Dvojitá dislokovaná fraktura žeber

Dvojitá dislokovaná fraktura žeber

Jana  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

před 9 týdny jsem při pádu utrpěla seriovou zlomeninu 7-9 žebra. 9. žebro zlomené nadvakrát a všechny zlomeniny dislokované o více než šířku žebra. K tomu tříštivou zlomeninu lopatky (též dislokovaná). Následovala hospitalizace, po týdnu propustení, po dalším týdnu fluidotorax (punkce) po dalším týdnu fluidotorax a pneumotorax, hospitalizace, drenáž.

Lopatka byla léčena konzervativně a na chirurgii už kontrolu nechtějí přes to že ještě mírné bolesti mám a také nedoporučili žádnou rehabilitaci jen řekli "rozcvičujte v plném rozsahu" - a na můj dotaz zda neoptřebuji rehabilitaci mi odpověděli že hybnost se zdá celkem dobrá a tudíž nepotřebuji (mě se tedy hybnost zdá velmi omezená zatím) - tedy první dotaz - je to normální - tedy žádná rehabilitace?

S žebry - nebo spíš plícemi - docházím na kontroly na hrudní. Do tohoto týdne všichni říkali že i ta dislokovaná žebra k sobě dorostou a srostou ale tento týden jsem si najednou vyslechla že ta žebra již k sobě nikdy nepřirostou. stále mám dost velké bolesti zvláště při některých aktivitách. Je něco co s tím můžu dělat ? A nehrozí mi nebezpečí že "volný" kus žebra který nepřiroste mi třeba při malém pádu nebo něčem prorazí plíci či jiný orgán atd ? Mírný fluidotorax stále přetrvává (údajně to ani nestojí za to dělat punkci , ale je tam velmi zřejmý na rentgenu) Jak dlouho může trvat než se úplně ztratí? Musím se ještě šetřit a jak dloho to může všechno trvat? Je nějaké cvičení které bych mohla zatím dělat?.... mnoho otázek - díky za všechny odpovědi
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,

na Váš první dotaz, fyzioterapii potřebujete v každém případě, buď formou poukazu a nebo soukromě. Je nutné zmobilizovat lopatku a zacvičit okolní svaly do optimálního nastavení lopatky - ramene - paže. Žebra případně osadit tapem.

Na bolesti v tomto prostoru se dají aplikovat např. analgetické proudy + se doporučují dechová cvičení s cílem zpevnit postranní část vašeho trupu. Co se týče Vašich obav, zda nemůže dojít k dalšímu pneumotoraxu, tak je to závislé od lokalizace zlomeniny a tvaru úlomků.

Nechte se vyšetřit fyzioterapeutem a doneste mu veškeré podklady a co nejdříve zahajte fyzioterapii. V případě zájmu mne kontaktujte.

S pozdravem Frána Praha
XXXXXXXXXXXXXXXX
Jana  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Děkuji za rychlou odpověď.

Poradíte kde bych si měla takový "poukaz" na fyzioterapii vyžádat když mi na chirurgii řekli že rehabku nepotřebuji ? (jsem svobodná matka na rodičovské dovolené a tudíž soukromě bych to asi finančně nezvládla)

Díky

Reakce na Jana

Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,

obraťte se na praktického lékaře a ten Vám může vypsat žádanku na vyšetření/ošetření (K) k rehabilitačnímu lékaři.
S pozdravem Frána Praha

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí