Replastika předního zkříženého vazu

Replastika předního zkříženého vazu

ruza  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den,
bohužel jsem si při fotbale utrhl náhradu zkříženého vazu, která byla dělána před 5 lety. Dle mého ošetřujícího lékaře je možná replastika a na výběr je několik možností - štěp od dárce, štěp z podkolenní šlachy (myslím) anebo štěp z druhého kolene. Která z možností je nejlepší a jak velké je riziko, že by mé koleno nepřijalo štěp od dárce? Jak náročná je rehabilitace po replastice - dá se srovnat s rehabilitací po první plastice? Děkuji za radu. Petr
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ve Vašem případě bych se klonil k replastice pomocí hamstringů (podkolenní šlachy). Dle mého mínění je to metoda bezpečnější a Vašemu tělu vlastnější, než plastika štěpem od dárce.
A nezapomeňte, koleno po plastice se musí trvale chránit ortézou ! Vícenásobná plastika má čím dále tím horší výsledky !
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
roman 85  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
zdravim mam pul roku po plastice předního zkříženeho vazu. včera jsem špatně došlapnul a prohnul si koleno do vnitřni strany ze začatku jsem na nohu nemohl stoupnout nicmeně asi po 10min. sem mohl opět chodit. přes noc mi koleno nateklo tak sem jel na pohotovost a tam mi vytahli 115 ml krve. chodit mužu ale s obtížemi. tak se chci zeptat jestli je nutna další operace nebo to jde vyřešit i jinak.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
doporučuji navštívit zdravotnické zařízení, kde Vám plastiku dělali. Při troše štěstí jste si mohl poškodit jen vnitřní postranní vaz. Tomu by odpovídal nitrokloubní krevní výron. Příště raději běžte k operatérovi hned než nejdříve na pohotovost.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na Revmacentrum®

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
V listopadu jsem byl na plastice ACL, ale začátkem července jsem podklouzl při sportu a plastiku si pravděpodobně utrhl. Resp. radiologie se vyjádřila takto:
Stp. LCA plastice, v místě plastiky není náhradní vaz diferencovatelný, ale v této lokalizaci je výrazné zvýšení signálu a otok tkání, což svědčí pro rerupturu LCA plastiky. Kostní edém v hlavici tibie s max. kolem šroubu plastiky a také mírnější edém kolem šroubu v dist. femuru.
Výpotek v kloubu a v recessus suprapatellaris.
Zadní zkřížený vaz, ligamentum collaterale med. a later. s normálním signálem, bez ruptury. Lehce zvýšený signál v retinacullu patellae oboustr. při jejich v.s. prosáknutí, bez přerušení.
Meniskus med. i later. bez zřejmé ruputry.
Chondrální kryt je celistvý, bez fokálních lézí.

Závěr: reruptura plastiky LCA.
Mimo to mi byl i vypunktován otok, který obsahoval krev z postiženého kolene. Nyní sportuji se 4bodovou ortézou Sanomed Protect.4, ale občas mě koleno po zátěži bolí.

K metodě jste se již vyjádřil, preferujete tedy hamstringy. K tomu bych se jen zeptal, ze které nohy? Je rozumnější oslabit spíše operovanou nebo neoperovanou nohu? Prosím zohledněte i to, že bych rád nadále sportoval (zejména futsal). Hamstring je sice drobný sval, ale prý je poznat na síle celé nohy.

Druhý dotaz se týka načasování. Kdyby se mi povedlo dostat se na operaci opět v listopadu, tedy rok od první plastiky a 4-5 měsíců po reruptuře je to dobrý nápad? Nepotřebuji více času na vstřebání rozpustných šroubů a na to, aby opět dorostly kosti ve vyvrtaných kanálech?

Děkuji za odpověď.
Wozulla  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den mam rok a pár měsíců po plastice předního zkříženého vazu .. po takové době mám stále problémy, koleno se mi podlamuje a vyhazuji si ho stále do strany a cítím, že je stále nestabilní jako před operací.. nemohu rychle menit směr díky tomu a bez ortézy vůbec nemohu sportovat. Občas si koleno vyhodím a padnu na zem jako kámen. Při chůzy mam stale ten stejny pocit ze mi v tom koleni neco dre, koleno vecne boli a hlavne pri chuzi.. Pokud to mam chvilku v klidu tak hned pajdam a bez pajdání ujdu maximálně kilometr a uz me boli kazdy krok. Pred pul rokem mi v nem cosi lítalo a obcas se mi to objevilo pod kůží a bylo to pohyblivé, poslední dva mesíce už se ten úlomek neobjevuje .. doktor mi na to všechno vždy řekl pouze ať tu nohu posiluju. Jednou za čas blbě šlapnu a pak mam neuvěřitelné bolesti a koleno mi tuhne. Chci se zaptat jestli to stale muze byt tou operaci nebo je v tom koleni stale nejaky problem. Děkuji za odpověd

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí