Úraz po plastice předního křížového vazu

Úraz po plastice předního křížového vazu

Tomáš  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 18 let, jsem 14 dní po plastice a dnes mi podjely hole a já rychle a prudce došlápl na operovanou nohu, byla natažena ale mám strach, jestli se mi nemohl utrhnout, jsou nějaké příznaky, podle kterých bych to poznal? Koleno mi nebolí ale mam z toho blbý pocit. děkuji za brzkou odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
došlapem se vazu po plastice nemůže nic stát. Jinak nepochybně máte vaz chráněn ortézou, nemýlím-li se.
Tomáš  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Ano ortézu mám, ale doktor mi říkal, že jakýkoli prudký pohym, nečekané napnutí nebo něco podobného může zavinit utržení vazu. Tak jsem rád, že je to v pořádku.
Děkuji
anonym  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, jsem teď 6 týdnů po hamstring plastice LCA a stala se mi následující věc: při chůzi jsem podklouzl na náledí, když jsem šel na RHB (asi na jediném klouzajícím metru chodníku, co v Brně je, prostě smůla, možná z mojí strany trochu neopatrnost, ale teď už se nedá nic dělat...). nijak jsem si koleno nezvrtl, bolest žádná, v pořádku jsem potě došel na RHB a cvičil. Teď, až 3 dny poté, cítím v koleni, pouze když nohu propnu, mám trochu nepříjemný pocit mírně bolestivého tahu, tj. potíž kterou jsem předtím neměl. Na RHB mi asistentka provedla zásuvkový test, a výsledek necelých 0,5 cm přední zásuvka (před plastikou odhadem tak 1 cm). Podle mého operatéra při kontrole před týdnem koleno dobře drželo, úroveň zásuvky mi tam bohužel přesně neřekl a sám to nedokážu objektivně posoudit. Jinak žádná náplň nebo otok, ani nestabilita, jenom takový špatný pocit. Chtěl bych se prosím zeptat, jak by se mohlo projevit případné poškození štepu, jestli tato zjištěná zásuvka má nějaký význam ? Případně, jak by se to dalo zjistit a zdiagnostikovat ? (U svého operatéra bohužel nemůžu v nejbližší době podstoupit klin. vyš.)

Předem děkuji za odpověď
VD
boris  |  návštěvník
  • 3 odpovědí
jsem po plastice vazu asi 3měsíce. Operoval mě Doktor Váchal v Praze.
na poslední kontrole mě řekl, že to je v pořádku a at začnu vyklusávata normalně chodit do prace.
v sobotu jsem celý den pracoval a v neděli mě koleno opuchlo. mám strach zda se vaz nemuže při vetší zátěži, poškodit? a také mě zajímá jestli když to opuchlo zda není špatně!?děkuji za odpověď
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
může se stát. Co kdyby jste za ním zašel se ukázat a domluvit co dál?

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

boris  |  návštěvník
  • 3 odpovědí
ja to mám do Prahy docela daleko! pokud se to nebude lepšít, samozřejmě se zaním vypravím!

Reakce na boris

boris  |  návštěvník
  • 3 odpovědí
nadruhou stranu vůbec nemám žádnou bolest!

Reakce na boris

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
na druhou strano se něco děje ve VAŠEM koleni
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

otok ukazuje na přetížení. Nicméně při každé operaci dojde k poškození lymfatického systému, který sbírá lymfu z mezibuněčného prostoru. Cévy vedoucí lymfu se hojí velice pomalu (řádově týdny) narozdíl od krevních cév. Pokud jste v sobotu koleno zatížil nad únosnost funkce lymfatického systému, lymfa se začala hromadit a koleno oteklo. Pokud necíte bolest nejde o poškození operovaného vazu.

Doporučuji Vám klid, nohu výše, občas zacvičit (skrčit x napnout) aby jste zaktivoval tzv. svalovou pumpu, chladit, případně střídat krátce teplou vodu/obklad a delší dobu chladnou vodu/obklad (Priznitz koupele). Na škodu nebudou ani lyfmodrenáže, které by měly být součástí pooperační léčby (krátce po vyjmutí stehů).

Přeji brzké uzdravení. Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí