Jít na plastiku vazu???

Jít na plastiku vazu???

Mirda  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den již 2 roky mám přetržený vaz! Koleno mi sem tam vyskočí, týden pobolí a tak pořád dokola! Je nestabilní a cítím v něm mírnou bolest. Lékař mi napsal že by se mělo provést ACL. Má otázka zní... Stane se něco když na operaci půjdu třeba za další 2 roky??? A co je to ACL? Prosím odpovězte!
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ACL je přední zkřížený vaz kolenního kloubu. Čím déle trvá nestabilita kolenního kloubu, která se u Vás projevuje "vyskakováním", tím více se chrupavka kolenního kloubu opotřebovává. V tomto případě bych s navrhovanou operací příliš neotálel.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
xaxa  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den,
pred asi 1.5 rokem jsem si na fotbale spatne doslap a podvrtnul koleno, po pul roce artroskopie diagnoza pretrzeny ACL, jinak menisky a ostatni v poradku, po artroskopii bylo koleno celkem v poradku jezdil jsem na kole, v lete jsem se mi pri jednom treninku(hraju zavodne florbal)koleno podlomilo, asi 14dni klid a pak vse celkem OK, ale zasel jsem ke sportovnimu lekari ktery me vystrasil ze aktivnim sportem muzu odrovnam chrupavku a menisku, objednal jsem tedy na plastiku, ale jak se blizi tak zacinam mit pochybnosti jestli je to spravne rozhodnuti, posledni tri mesice je koleno skoro bez problemu (hraju s sportovni bandazi), +/-4 florbal a 2*rotoped v tydnu, chci se zeptat jestli je nutna plastika ACL? Je mi 27let, nevim teda jak fotbal ten jsme jeste od urazu nezkousel.
Hanulka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, loni na lyžích jsem si přetrhla boční vaz v koleni, proběhla léčba 2 měsíce.Při arteoskopii mi byl odstraněn přetržený přední křížový vaz.Každým ortopedem,kde jsem byla na kontrole mi byla doporučena plastika př.kříž. vazu. Koleno mi za celý rok nevypadlo ani jednou.Pouze při delší chůzi např.7km mě noha bolí, stejně tak chůze na sebemenších podpadcích není pro mne vhodna.Jinak výrazné problémy nemám, proto nevím je-li operace nutná.Je mi 46let.
děkuji za odpověď
H.
Janina  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer.Mám tolik let i stejné dilema,jako Vy.Rozhodla jste se pro plastiku nebo ne?Předem děkuji za odpověď.R.
Veronika31  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v červenci loňského roku jsem špatně šlápla, koleno mi vyjelo do stran. Druhý den koleno oteklo a lékař mi vytáhl z kolene 40 ml krve. Následovala rehabilitace. Dle klinických vyšetření se jedná o přetržený přední zkřížený vaz. Magnetická rezonance provedena nebyla. Lékař mi doporučil ASK a případně platisku vazu. Já však váhám, protože od té doby noha zesílila, koleno neotéká, nebolí ani nevypadává, není nestabilní. Je mi 31 let, rekreačně sportuji. Prosím poraďte mi, je plastika v tomto případě opravdu nutná?
Předem děkuji za odpověď.
Ryco  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
11.9. 2011 se mi při fotbale stal úraz (pravého) kolene. Počáteční diagnoza byla „Vymknutí, podvrtnutí a natažení kloubů a vazů kolena“ . Po dvou týdnech jsem šel na 1. Kontrolu, při které mi byla provedena punkce, za další 2.týdny na druhé kontrole další punkce a po dalším týdnu už objednání na Artroskopii kolene. Operaci sem podstoupil 1.11. 2011 a výsledek byl: defekt a nepravidelnost chrupavky femor med kondylu rozsahu cca 2x1cm, totální ruptura LCA, a prasklina lat menisku. V prosinci sem nastoupil na rehabilitace, které sem ukončil někdy v druhé půlce ledna. Na poslední kontrole u operujícího lékaře mi lékař vysvětlil, že v případě že nebudu pociťovat nestabilitu kolene, a že by kolenní kloub byl „volný“, čehož docílím posilováním stehenního svalu, který by potom měl suplovat funkci předního křížového vazu nebyla by druhá operace, tedy plastika předního křížového vazu nutná.
