Hrozící TEP kolen v 27 letech

Hrozící TEP kolen v 27 letech

ritchia  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den pane doktore/paní doktorko,
je mi 27let (183cm, 65kg) a již cca 7let trpím bolestmi kolen a kyčlí. Kolena mám po menisektomiích, poslední OP – ASC proběhla v 6/2009.
Vrcholově jsem sportovala - atletika, tenis, jezdectví, plavání a basketbal. Sport mi velmi chybí, ale pro bolesti nemohu nic vykonávat (rotoped, kolo ani plavání). Kolena bolí už i v klidovém stavu, i v noci se budím a ráno při vstávání vypadám jak „důchodce“ .
Lékař mi diagnostikoval: FP arthrosa poč. marg. osteofyty, sklerosa, tvar je atyp. , med. snížení kl. štěrbiny. , chodropatický až prearthrotický obraz na L straně, chondropatie med. fem kondylu – nosná zóna - těžká, chondropatie plata tibie med.
Jsem po obstřicích, viskosuplementaci, Depomedrol sol. 40mg s 10ccm 1%Mesocainu + Traumeel (2ml) 6x, brala jsem různá chondroprotektiva – vše bez známek zlepšení .
Při poslední kontrole v 2/2010 mi bylo mým ortopedem sděleno, že mi hrozí nějaké „oseknutí něčeho v kolenou“ a v nejbližší době též TEP kolenou. Nyní jsem se pro bolesti k lékaři objednala na 3/2011, ale velmi se bojím případného odeslání na OP. Myslíte, že je má obava z OP je reálná? Případně jsem se chtěla zeptat, co mi s koleny hrozí.
Děkuji moc za odpověď na mou zmatenou a laicky psanou otázku s pozdravem Monika Č.
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
Může se stát, že je situace natolik tragická, že je indikace TEP kolena i kolem 30 k úvaze. Otázka je, zda situace nelze řešit jinak.
Pak, pokud by se zvažovalo tep- velmi podstatný je výběr ortopeda a pracoviště, protože odoperovat to není velký problém, jsou kolem toho jiné, zásadní problémy vzhledem k tomu, že lze předpokládat dalších cca 50 let vašeho života. I při ideálním provedení a všech věcech kolem (velmi podstatných vzhledem k věku) musíte počítat s tím, že se Vaše koleno bude pravděpodobně několikrát během vašeho života předělávat(otázka životnosti), že je to k životu s mírnou zátěží, že výsledky předělávek nebývají nikdy tak dobré, jako první operace a že nejsou také vyloučeny velké katastrofy. Na druhou stranu to lze brát tak, že stojíte o plnou kvalitu života do 40 nebo do 5O a pak se smíříte(pokud dožijete) se zhoršující se kvalitou. Je také možné další vývoj medicíny , ale moc bych na to nespoléhal. Mám pod 30 let odoperované 2 lidi před více jak 10 lety s úvodně velmi tragickým nálezem na kolenou, chodí na kontroly, zatím to drží, jsou velmi spokojeni, přitom od začátku byli velmi naturalisticky informováni o možných komplikacích a průběhu, nicméně zatím jsou vděční za víc jak 10 let kvalitního života bez potíží.
Jinak po internetu, ani na základě jedné návštěvy nelze rozhodnout, co je pro Vás vhodné. Hledejde schopného ortopeda, který to víc jak 10 let dělá s velkou mírou odpovědnosti na slušném pracovišti.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
problematiku operace totální náhradou Vám korektně nastínil prim. Selucký z Přerova.
Nicméně bych dodal, že indikaci k umělé kloubní náhradě bych směrumal až jako poslední možnost řešení. Jak uvádíte, jste velice aktivní člověk a s umělou kloubní náhradou sportování, pokud má vydržet implantát co nejdéle, příliš nedoporučuji. Umělá kloubní náhrada je na běžný občanský komfortní život, nikoli na sport. Zejména pokud se jedná o umělé kolenní klouby. Pokud lze, využil bych ve Vašem věku veškeré konzervativní metody k záchování vlastního kloubu. Podívejte se např. na metodu léčby artrózy krevní plazmou, zda-li by pro Vás nebyla vhodná : XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
ritchia  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
moc děkuji panu prim. Suleckému a i Vám z revmacentra za zodpovězení a doplnění mého laicky položeného dotazu.
Pečlivě jsem si prostudovala dostupné www stránky ohledně metody léčby krevní plazmou, ale obávám se, že tento postup by pro mne byl velice obtížný z finančního hlediska. Dále jsem si studovala www stránky ohledně tlumení bolestí pomocí akupunktury, která by byla řešením, ale domnívám se, že pouze na přechodnou dobu.
Sportem a pohybem jsem „žila“. V nynější době jsem vděčna za to, když mi kolena a kyčle dovolí „fungovat“ v lehkém nasazení max. ½ hodiny (golf, jezdectví, tenis, aj.), ale pak je to utrpení, kdy bych dala první poslední za odstoupení bolestí.
Ještě jsem se chtěla laicky zeptat, co znamená oseknutí kosti v koleni (význam, provedení - zda ASC, doba hospitalizace +- atd.), když toto mi bylo „mým“ ortopedem rovněž nastíněno.
Děkuji moc s pozdravem Monika Č.

Reakce na ritchia

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
odseknutí části kosti v kolenním kloubu (i když neznám do detailu Váš případ) nejčastěji znamená odstranění okrajových částí artrotických kloubů - tzv. osteofytů. Pro další osud poškozené chrupavky to nic neznamená.
Odstraněním bolesti kolenního kloubu léčbou proti bolesti, př. akupunkturou, dojde pouze ke zhoršení osudu Vašeho kloubu při Vámi avizované plánované aktivitě. Přirovnávám to k rozsvícené červené kontrolce auta, které má poruchu, a Vy tu kontrolku odšroubujete. Co se s s Vaším autem stane, když pokračujete v jízdě? Asi není třeba dále vysvětlovat...víme to všichni. To stejné se děje podobně i v lidském těle, když se nepostihne příčina a odstraní se jen bolest.Rozhodnout se pro možnost zlepšení kvality chrupavky, a sama pro sebe něco udělat, to je věc zásadní. Musíte rozhodnout ale sama. Šanci zatím pravděpodobně máte. Po té již nebude cesty zpět a čeká Vás jen endoprotéza
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pan doktor Hein mě byl doporučen. Šla jsem s velikým strachem a obavou na operaci ale vše bylo zbytečné.Zase běhám jako dřív a hlavně bez bolesti. Pan primář je úžasný člověk a odborník. Takových lékařů vic. Velké díky. ... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí