Bělení mrtvého zubu

Bělení mrtvého zubu

Kolinsky  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Rád bych se zeptal zda-li je možné vybělit mrtvý zub domácím bělením. Již jednou jsem si ho nechal bělit u lékaře, a výsledek se dostavil. Nešlo o vnitřní (které může provádět pouze zubař) ale vnější bělení pomocí peroxidu.Jaký přípravek případně doporučujete? Jsem momentálně v zahraničí.V lékárnách tu prodávají přípravek Iwhite. Jedná se o bělení všech zubů, pomocí zubního nástavce a peroxidu, který aktivuje světlo.
A poslední dotaz. Je možné, že tento zákrok mrtvý zub do takové míry oslabí, že může např. prasknout? Děkuji za odpověď

Jsem už pevně rozhodnutý, že si nechám po návratu na zub nasadit keramickou korunku. Toto je pouze chvilkové řešení.

Děkuji za odpověď.
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Ano je to možné. Vnitřní bělení je funkční metoda. Ale je potřeba mít v pořádku ošetřený kanálek zubu a to včetně perfektního uzávěru. Aby to fungovalo je nutno použít profesionální preparát. U něj je deklarována nejen účinnost, ale i bezpečnost.
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Je potřeba celou situiaci vyšetřit a to včetně tzv,. studijních modelů. bez nich není možno ve spolupráci s ortdontistou navrhnout léčbu a to včetně následně finančního plánu.
Kolinsky  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
velice děkuji za odpověď. O alternativě vnitřního bělení vím. Bohužel jsem v současnosti v zahraničí a vnitřní bělení, či rovnou nasazení korunky chci podstoupit až v ČR. Je však možné díky nějakému přípravku, jež se dá zakoupit v lékárně dosáhnout alespoň částečných úspěchů v bělení z vnějšku pomocí peroxidu? Zub je v současnosti zažloutlý. Moje bývalá zubařka mi zub byla schopná vybělit v ordinaci pomocí peroxidu, ovšem jednalo se o bělení vnější. Avšak v mém případě zafungovalo. Děkuji velice za odpověď.
MUDr. Martin Kittler  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Liberec
  • 62 odpovědí
  • 1 Like
Dle mých informací, neexistuje žádn ý přreparát, který by byl volně prodejný bez kontroly lékaře a hlavně fungoval. Takže Vás musím zklamat. Samotné vnitřní bělení trvá cca 10-15dnů a poté je nutno cca 3 týdny technologická pauza nejen k ustálení barvy, ale hlavně k zajištění pevné vazby mezi zubem a následně zhotovenou výplní.
Ordinace dentální hygieny  |  Basic member  |  Brno
  • 19 odpovědí
Dobrý den, bělící preparát dokáže pronikat jen do určité hloubky pod sklovinou. Nejvhodnější metodou je opravdu vnitřní bělení a já osobně s ním mám velmi dobré zkušenosti u pacientů. V první řadě nemusí tento zub nechat obrousit a zakrýt drahou korunkou, zůstane jim vlastní a dobře čistitelný. Pokud máte korunky, péče o zachování zubu pod nimi je rozhodně náročnější. Pokud jde o oslabení zubu bělením, rozhodně se nemá nic přehánět a po náročnějším bělení by se mělo o to více fluoridovat a posilovat zubní sklovinu, ale zatím jsem neslyšela o tom, že by někomu zub po bělení prasknul.
MUDr. Dalibor Badal  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Brno
  • 34 odpovědí
  • 1 Like
Bělení zubů nemusí být chvilkové řešení, ale trvalé a velmi dobré a šetrné ošetření. Vyhneme se často korunkám nebo jiným drahým náhradám, které jsou velmi destruktivní pro zuby. Oslabení zubu by nemělo nastat, vše záleží jak byl mrtvý zub ošetřen lékařem. Komerčně prodávané bělení může být účinné, ale bude určitě slabší než to, které Vám může nabídnout lékař. Vždy je ale nutné důkladné posouzení stavu zubu lékařem.
MUDr. Adam Uhlíř  |  Basic member  |  Ortodoncie  |  Moravská Ostrava
  • 20 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den. Mrtvý zub vybělit lze, záleží však, zda jde o zabarvení z vnitřní strany zubu nebo zevní. Pokud, jak je to časté, je zub zabarven z kořenové výplně, případně zbytků tkání uvnitř zubu, pak bude účinkovat jen bělení vnitřní, pokud je zub zabarven pigmentem zevně, pak lze využít klasické bělení v nosičích, případně ordinační. Určitě bych to konzultoval s Vašim ošetřujícím lékařem, ten by měl rozhodnout a správně indikovat léčbu.
K dalšímu dotazu. Mrtvý zub je jako takový již značně oslabený a může dojít k jeho zlomení. Proto by měl být správně ošetřený a vyztužený, aby se tomuto předcházelo. Existuje řada studií, které se zabývají problematikou oslabení zubů po vnitřním bělení. Většina nedokazuje, že by po bělení byl zub méně odolný, nicméně bělení má vliv na změny ve struktuře tvrdých tkání zubů.
Keramická korunka je určitě řešením, musí však být kvalitně zhotovená.
S pozdravem MUDr. Uhlíř

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí