního křížového vazu, znám lidi, kteří bez křížového vazu fungují, avšak stav nevyhnutelně spěje k neodvratitelnému poškození kolene, zejména u hráčů fobalu, atd. Sám jsem hrozně váhal, navíc jsem neměl příliš času (pracující student VŠ), ale už teď po 16 týdnech a 2 dnech je stabilita výborná...!

Pokud hraješ/ete fotbal aktivně, příliš bych neváhal. :-)

Přeji dobrou volbu a hodně štěstí, zdravím.

Pepan
Lupo85  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den , chtěl bych se zeptat, před týdnem tj.18.8.2013 jsem si dle lékaře utrhl přední zkřížený vaz v levém koleni, 2krát během týdne jsem byl na vytahování tekutiny z kolene (poprvé krev,podruhé zbravená tekutina,již ne krev) týden chodím s ortezou,ale cítím že koleno stále bolí, a proto směřuji otázku , je možné s takovým kolenem nastoupit do služby (armáda) kdy koleno denně zatěžuju 15km během?? Podrží mě to koleno při sportu a situacích v zaměstnání? (střelnice - terén - běh,kleky ,úpolové sporty - sebeobrana? Děkuji za reakci. hezký den
Toninu  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem 2,5roku po plastice ACL. Zhruba po 6 mesících jsem při propnutém koleni cítit bodavou bolest ve spodní části odebraného štěpu. Nedavno jsem se vrátil z dlouhodobého pobytu v zahraničí a po návštěvě operujicího ortopeda mi bylo řečeno, že je to zcela normální a že to již nikdy nebude takové jako dřív. Nicméně jsem se naléhal a nakonec jsem byl poslán na MRI. Dnes po shlédnutí výsledků zněla diagnoza: trhlina v operovaném vazu s doporučením replastiky vazu od dárce. Jsem z toho poněkud v šoku a rád bych se zeptal, zda je to opravdu nutné a proč mi byla nabídnuta varianta od dárce a ne z mého vlastního těla. Dále jsem se chtěl zeptat, zda nelze trhlina zašít aniž by byla provedena replastika. Ortoped mi sdělil, že pokud neprodělám replastiku uspíším tím destrukci kolene. je mi 36let a mám již mírnou artrózu. nexistuje, ještě jiné řešení kromě poměrně nepříjemného zákroku replastiky? Již se mi to nechce prodělávat znovu. Děkuji za radu.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí