Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Přetržený přední křížový vaz - Koleno - plastika předního zkříženého vazu - Diskuze

Přetržený přední křížový vaz

Přetržený přední křížový vaz

haltfield  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
Dobrý den, prosím Vás, před nedávnem jsem si přetrhnul přední křížový vaz a doktoři mě sdělili že operace není možná dříve jak za 3 měsíce. Mám chodit s ortézou, na rehabilitace a potom až na operaci. Chtěl jsem se zeptat, jestli je tomu skutečně tak, jelikož se mě nechce věřit tomu, že mám chodit 3 měsíce o berle. Někdo mě zase tvrdí, že operace je možná hned a nebude mít žádný vliv na kolena. Když jsem chtěl operaci ihned, tak mě bylo řečeno, že bych nohu nerozhýbal dříve, jak za půl roku a mohlo by se s ní něco stát. Vůbec nevím na čem jsem a komu věřit. Děkuji za odpovědi.
Gilerka  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Mam za sebou plastiku předního zkříženého vazu.V březnu jsem byla na artroskopii,kde mi to zjistili,koleno vycistili.Chodila jsem 2 tydny o berlích.Koleno mi ale nedrželo,nejhorší byla chůze ze schodů.Po 9 tydnech po první operaci jsem šla na plastiku.Musím ale podotknout,že koleno jsem měla plně rozcvičené!Teď jsem 5 týdnů po plastice a jsem jak na novém světě.3 týdny jsem chodila o berlích,teď chodím na cvičení na rehabilitace a kdybych nechodila ven s ortézou,asi by už nikdo nepoznal,že mám po plastice.Samozřejmě neudělám ještě dřep,neohnu plně,ale běžné fungování zvládám bez omezení.Za 2 týdny už se chystám ukončit neschopenku.Jinak ještě musím napsat,že první artroskopie byla 6 týdnů po úrazu a ani při nošení ortézy se to nelepšilo,spíš naopak!Ke konci jsem už chodila jen silou vůle.Ale určitě schvaluji,že koleno musí být před plastikou plně rozcvičeno.
Jinak přeji hezký den a držím pěsti!Není to nic příjemného,ale dá se to vydržet a ten pocit jistoty při chůzi stojí za to!
Papa Gilerka
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
plastika přetrženého zkříženého vazu je skutečně vhodná po úplném zklidnění kolenního kloubu. Lépe se následně koleno rozcvičí a operace na klidném kolenním kloubu je snažší. Není nutno rozhodně po přetržení zkříženého vazu celé 3 měsíce chodit o berlích. Chůze o berlích se doporučuje do zklidnění kloubu. Po té se operace může uskutečnit za 3 i více měsíců dle možností pracoviště i pacienta. Není rozhodně kam spěchat, spíše naopak.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
janys  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
před měsícem jsem si přetrhl přední křížový vaz, v červnu jdu na operaci. Koleno už jsem docela rozcvičil, chodím celkem bez problémů. Můžu s tím ještě před operací zkusit běhat nebo hrozí poškození dalších vazů?
Děkuji, Honza
misalangos23  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, asi před třemi měsíci jsem si při tréninku přetrhla přední křížový vaz, jelikož pořád rostu, tak podle ortopedů není možná operace. Ale kdybych přestala růst, tak za jak dlouho bych mohla na již zmíněnou plastiku? Děkuji předem za odpověď.
Tomas17  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, mám přetržený přední křížový vaz. Můj ortoped mi vše dopodrobna vysvětlil. Jen mi dal na výběr mezi placenou operací v Berouně nebo nezplacenou operací na Kladně. Rozdíl je prý v přichycení vazu. Na kladně by se jednalo o přichycení šroubky a hřebíky které jsou rozpustitelné. V Berouně se jedná o nějakou lepící hmotu která tam bude napuštěna přímo. Máte s tím někdo zkušenosti? co by jste mi poradili? Předem děkuji
Tomas17  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, mám přetržený přední křížový vaz. Můj ortoped mi vše dopodrobna vysvětlil. Jen mi dal na výběr mezi placenou operací v Berouně nebo nezplacenou operací na Kladně. Rozdíl je prý v přichycení vazu. Na kladně by se jednalo o přichycení šroubky a hřebíky které jsou rozpustitelné. V Berouně se jedná o nějakou lepící hmotu která tam bude napuštěna přímo. Máte s tím někdo zkušenosti? co by jste mi poradili? Předem děkuji.
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,prosím Vás,mám syna 11 let, před dvěm týdny spadl na vnější stranu kolene a přetrhl si přední křížový sval. Dvakrát mu tahali vodu.Chodí s ortézou a chtějí mu tu nohu dát do sádry.Berle nemá před měsícem si totiž na lyžích zlomil levou ruku.Prosím jak se bude postupovat dále.
misalangos23  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Ještě bych měla otázku, za jak dlouho, po operaci vazu, mohu zase chodit? Normálně bez berlí? Je nějaká šance začít chodit do měsíce?

Reakce na misalangos23

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
plastika vazu se musí primárně dobře vhojit. proto má po operaci pacient zpravidla ortézu. Je doporučováno chodit s odlehčením k ochraně kloubní chrupavky. Chodit tedy pacient po plastice vazu může již druhý nebo třetí den po operaci. S plnou zátěží doporučuji nejdříve po 5 týdnech.
prim. Moster, Revmacentrum
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
plastika zkříženého vazu lze být udělána po ukončení růstu. Do té doby je vhodné stabilizovat koleno dobrým svalovým korzetem a na rizikové aktivity kvalitní ortézou.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

anonym123  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Spadla sem na lyžích a mam přetržený přední křížový sval. Doktoři mi říkají, že plastika je možná až po té co přestanu růst. Chtěla sem se zeptat jestli musím nosit ortézu do té doby než můj růst neskončí?
Předem děkuji za odpověď

Reakce na anonym123

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
stabilizace kolena ortézou je opravdu vhodná na rizikové aktivity, aby nedošlo v důsledku viklavého kolena k poškození chrupavky. Na běžnou denní aktivitu zpravidla ortéza nutná není.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, operace se opravdu oddaluje. Důvodem je, že po úrazu dochází k otoku, snížení hybnosti, bolestivosti, tvorbě výpotků ... v takovémto "terénu" se operatérovi hůře orientuje. Zároveň, po operaci se stav ještě zhorší (otok, bolest, větší snížení hybnosti). Operace se tedy doporučuje s odstupem, neboť máte čas dát koleno do relativně dobrého stavu tak, aby pooperační terapie probíhala rychle. Pokud budete operovat koleno ve špatném stavu, následně se hybnost a otok ještě zhorší, i fyzioterapie bude velmi zdlouhavá. Máme velmi dobré zkušenosti v kombinaci s lymfodrenážemi - efekt - snížení otoku, zabrání tvorbě výpotků. Přičemž toto doporučuji hlavně v době co možná nejkratší po úrazu, před operací a po operaci. Pokud máte pocit bolestivého napětí v oblasti stehna či lýtka, doporučuji léčbu rázovou vlnou na tyto svaly. Je také možné, že pomocí fyzioterapie "vycvičíte" nohu natolik, že pro stabilizaci kolene nebude operace potřeba.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
nono  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, 19. června jsem byl na artroskopii, kde bylo zjištěno, že mám přetržený přední křížový vaz. Zbytky byly odstraněny a koleno vyčištěno. 3. července mě čeká důležitý turnaj v házené a doktor mi objednal speciální ortézu a řekl, že když se koleno dobře zotaví je možnost turnaj odehrát. Koleno mě vůbec nebolí a je i bez otoku. Druhá část lidí z mého okolí s tím jasně nesouhlasí a tvrdí, že se nadobro oddělám. Chtěl jsem se tedy zeptat jaká jsou rizika, pokud bych hrál a co je momentálně nejdůležitější udělat abych turnaj stihl. Děkuji
Vaclav15  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, asi 10 dní před koncem prázdnin a začátkem školního roku jsem přelétl přes kolo udělal salto a spadl přímo na koleno do škarpy. Nejdříve to podle doktorů ''nic'' nebylo a nesměl jsem 3 dny chodit a 10 dní sportovat. Vše jsem dodržoval, ale koleno stále bolelo a měl jsem problém vůbec ohnout koleno či na něj došlápnout. Šli jsme tedy na ortopedii a tam řekli, že mám vodu v koleni, bohužel si nepamatuji kolik tam bylo, ale malé množství to zrovna nebylo. Na punkci kolene jsem musel v průběhu dvou týdnu ještě 2x. Jelikož bolest po měsíci neustupovala šel jsem na MR kde mi zjistili Rupturu předního zkříženého vazu a separaci menisku. Chodil jsem stále na kontrolu a nyní jsem 2 měsíce měl posilovat koleno. Za týden mám jít na kontrolu, ale stále mi přeskakuje v koleni a před 4 dny se mi začalo ''zasekávat'' koleno a vždy po cca 5 minutách snažení mi přeskočí v noze a bolest ustoupí. Dnes mi trvalo déle než přeskočila a chtěl bych se zeptat, čím to může být ? A jestli je to vážnější problém. Za týden jdu na kontrolu a doktor se podle toho rozhodne jestli je operace nutná. Vím, že většinou se u chlapců dělá plastika až kolem 18-tého věku a mě teprve v lednu bude 16. Tak se tedy ptám, co to může způsobovat ?
Pacient12
Pacient12  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
obracím se na Vás se žádostí o radu.
Zhruba před třemi lety (ve svých 38 letech) jsem uklouzl a ošklivě si na šikmém svahu po listí podvrtlo koleno. To do druhého dne oteklo, ale otok rychle ustoupil a nějak jsem to dál neřešil (což ze dněšního úhlu pohledu vnímám jako chybu). Noha ale po zátěži bolela,měl jsem pocit, že ji táhnu za sebou, proto jsem po několika měsících navštívil ortpeda. Ten na základě RTG usoudíl (a pak se prokázalo, že správně) utržení křížového vazu i s kostí (která mezitím v koleni někde přirostla). Po poradě s ortopedem jsem začal postupovat klasickou cestou - posílením. Nicméně mezitím me postihly další ne/související životní i zdravotní komplikace, které mi neumožnily dále pokračovat v posilování. Sice jsem se snažil koleno posílit, ale stávalo se mi, že jsem po práci při jízdě na kole usnul a probudil se v příkopě. Nakonec jsem se propracoval k vymknutému kotníku, a když mi ani to po jeho vyléčení nestačilo, tak mě kombinace nevyspání, stresu z práce a vyčerpání z podvečerních/večerních jízd dovedlo k selhání organismu a k epileptickému záchvatu (vyšetření potvrdilo, že nejsem epileptik). Tak jsem si dal oraz a domluvil jsem se svým ortopedem na artroskopickém vyšetření (proběhlo minulý rok v červenci). To potvrdilo původní diagnózu s tím, že i zadní křížový vaz je poškozený (lékař mi to vysvětlil jako vytahaný). Koleno bylo ošetřeno, zbytky předního křížového vazu odstraněny, artróza nepotvrzena. Po dohodě s ortopedem jsem se rozhodl koleno ještě posílit - naštěstí to proběhlo úspěšně, bez následků (1200 km na kole za cca 5 měsíců - plavání mi na neurologii kvůli záchvatu zatrhli), stehenní sval postižené nohy jsem výrazně posílil. Vždy, když jsem ale ježdění přerušil na 3-4 dny, pocity nestbility a táhnutí kolene za sebou se vrátily, i když ne v takové míře, a s odstupem času od ježdění koleno bolelo dál. V prosinci proběhla magnetoterapie s cílem koleno uklidnit a pak se pomalu snažit koleno posílit na rotopedu. To reagovalo pouze bolestí na pravé straně menisku. Když jsem navštívil ortopeda, tak se udělal celkový rentgen kolena, proběhla další magnetoterapie. Poslední diágnóza zní - vytvořil jsem si na menisku zobáček, který mně dráždí koleno. Z rentgenu je také patrné opotřebení dolní strany menisku. Takže mne teď bolí po zátěži meniskus/přední část kolena okolo něj, a mám dál pocit že nohu táhnu za sebou, po větší námaze mne k tomu bolí stehno, jako dřív. Na květen už mám domluvený termín operace, který by měl tuto závadu (na menisku) odstranit. Z rentgenů není patrné jiné poškození chrupavky uvnitř kolena. Celé líčení mé anabáze směřuje k otázce - mám zároveň trvat na plastice předního křížového vazu? Prý to jde udělat najednou s opravou menisku, můj ortoped mi potvrdil, že to umí a jde to.
Můj ortoped mne přesvěduje, že plastika je zbytečná, že je mi 41 a že to může vést artróze, když se to utáhne a že jsem si vlastně už zvyknul a že se uvidí podle stavu chrpavek. Do starého železa se necítím, mám doma malé dítě a sport mi docela schází. Nadváhou netrpím, měřím 192 cm/vážím 93 kg a do úraz jsem1-2 týdně sportoval, k tomu sezónnně provozoval turistiku a jezdil (spíše na vyjížďky) na kole. Omlouvám se podrobný popis, předem děkuji za Váš názor.
Peťas  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v práci jsem měl úraz s podezřením na přetrhnutý meniskus. Následná artroskopie ukázala, že to není meniskus, ale přetržený přední křížový vaz. Uvolněnou část vazu odebrali a teď mě čeká rehabilitace, kde se ukáže zda bude nutná plastika vazů.
Je mi 38 let a pracuji jako posunovač, kde je koleno hodně namáháno neustálým skákáním z vagonů za jízdy.
Chtěl bych se zeptat, jestli mi vzhledem k mému věku a zaměstnání doporučujete podstoupit plastiku kolenních vazů nebo zda bude možné v práci dobře fungovat i bez této operace.
Děkuji za odpověď.
Vendy  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den mě je teprve 16 let a operaci jsem podstoupila . Je to týden od operace a já chodím bez berlí a skoro už normálně . Před než mi zjistili co s mám jsem 4 měsíce chodila se stahovakem a určitě mi to pomáhalo .
Blumicka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Zdravím, též jsem po úrazu na lyžích a mám utržený předání křížový vaz a ještě k tomu nadržený vnitřní postranní vaz. Na ortop.v nem.mi dali ortezu a berle a prý 14 bez nášlapu. Po týdnu od úrazu jsem navštívila sport.ort., udělal mi punkci, do kolene vpichl kortikoidy a řekl sundat ortezu, zahodit berle a plně zatěžovat, jezdit na kole, plavat. Sice to bylo fakt bolestivé, ale necelé tři týdny po úrazu chodim do prace a neumím si představit, že bych v orteze chodila dva měsíce, když vím jaké to je, rozhýbat ho po týdnu v orteze. Občas koleno bolí, hlavně při nějaké rotaci. Pokud bude bolet nadále, čeká mě artroskopie, ale ne vždy je nutna operace. Musi se hodně cvičit. Koupila jsem si balanční podložku a denně cvičím. Prý příští rok na lyžích budu stát. Buď s operací nebo bez. To je moje čerstvá zkušenost. Přeji brzké zotavení.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí