Lyžování po TEP kyčle

Lyžování po TEP kyčle

hana  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda mohu po TEP kyčle provozovat lyžování,jak sjezdové tak běžky.Jsem rok po operaci bez komplikací.děkuji Pešková
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den p. Pešková,
pokud to Váš celkový zdravotní stav dovoluje, není lyžování zakázáno. Musíte však dbát doporučení vašeho fyzioterapeuta.
S pozdravem Frána
XXXXXXXXXXXXXXXX
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
o tom se nejlépe nemluvte s Vaším operatérem.
Můžete se k umělé kloubní náhradě chovat např. jako p. prezident Klaus... :-).
Já ovšem svým pacientům lyžování nedoporučuji pro nadprahové riziko možnosti poškození implantátu a zlomenin v okolí implantátu, což v případě lyžování nikdy nemůžete vyloučit.
prim. Moster, Revmacentrum
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Většina pacientů si ráda sama sobě namlouvá "že to bude jako předtím", ale už nikdy to tak bezpečné a bezrizikové nebude. Měla byste "asi 30% na intenzitě oblíbeného sportu ubrat", když už se bez toho neobejdete. Ovšem stačí, aby Vám zahranila lyže na zledovatělé cestě úvozem a Váš pád s takovou pákou danou délkou lyží snadno skončí vykloubením, někdy i zlomeninou krčku. Je úplně jedno, zda 6% pacientů "jezdí jako předtím", protože až se jim něco takového přihodí, asi je už nikdy ani na horách nepotkáte. Stačí vědět, že jen již po reoperaci kyčle máte asi poloviční dobu životnosti následné implantace, že máte pak asi 2x větší riziko vzniku hemoragických přenosů infektů do velkých ortopedických řezů, atd. Například já po vynucené reoperaci a při zmrzačení nervu ischiadicu v podkolení mám nyní 7x vyšší a narůstající riziko, že zemřu při náhodném nešťastném pádu. Stačí ovšem prodělat tolik vynucených RTG snímků poškozené páteře vnucenou vadnou "kohoutí chůzí" jako mám já a třeba "budete mít také štěstí ještě mnohem dříve zemřít spíše na leukemii než na ortopedické komplikace". Život je vždycky riziko, ale ortopedi-operatéři nejsou a nechtějí být systematicky informování o příčinách smrti způsobených například depresemi po lokomočních mnohaletých problémech svých vlastních pacientů s časovým odstupem nebo na pozdější opakované zlomeniny krčku femuru. Musíte se rozhodnout Vy sama... a adekvátní pravdivé informace jak se máte chovat najdete spíše na prosektuře a v ortopedické encyklopedii k postoperačním komplikacím a jejich četnostem - než u akčních a výmluvných, věčně optimistických a populárních ortopedů, kteří takové pravdivé oborové informace z ÚZIS Praha nechtějí ani vědět ani slyšet.
beda 13  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 18 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,já mám už vymněnou levou kyčel podruhé-reimplantace,jezdím na kole,autem,je to sice trochu omezené,ale bez problému,včera mně oslnilo slunko,a mněl jsem jsem pád,odneslo to rameno,ale chce to cvičit,cvičit!
Klouby v háji  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Jak jste na tom Pane dnes?

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí