Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Léčba pohybového aparátu kmenovými buňkami

Ošetření pohybového aparátu kmenovými buňkami

Kmenové buňky jsou buňky vlastního těla schopné obnovy poškozených nebo opotřebených tkání a buněk. Nacházejí se na různých místech těla včetně kostní dřeně a tukové tkáně.

Kmenové buňky mají dvě základní funkce:

  1. schopnost sebeobnovy
  2. schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk

Efektu aplikace kmenových buněk se využívá i v ortopedii při regeneraci kloubního povrchu - chrupavek – zejména při léčbě kloubní artrózy a chrupavčitých defektů.

Při léčbě kmenovými buňkami se současně využívají i bioaktivní růstové faktory z krevních destiček (PlateletRich Plasma - PRP), které působí jako silný stimulant růstu tkání a podporují hojení.

Princip léčebného účinku léčby kmenovými buňkami

Mesenchymální kmenové buňky

mesenchymal stem cell

Mesenchymální kmenové buňky (MSCs - Mesenchymal Cell Stems) jsou velice silné kmenové buňky, které se mohou diferencovat do různých buněčných typů v procesu obnovy tkání. Bylo prokázáno, že mesenchymální kmenové buňky MSCs se diferencují v tkáně typu kolagenu, kosti a chrupavky.

obr

Tyto mesenchymální kmenové buňky mají obrovský potenciál k regeneraci v důsledku poranění, degenerativních změn a zejména kloubní osteoartrózy.

Současně se využívá i bioaktivních růstových faktorů z krevních destiček (PRP - PlateletRich Plasma), které působí jako silný stimulant růstu tkání a zesiluje přirozený proces obnovy tkání a hojení.

Tohoto efektu aplikace mesenchymálních kmenových buněk (MSC) a bioaktivních růstových faktorů z krevních destiček (PRP) se využívá i v ortopedii a revmatologii při regeneraci kloubního povrchu - chrupavek – zejména při léčbě kloubní artrózy a chrupavčitých defektů.

Tuková tkáň

Tuková tkáň slouží jednak k ukládání zásobní energie v podobě tuku, jednak v současné době je však stále častěji v odborné veřejnosti diskutována role tukové tkáně jako zdroje kmenových buněk pro obnovu nejrůznějších tkání. V 1 ml tukové tkáně se přitom nachází 100 000 až 500 000 kmenových buněk, což je mnohonásobně více než v 1ml kostní dřeně! Nejlépe dostupná je tuková tkáň v oblasti břicha, podbřišku a na hýždích. Lze ji snadno získat v místním znecitlivění. Zkušený chirurg ji dokáže odsát během několika minut bez rizika vzniku jizev.

Využití kmenových buněk v léčbě artrózy kloubů

th stemcells2

Osteoartróza, či krátce artróza, velkých a středních kloubů (zejména kloubu kolenního, kyčelního, hlezenního, ramenního a loketního) představuje změnu kvality kloubní chrupavky, což vede postupně k opotřebení kloubní chrupavky až zničení kloubní chrupavky. Chrupavka se na nejvíce zatížených místech postupně s věkem progresivně nevratně ztenčuje, stává se stále více zranitelnější. Pacienti pociťují bolestivý a omezený pohyb kloubu.

Kloubní artróza se fyziologicky rozvíjí již od 30 roku věku. Její postup záleží na dvou faktorech:

  1. Geneticky dané kvalitě chrupavky
  2. Způsobem zátěže kloubu během života

Tedy čím více je trvale chrupavka zatěžována (př. nadváhou, těžkou fyzickou prací, sportovní aktivitou, poruchou kloubní osy), tím dříve a rychleji dojde k jejímu opotřebení, zejména tehdy, je-li geneticky kvalita chrupavky nižší.

Dosavadní „standardní“ všeobecně dostupné léčebné metody kloubní artrózy - celková léčba farmaky i nitrokloubní injekční léčba farmaky - nevede zcela k zastavení a zlepšení degenerativního procesu. Pacienti s kloubní artrózou trpí intenzivní bolestí, ztuhlostí kloubu a v nejtěžších případech může dojít k úplnému opotřebení kloubní chrupavky i s odumřením kosti pod chrupavčitým povrchem s nutností umělé kloubní náhrady.

Současně všeobecně dostupná klasická farmakologická léčebná možnost kloubní artrózy se opírá především o symptomatické tlumení bolesti, tlumení nitrokloubního zánětu s otokem kloubu a o zlepšení kloubní kluznosti.

Převratnou novinku v léčbě představuje biologická léčba kloubní artrózy vlastními kmenovými buňkami a léčba růstovými faktory vlastní krevní plazmou.

Kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál, růstové faktory stimulují jejich růst a současně stimulují i stávající zárodečnou vrstvu poškozené kloubní chrupavky.

Indikace k léčbě kmenovými buňkami

koleno

Léčbě kmenovými buňkami předchází odborné klinické a ultrazvukové vyšetření, zhodnocení zdravotnické dokumentace, RTG snímků, operačního protokolu a posouzení vhodnosti a efektivity uvažované léčby.

Metoda se používá v ortopedii (defekty kloubní chrupavky, artróza, akutní záněty šlach a vazů, čerstvá poškození a podpora hojení vazů, šlach a kostí po úrazech, operacích a plastikách atd.) a v revmatologii (revmatoidní artritida). Je vhodná při bolestech, zánětech, poranění a artrózách kloubů, při poškození Achillovy šlachy, bolestech v dolní části zad a poškození v oblasti pánve atp.

Kontraindikací této metody je onkologické onemocnění (i v anamnéze) a aktuální celkové infekční onemocnění nebo lokální infekce a těhotenství.

Efekt v léčbě metodou kmenových buněk a krevní plazmy je přínosný u:

Ortopedie

  • Ložiskových defektů kloubní chrupavky, zejména u poúrazových stavů, osteochondrosis dissecans
  • Poruch kloubní chrupavky I. – III. stupně (artróza, chondromalácie, chondropatie)
  • Léčby akutních a chronických zánětů šlach a vazů
  • Onemocnění úponů šlach a vazů – tzv. entezopatie (např. tenisový loket, golfový loket, ostruha patní, bolestivá třísla, aj.)
  • Podpory hojení vazů, svalů, šlach a kostí po úrazech, operacích a plastikách
  • Čerstvých poškození menisků a vazů kolenního kloubu
  • Čerstvých a subakutních částečných poškození kloubních vazů (rameno, koleno, kloub  hlezenní, aj.)

Revmatologie

  • Revmatoidní artritida (RA) – mono či oligoartikulární forma


Technika léčby kmenovými buňkami

Léčba kmenovými buňkami probíhá ambulantně během jednoho dne, a to včetně odběru krve i kmenových buněk (miniliposukce). Na celkové ošetření je třeba si rezervovat přibližně 2 hodiny času.

Kmenové buňky jsou získávány v Revmacentru z vlastní tukové tkáně (angl. AdiposeTissueMesenchymal Stem Cells – AMSCs) pomocí miniliposukce - odsátí dostatečného množství tuku (zpravidla 40–60 ml) z podkoží v oblasti břicha, podbřišku nebo hýždí. Několikaminutový zákrok je šetrný a nebolestivý. Současně se provádí odběr žilní krve, ze které se oddělí po zpracování krevní plazma s aktivovanými růstovými a protizánětlivými faktory z krevních destiček.

Nejprve je do tukové tkáně napuštěn vpichem jehly znecitlivující roztok, který začne působit během několika minut. Poté je možné přistoupit ze zcela nepatrného bodového řezu k samotnému odsávání tukové tkáně, které je nebolestivé. Vstup pro liposukční kanyly se zpravidla uzavírá jedním stehem. Po této liposukce prakticky nevznikají žádné jizvy. Místo odběru tukové tkáně je komprimováno elastickým oděvěm (kalhoty, korzet) nebo břišním elastickým pásem po dobu asi 10 dnů.

Kmenové buňky spolu s aktivovanou krevní plazmou jsou následně aplikovány do požadované oblasti.

Celý zákrok odběru trvá několik minut, pacient může po celou dobu komunikovat s lékařem.

Následná péče

Po miniliposukci je místo odběru několik dní bolestivé, může se objevit i modřina. Pokud bolestivost a otok přetrvává, je vhodné potíže konzultovat s lékařem.

Po aplikaci kmenových buněk a krevní plazmy lze přibližně 10 dní pociťovat nepohodlí, přičemž k pozitivnímu účinku ošetření dochází asi do 6 týdnů. Během této doby je doporučeno vyhýbat se zvýšené fyzické námaze, po 10-12 dnech lze začít s lehkým cvičením bez zátěže.

Aktualizováno: 17.3.2016

Ošetření pohybového aparátu kmenovými buňkami - Novinky

Související recenze a zkušenosti

varejkae 27.1.2014
Spokojený/á

Absolvoval jsem před rokem a půl aplikaci kmenových buněk u p. primáře Mostera do obou kolen (stupeň artrózy 2 a 2-3) a od té doby jsem relativně bez obtíží ve srovnání se stavem před aplikací

1 Like  

Ošetření pohybového aparátu kmenovými buňkami

Doktor ve Vašem okolí