Kdy jít na plastiku předního zkříženého vazu?

Kdy jít na plastiku předního zkříženého vazu?

RoseL  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den už dýl mě trápí tento problém, před měsícem a něco jsem byl na artroskopii, boužhel verdikt byl nekompromisní přetrhlý přední křížový vaz, po operaci mi bylo oznámeno že musím čekat na nejvýš tři měsíce, čili nastoupil sem do práce, problém je v tom že všude musim nosit ortezu vím totiž že kdybych jí neměl, určitě se mi podlomí koleno , při operaci mi toiž vyndali i celý vaz. Sem mladý je 21, a toto je mé první vážné zranění a proto se chci zeptat jak moc riskuji tim že chodím do práce a jak dlouho koleno vydrží nebo popřípadě je nutno si zařídit plastiku co nejdřív? Jen dodám sportovně hraji fotbal a florbal, jako většina mladých lidí,děkuju všem předem za odpověd Honza.Ů
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den Honzo,
co se týče vazu v koleni(LCA) jsou dvě možnosti. Prodělat plastiku a nebo ne. Sportovat se dá bez plastiky LCA, ale když koleno ,,nedrží'' LCA + vazy, musí být svalová složka dostatečná, aby koleno nepodklesávalo. V režimu bez operace se doporučuje návštěva sportovního fyzioterapeuta s cílem terapie na stabilitu kolene v běžném i sportovním životě. Při plánované rekonstrukci LCA je vhodné navštívit fyzioterapeuta před a po zákroku z důvodu rychlejšího návratu do práce a ke sportu. Rekapitulace pokud nejste vrcholový sportovec, můžete žít bez LCA. Možnost volby je na Vás, zda prodělat operaci či ne. V případě výrazné nestability je stejně zapotřebí koleno pomocí fyzioterapeuta vycentrovat do pohybového schématu a následně operaci probrat s ortopedem. S pozdravem Frána
RoseL  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Děkuji moc , boužhel muj problém spočívá v tom že bez ortezy vím že to koleno nevydrží jakou koliv zátěž a bojím se s ním například vyběhnout i schody, a s takovým to omezením by pro mě žít bylo velice těžko pečlivě zvážím možnosti jelikož do dvou měsícu by se mohla plastika provést zvážím pro a proti,ale jedno vím jistě nechci se bát u každého pohybu či špatného nášlapu že opět něják zraním koleno .
MUDr. Zdeněk Kopal  |  Basic member  |  Rehabilitační a fyzikální medicína  |  Frýdlant v Čechách
  • 114 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den, plně souhlasím s p.Bc. Fránou vyčerpávající odpověď
je to podle Vás a subj. potíží ev. zatížení na kolenní klouby.
Kopal

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí