Regenerace kolenního kloubu injekcí kyseliny hyaluronové

Při artróze kolenního kloubu dochází v prostoru kloubního pouzdra k ubývání synoviální (kloubní) tekutiny, která zlepšuje klouzání kloubů po sobě a jejich schopnost absorbovat nárazy. Věkem, v důsledku špatné životosprávy, nedostatkem pohybu a nadváhy dochází k vysoké zátěži kloubů a k rychlejšímu opotřebení chrupavky. Proces přirozeného opotřebování chrupavky je nepřirozeně zrychlený i u intenzivně sportujících lidí či špičkových sportovců. Při nedostatku kloubní tekutiny se hlavice kloubu o sebe začnou třít a postupně dochází k jejich destrukci, což je velice bolestivé a v pohybu omezující.

pohyb beh koleno meniskus rentegen

Typickým příznakem artrózy je:

  • postupně se zhoršující a intezivnější bolest (někdy až ostré bodání) v kolenou při pohybu, někdy i v klidu
  • otékání kloubů, zhoršení funkce kloubů
  • zatuhnutí kloubů a jejich pomalé rozhýbávání při delším sezení či odpočinku
  • zhoršení celkového rozsahu pohybu nohou

Injekce obsahující kyselinu hyaluronovou jsou vhodné pro pacienty s osteoartrózou kolenního kloubu, kteří již vyzkoušeli doporučená dietní i pohybová opatření a bolest u nich přetrvává i při užívání volně prodejných léků proti bolesti. Obvykle jde o pacienty s druhým až třetím stupněm postižení kloubů - tito by se měli poradit se svým odborným lékařem, ortopedem či revmatologem, o vhodnosti léčby preparáty s kyselinou hyaluronovou.

Kyselina hyaluronová je přírodní látka s lubrikačním a ochranným účinkem. Při injekčním podání do kloubního pouzdra dočasně nahrazuje poškozenou kloubní tekutinu. Má tlumící a mazací schopnosti podobné těm, které nalezneme v mladé zdravé kloubní tekutině. Aplikace přináší úlevu od bolesti, má nepřímé protizánětlivé účinky a podporuje tvorbu nové, tělu vlastní, kyseliny hyaluronové.

Preparátů na bázi kyseliny hyaluronové je v České republice k dispozici několik, přičem o vhodnosti použití konkrétního preparátu u konkrétního pacienta by měl vždy rozhodnout odborný lékař. Injekce se aplikují jak jednorázově, tak opakově v určitém časovém odstupu, obvykle v počtu 3 - 5 injekcí. V některých případech lze již jedinou aplikací kyseliny hyaluronové do kolenního pouzdra efektivně ulevit od bolesti a potíží až na období 12 měsíců.

Aktualizováno: 24.3.2017

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Regenerace kolenního kloubu injekcí kyseliny hyaluronové - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Regenerace kolenního kloubu injekcí kyseliny hyaluronové

Doktor ve Vašem okolí