Luxace po endoprotéze kyčle

Luxace po endoprotéze kyčle

hamplovadana  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den, mám prosbu o radu. Maminka je 1 rok po reoperaci TEP, kdy jí vyměňovali pouze jamku, hlavici kloubu nechali tu první. Vše jsme rozcvičili, chdila již bez berlí, zvládala veškerý druh pohybu. V pátek jsme byli na kontrole rok po operaci, pan doktor si liboval jak je to heky rozběhané a rozcvičené, dělali RTG, vše v pořádku. Další kontrola stanovena za půl roku. Ovšem v sobotu maminka chodila po zahradě a pak si sedla v pergole na nižší židli, potom zařvala bolestí a endoprotéza byla uplně mimo jamku. Dojeli jsme na pohotovost a tam ji to hodili zpět, teď tam má 10 dní být. Co udělala maminka špatně, jak zabránit té luxaci? Je nějaké cvičení po luxaci, které by jí zabránilo (jako prevence)? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? Díky za rady.
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,
uhel mezi stehny a trupem byl příliš ostrý a tímto náporem a ,,dosednutím" došlo k luxaci. Základní doporučení je si nesedat na nízké židle, lavičky a stoličky. Ano cviky na optimální nastavení kyčle existují. Fyzioterapeut si vyšetří maminku a na základě vyšetření sestaví plán cvičení.V každém případě je nutná konzultace s operatérem.
S pozdravem Frána Praha
Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
můžete tady,prosím,několik těchto cviků popsat? A opakovaně se ptám,zda neexistuje nějaké DVD s těmito cviky, nevíte o něm? Děkuji a zdravím Hanka

Reakce na Hanka

Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,
na trhu podle mne neexistuje žádná taková sestava cviků. Co se týče cvičení, tak záleží na vyšetření a tudíž se cviky tvoří přímo v ambulanci.
S pozdravem Frána

Reakce na Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.

Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Pokládám řečnickou otázku: Proč asi neexistuje na trhu sestava cviků po operaci endoprotézy? Odpověz si každý sám.

Reakce na Hanka

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Pro Hanku
To by mne fakt zajímalo, jak jste ty odpovědi dešifrovala. Proč podle Vás?

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Pro p.prim.Seluckého: Milý pane primáři,to nebyla reakce na Váš příspěvek, Vaše příspěvky, podle mne laika, jsou dobře míněny a užitečné. Popudila mě ta bohorovnost toho mladého fyzioterapeuta. Když něco pro potřeby pacienta není, tak se snažím to vytvořit. Je mi jasné, že ledacos z cvičení musí být "šité na míru", ale ledacos také ne. A to všeobecně platné a pro cvičení užitečné je přece možné dát k dispozici a snad nezištně. Přepla jsem se na jeho stránky a vidím konzultace přes 600 Kč. Jsem už důchodkyně, ale v mém produktivním věku jsme pro potřeby dětských klientů vyráběli tolik pomůcek, návodů ke cvičení, pracovních listů, natáčeli jsme audiokazety k různým cvičením a to převážně v našem volném čase.Ze zájmu o obor a o klienty. Myslím, že to není ve stylu "za našich mladých let býval svět jako květ..." Tehdy se mnohé odborné informace hůř získavaly apřesto jsme o to usilovali. Pouhé konstatování, že něco není, je moc málo.Je to smutné konstatování a nesvědčí o "tahu na branku" v rámci oboru. Zajímalo by mě, jestli by na svém konstatování setrval, kdybych přišla "s krabicí od vína". Zdraví Hanka

Reakce na Hanka

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Nezoufejte, slušná pracoviště se starají. Jenom je někdy problém je najít. Existuje několik publikací na obecné téma - život s endoprotézou po operaci- netuším , co je aktuálně na trhu, ale jsou. Taky každá slušná ortopedie si to nějak řeší, u nás pro naše pacienty již leta tiskneme za pár desetikorun brožurku s piktogramy o základních cvicích + nějaká obecná pravidla.
U toho fysio bych spíš viděl jako problém naprostou bohorovnost - což se mladým a zvláště fysio stává- protože u problémů po replantaci je to rozhodně v prvním plánu na diskuzi pacient- operatér, protože cesty jak dál mohou být různé a někdy i značně spletité, není prostě žádný obecný mustr.

Není pro fysio žádná možnost, jak zjistit optimální postup. Takže buď bude dělat rutinu a vydávat to za vědu a umění, nebo nevím, rozhodně výsledek může být dobrý a taky zásadně špatný. Ale třeba to dobře myslí, možná by pacienta poslal i ortopedovi...
V Každém případě by pacient po těchto operacích měl mít možnost svižného přístupu k operatérovi na průběžné konzultace. Pokud to tak není, jde o špatně organizované pracoviště, kterým je potřeba se vyhnout.

Reakce na Hanka

Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den p. Hanko,
Na Vaši otázku jsem odpověděl, jak jsem uměl. Jsem překvapen, jak mne dokážete hodnotit, aniž by jste byla můj pacient. Všeobecně platné věci jste obdržela jistě při Vaší rehabilitaci. Informace zde v portále lékařXXXXXXXXXXX jsou dobrovolné a předávány s dobrou vůli bezplatně. Ano jsou soukromý fyzioterapeut a za svoji práci si nechávám platit, na tom nevidím nic špatného.

Reakce na Hanka

beda 13  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 18 odpovědí
  • 2 Likes
A proč b y mněl někdo sestavovat cviky po endoproteze,vše řeší rehabilizitace,já už mám stejnou kyčel podruhé,na stejné noze , cvičil jsem pouze 10krát a konec,musíš se vypracovat sám,jináč neskuhrej,:zásada po operaci kyčle je :cvičit,cvičit,cvičit.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
doporučuji konzultovat s operatérem, nikoli fyzioterapeutem !!!
Jen operatér ví které polohy jsou pro umělý kloub nebezpečné.
V případě nestability se může udělat jednoduchá operace, která vykloubení do budoucna zabrání.
Vše řešte v nemocnici, kde maminka byla operována !
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Situace po reoperacích je individuální, velmi záleží, co je naoperováno a jak. Jistě jsou obecná doporučení ohledně civičení i omezení, fysio Vám může doporučit posilování vhodných svalových skupin..
Nicméně velmi podstatná je komunikace s operatérem, protože normální součást operace je také testování, při jakých pohybech se ev může kyčel vykloubit . Podle operatéra by měl být pak postup velmi individuální.

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

MUDr. Dominika Fričová Absolvoval som na rehebilitačnej klinika Malvazinky operáciu TEP kýčle, pani doktorka Fričová. Chcem jej poďakovať za skvele odvedenú prácu a profesionálny prístup. Konečne sa môžem znova hýbať bez... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí