Náhrada vazu-výhody a nevýhody

Náhrada vazu-výhody a nevýhody

salesh  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, během 3 měsíců jsem si stihl utrhnout přední kžížový vaz v obou kolenech. U horšího kolene, které bylo značně nestabilní, a kde jsem si po ASK před plastikou stihl ještě poranit mediální meniskus, mám nyní 6 měsíců od plastiky. Nicméně koleno je stále bolestivé a tuhé, hybnost po rozcvičení 0-135. Náhrada LCA byla štěpem z čéžkového vazu.

Rád bych ještě někdy provozoval kontaktní sporty, takže mě asi brzo nemine i plastika na druhém koleni. Mojí známé dělali plastiku s použitím "umělé náhrady" vazu cca před 2,5 měsíci, a už opět aktivně sportuje, kdežto já aktivní sportování vidím ještě v nedohlednu. Jaké jsou výhody i nevýhody této metody? Jestli by to pro mě bylo vzhledem k tomu, že jsem asi "hůře se hojící typ" vhodné nebo ne? Popř. jestli volit i nějakou biologickou léčbu? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Podle mého názoru je nejspolehlivější z hlediska stability kolena pro drastičtější sporty náhrady z Lig.proprium patelae, tedy BTB, tedy jak říkáte z čéškového vazu. Ostatní mají jiné výhory- menší bolest, menší jizva, rychlejší rehab, ale co se týče spolehlivosti výsledku pro pánské namáhané koleno jsou zřetelné výhody
Marek  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v roce 2002 jsem si přetrhl vnitřní postranní vaz a přední křížový. Půl roku po sešití postranního vazu byla udělána plastika křížového. Štěp byl odebrán z čéškového vazu. Asi po dvou letech pomalého hojení plastika povolila. Od té doby jsem zkoušel sportovat bez LCA. Po větších zátěžích mi koleno natékalo (velmi často). Až v posledním půlroce koleno téměř nenateká, případně se otok výrazně rychleji vstřebává. Bolestivost však zůstává. Vidím, že replastika je nevyhnutelná. Chtěl bych jít co nejdříve, jen nevím kam. Rád bych využil nejmodernějších metod. Chtěl bych se optat, zda jsou rozdíly v současných metodách a také jaký štěp by byl pro mne nejvhodnější (rád bych více sportoval), případně zda je možné doporučit specializované středisko (jsem z Pardubic). Rád bych zvýšil pravděpodobnost, že bude operace úspěšná a na kolenu poslední. Moc děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jestli bude replastika vazu u Vás plastikou PZV poslední, záleží především na Vás, na způsobu zacházení s plastikou. Pokud nejste vrcholový sportovec, př. fotbalista, kde nelze hrát s konstrukční ortézou, je výhodné po plastice náhradní vaz trvale chránit, ne trvale na běžnou aktivitu, ale na rizikové aktivity, př. lyže, houbaření aj. Pokud lze, je s výhodou použít vlastní biologický materiál. Plastiky vazů se u nás dělají dobře na více pracovištích, odkazy si najděte na netu nebo, lépe, doporučením již úspešně odoperovaných kolegů.
prim. Moster, Revmacentrum / SurGal Clinic

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí