Syndrom zmrzlého ramene lze léčit rychle a moderně

Průvodním jevem pro syndrom zmrzlého ramene jsou silné bolesti ramenního kloubu a paže spolu se silně omezenou hybností v ramenním kloubu. Problémy nastupují s rostoucím věkem a nejsou výjimkou dokonce i nedlouho po dovršení 30 let věku. Pohyb rukou (ať už aktivní nebo pasivní) je u této diagnózy téměř nemožná pro silnou bolest, která v noci klienta budí. Problémy jsou jak s upažením, rotací na kteroukoliv stranu, nebo ohybem či narovnáním paže.

Klasicky vedená rehabilitace

leky

Na ortopedii či revmatologii je klient vyšetřen a instruován o klidovém režimu, případně mu je doporučena dlaha a předepsány kortikoidy a analgetika. Odeslán je k rehabilitaci, kde mu je doporučeno aktivní cvičení a aplikována fyzikální léčba dle předpisu lékaře.
Cvičení pro zvýšení hybnosti je velice bolestivé a není moc efektivní stejně jako často předepisovaná magnetoterapie, laser, ultrazvuk a elektroléčba. Pro klienty je takto vedená rehabilitace stresující, frustrující a hlavně bolesti klienta omezují dlouhodobě po několik měsíců až rok.

Fyzioterapie a rázová vlna v terapii syndromu zmrzlého ramene

Klient nejprve musí projít podrobným kineziologickým rozborem fyzioterapeutem zaměřeným na tzv. funkční změny držení těla i svalových smyček s funkčními změnami v průběhu svalových řetězců (změny v napětí každého našeho svalu přímo ovlivňuje napětí svalů navazujících). Pro zajímavost: při komplexním kineziologickém rozboru, který je nutný pro správnou diagnostiku a vedení terapie, bývají odhaleny funkční změny v oblasti ramenního kloubu, lopatky, svalů paže a předloktí. Dále pak reflexní změny v podobě bolestivosti kůže v oblasti dlaně, blokády v oblasti krční a hrudní páteře, žeber. Funkční změny bývají odhaleny i v oblasti polykacích a žvýkacích svalů, dále u bederní páteře, bránice, pánevního dna a dolních končetin.

Fyzioterapeut postupuje v řešení funkčních změn dle kineziologického nálezu od oblasti hlavy, horních končetin, páteře k pánvi, hlubokého stabilizačního systému trupu (více informací na téma hluboký stabilizační systém: http://www.fyzioklinika.cz/telo/hluboky-stabilizacni-system) a chodidla.

Vhodné je zvolit fyzioterapeutické techniky na tzv. „neurofyziologickém podkladě“. Např. Kabatova technika, Vojtova metoda, senzomotorika, metoda dle Roswithy Brunkow, cvičení na Bosu, Posturomedu, s Propriomedem nebo Thera-Bandy. Ideální je kombinace s manuálními technikami měkkých tkání, mobilizacemi a manipulacemi kloubů mající funkční vztah k bolestivému rameni.

fyzio rameno

Moderně vedená fyzioterapie se v léčbě zmrzlého ramene neobejde bez aplikace rázové vlny v kombinaci s hloubkovou vibrační masáží na oblast ramene a svalů s funkční souvislostí.

Pro zvýšení efektivity terapie může být klientovi aplikován tzv. „funkční tejp“ (speciální lepicí páska určená k nalepení na Vaše tělo). Na měkké tkáně je v tomto případě správně působeno bez přestávky do další návštěvy u fyzioterapeuta.

Takto profesionálně vedená fyzioterapie má vysokou efektivitu. Klient již po první návštěvě cítí úlevu a v noci může bez bolesti spát. Není výjimkou, že spontánně vysadí analgetické léky. Hybnost v ramenním kloubu se spontánně upravuje velice rychle. Analgetická a kortikoidní léčba může být vysazena, neboť rázová vlna působí protibolestivě i protizánětlivě. Případné kalcifikace v ramenním kloubu se díky účinku rázové vlny rozpouští a přirozenými procesy v těle jsou odvedeny do krevního řečiště, což lze potvrdit snímkem z RTG vyšetření.

Kdy začít s fyzioterapií a rázovou vlnou?

RV rameno

Fyzioterapie a rázová vlna by měla být prováděna okamžitě bez odkladu, již v akutní fázi bolestí. Doporučujeme 3-4 denní odstup mezi aplikacemi po dobu 2 týdnů. Dále je možné terapii plánovat 1x týdně. Při terapii rázovou vlnou je vhodné začínat s minimální intenzitou impulzů s co nejšetrnější koncovkou přístroje, neboť ramenní kloub je velice bolestivý. Postupně, s ubývající citlivostí, lze zvyšovat počet rázů, tlak i frekvenci, případně je možné využít koncovky s vyšším výkonem. Tento postup pak ještě více urychlí proces léčby (více o terapii Rázová vlna: http://www.fyzioklinika.cz/nabidka-sluzeb/razova-vlna).

A jaký je praktický efekt použití fyzioterapie spolu s rázovou vlnou? Do 4-7 týdnů je klient bez obtíží s plnou hybností v ramenním kloubu a bez bolesti. A to bez požití kortikoidů a analgetik...

Mgr. Iva Bílková
www.fyzioklinika.cz
Klinické zkušenosti ze soukromé praxe fyzioterapie Praha

Aktualizováno: 11.11.2013

Doktor ve Vašem okolí