Moje otázka tedy zní: chtěl bych se vrátit k fotbalu a k sportu, jelikož nestabilitu nepociťuju,koleno se mi zdá pevné(nevyskakuje), neotéká atd.,hybnost neomezena jen při úplném dopnutí pociťuju bolest(to by se mělo tak za 4 měsíce vstřebat), stehenní sval už mám skoro stejný jako na zdravé noze(rozdíl cca 0,5cm, hodlám posílit ještě víc). V tomto případě by plastika nebyla podle slov lékaře nutná, jenže co jsem četl pár článku, a bavil jsem se s kamarádem co měl obdobný úraz tak se všude dovídám že s ohledem na to že bez předního křížového vazu se více opotřebovává chrupavka a koleno není tak stabilní jako s vazem nebo plastikou je u mladých lidí plastika v podstatě nutná.
Takže jsem z toho tak trochu zmaten a chtěl bych se zeptat co mi doporučíte? Já osobně si myslím, že plastika by byla lepší volbou, i když dle slov lékaře by nejspíš v mém případě nutná nebyla.
saša  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dodrý den.Dcera ma po artroskopii kolene a řekli ji,že má přetržený přední křížovy vaz.Doporučili plastiku,už má i termím.Zajímalo by mě,jestli je tato operace nutná.Slyšela jsem totiž,že nutná je,ale hlavně pro vrcholové sportovce a člověk,který nesportuje vúbec,nebo jen rekreačně,múže žít kvalitně i s přetrženým vazem.Chtěla bych vědět jaký je Váš názor.Je plastika opravdu nutná?Děkuji za odpovědˇ.
LLN  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Já jsem žil dvacet let s utrženým křížovým vazem a je to šílený. Pan doktor mi při artroskopii řekl, že je přetržený vaz omotaný kolem druhého a částečně tedy napíná a plní tak svou funkci. Když jsem to o dvacet let později řekl při vizitě v Brně, tak se lékaři dobře nasmáli.
Čím starší budete, tím to bude horší. Postupně nebudete moct běhat, hrát volejbal, na sport si budete brát ortézu, což vám způsobí křečový žíly, bude vám dělat problém rychlá chůze a nakonec nesejdete bezpečně ani schody - stačí i jeden a válíte se po zemi. V padesáti budete mít šílený bolesti kvůli artróze a v šedesáti vám dají umělý koleno. No, já bych šel raději ve dvaceti na operaci vazu, než v šedesáti na endoprotézu kolene.
Moc děkuji lékařům, kteří mi koleno spravili, žiji normálně.
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
ahojte vsickni,
taky zvažuji plastiku, ale vidím ,že ty odpovědi tady jaksi váznou?? jak to tu vlastně funguje s odpovědmi na vaše, nebo naše dotazy? míša. :-(
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
čím déle trvá nestabilita kolenního kloubu, tím více se chrupavka kolenního kloubu opotřebovává. Kolenní kloub lze dobře stabilizovat i bez operace (plastika vazu) kvalitním svalovým korzetem kolenního kloubu a na rizikové aktivity (př. lyže, chůze po kluzkém a nerovném terénu) čtyřbodovou ortézou. S postupem věku však cca po 40 roku věku svalový korzet postupně ochabuje, zvýrazňuje se kloubní nestabilita a kloub spěje ke kloubní artróze. Žít s přetrženým zkříženým vazem tedy jistě bez operace lze, ale budoucí osud kloubu je temný s jistým postupným rozvojem kloubního opotřebení. Je tedy na každém, jak se rozhodne. Stačí ?
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Betty  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v r.2005 se mi při pádu utrhl přední křížený vaz v koleni.Jelikož jsem byla ve věkové kategorii nad 50let, bylo mi sděleno, ze plastika vazu se po 50tém roku již nedělá. Když lékař ví, že nestabilita kolene spěje ke kloubnímu opotřebení proč je stanovena
hranice 50let, když se člověk v průměru dožívá daleko vyššího věku?
Je možné jít na plastiku i po 7letech od úrazu?

Reakce na Betty

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
v 50 r. věku je věk k plastice opravdu posthraniční. A to proto, že v tomto věku již se na každém kloubu projevují známky opotřebení kloubní chrupavky, i když pacient o tom neví. Plastika PZV je dosti velký zásah do kloubu a tento úkon může paradoxně stav kolenního kloubu již zhoršit a urychlit rozvoj kloubní artrózy. Nehledě na zvýšené možné pooperační komplikace z oblasti cévního systému apod.
prom. Moster, Revmacentrum
jakubbmw  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den rozhoduju se, jestli mám jít na plastiku zadních křížových vazu co byste mi poradily protože mi chyběj v koleni oba menisky z větčích částí a přední vazy doktorem mi bylo řečeno že prej už nešli opravit jen ty zadní prej pujdou udělat plastikou děkuju
Mazlik  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

před 6ti lety jsem si utrhla přední vaz v koleni. Po dlouhých komplikacích, jsem nakonec plastiku vazu podstoupila v Motolské nemocnici. Před rokem jsem začala mít problémy. Na koleno jsem si nemohla ani kleknout bez toho, aniž by se mi tam hned udělala modřina, bolelo mě víc a víc až bolelo neustále.
Nakonec jsem dostala doporučení na jednoho pana doktora v Rokycanech a ten se nestačil divit. Měla jsem tam dva šrouby, které tam neměly co dělat. Říkal, že jeden ano, ale že měl být vstřebávací. Nikdy mě nikdo neinformoval, že tam mám šrouby. "Zpackaná" operace.
Tyhle šrouby se rozhodly vyšroubovat ven, to bylo to co mě tlačilo a co tak bolelo.
Vyndal mi je, celou operaci mi popsal, všechno mi vysvětlil a dokonce mi dovolil se dívat na monitor a tak jsem viděla, co se tam stalo. Ty šrouby mi onen transplantovaný vaz úplně rozřezaly na cáry.
Jsem po operaci, vyjmutí šroubů, čekám na zahojení a následnou reoperaci vazu.
Nejdříve jsem váhala zda na tu operaci jít, ale doktor mi vysvětlil, že se tím ničí chrupavka a vzhledem k tomu, že tahle operace dopadla na výbornou, tak mu věřím a svěřím se do jeho péče. Budu doufat, že tentokrát se to podaří.

ivi  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
Jsem 10 týdnů po artroskopii kolene, při které se zjistilo, že mám přetržený přední křížový vaz. Koleno mám dobře rozhýbané, stále mě bolí na vnitřní straně a někdy je koleno nestabilní. Je mi 50 let, aktivně sportuji, hlavně kolo a lyže... V zaměstnání musím splňovat fyzické testy nacvičovat sebeobranu. Lékař mi sdělil, že plastika kolene už pro mě není, ze mi při zátěži bude stačit ortéza.Nevím, zda se mám s tímto stavem smířit nebo trvat na plastice?
lebew  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám po úspěšné léčbě po rozbité chrupavce, odlomeného menisku a nakonec i po plastice pzv, to vše během 3 let...:-)každý rok něco, již rok koleno pevně drží jsem spokojen a to díky lekařům ve VN Brno, ale jedná se mi o to že bych měl jít na odstranění šroubu kterým byl přichycen štěp z patelly, a tak se ptám jak dlouho bude rekonvalescence, nebo-li za jak dlouho mohu opět být v plné sportovní zátěži?(hraji fotbal) Děkuji a zdravím Konečný

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí