Autor:

Krásné zářivě bílé úsměvy jsou všude kolem nás, usmívají se na nás ze stránek časopisu, zubí se na televizních obrazovkách nebo billboardech. Možná že nepatříte právě k těm, kteří touží po kýčovitě bílém Hollywoodském úsměvu, ale každý z nás musí uznat, že jedna z věcí, která nás na člověku upoutá, je úsměv odhalující pěkné bíle zuby.

 

Nádherné bíle zuby jsou synonymem krásy, zdraví a úspěchu a dodávají jejich „majiteli“ mladší vzhled a jsou stále žádanější součástí celkové kultury osobnosti.

Jak se tedy propracovat ke skutečně krásným přirozeně vyhlížejícím bílým zubům a přitom nepodlehnout někdy až extrémnímu diktátu módních trendů a zároveň zvolit ten nejvhodnější prostředek bez toho, abychom způsobili více škody než užitku?

Co je odpovědné za zbarvení zubů

Žádné zuby nejsou ve své přirozenosti zcela bílé, ale mají vždy určitý barevný nádech, který je nejvíc patrný na nejtmavší části zubu, tedy na zubním krčku. V současné stomatologii se v zásadě určují tři základní odstíny zubů - hnědý, žlutý a šedý. Každý jednotlivý zub má ve srovnání s ostatními zuby své charakteristické barevné tónování - například špičáky mají vždy nejžlutavější nádech. Pokud se nám zuby viditelné v našem úsměvu podaří vybělit příliš intenzivně a stejnoměrně, dosáhneme tím poněkud umělého vzhledu. Namísto žádoucího zušlechtění našeho zevnějšku pak můžeme čelit nevinným otázkám typu: "Kde vám udělali tak úžasně přirozenou zubní protézu?". Samozřejmě, že bílá barva je základní charakteristikou zubů a žádný z výše zmíněných odstínů nesmí přesáhnout jisté meze. Silně zažloutlé, hnědé nebo tmavošedé zuby jsou pro svého majitele jistě mnohem horší variantou než zuby absolutně bílé. Nic se však nemá přehánět a to nejen vzhledem k estetice přirozeného vzhledu, ale také s ohledem na zdraví našeho chrupu a dásní. Z hlediska estetického i zdravotního je samozřejmě nejspolehlivější bělení zubů odborně prováděné zubním lékařem.

Základní odstín zubů a jeho intenzita jsou samozřejmě vrozené stejně jako barva vlasů. Celkové zabarvení zubu je dáno kombinací barvy a průsvitnosti jeho vnější vrstvy (skloviny) a barvou vrstvy pod sklovinou (zuboviny neboli dentinu), která je oproti sklovině vždy tmavší a v různé míře prosvítá na povrch. Zubovina může být ve své přirozenosti poměrně sytě zabarvená a pokud výrazně prosvítá sklovinou, zásadně ovlivní celkové zabarvení zubu.

Nechtěné zbarvení zubů může vzniknout již během jejich vývinu, tedy v dětském věku. Nejznámější příčinou zbarvení trvalých zubů je podání tetracyklínu (antibiotikum) dětem nebo nadměrný přísun fluóru, což způsobí známe nahnědlé nebo šedé skvrny. Tyhle nežádoucí změny v zabarvení chrupu, ke kterým dojde v průběhu tvorby zubu a které zasahují hluboko do zuboviny, jsou označovány jako "skutečná" nebo také "vnitřní" skvrnitost.

Po skončení vývoje chrupu dochází ke změně barvy zubů po úrazech nebo v případech, kdy došlo k vnitřnímu krvácení zubu.

V neposlední řadě má výrazný vliv na zbarvení zubů a jejich barevní stálost naše strava, pití červeného vína, káva, kouření, věk a samozřejmě zubní hygiena.

Na sklovině se vytváří povlak, jenž ulehčuje usazování barviv z jídla, nápojů nebo cigaret. Jde o vnější zabarvení, neboli "vnější" skvrnitost, kterou však mnohdy lze (zejména v počátečním stádiu) jen mechanicky očistit z povrchu zubů pomocí jemných brusných past či speciálních přístrojů bez použití chemických bělidel. Tyto „bělící zubní pasty“ obsahují látky, které mechanicky odstraní pigment z povrchu zubu. Tím že odstraní vnější nános, zub vyleští a vrátí mu tak geneticky naprogramovanou barvu. Tohle je ideální způsob pro ty, kteří mají vrozenou světlejší barvu vnitřní částí zubu a zabarvením je postižen jenom povrch skloviny. Od bělích zubních past nemůžeme tedy očekávat žádné zázraky, ale také nehrozí, že poškodí sklovinu.

Techniky bělení zubů

Je zřejmé, že příčin neestetického zabarvení zubů je mnoho, a tak i možností, jak vysněných zubů dosáhnout je vícero, proto usoudíme-li například, že naše zuby nejsou dostatečně bílé, měli bychom se před volbou účinných prostředků k bělení zubů nejprve poradit se svým zubním lékařem.

Bílý úsměv můžeme dosáhnout čtyřmi základními způsoby:

  1. mechanicky (zubní bělící pasty využívající princip obrušování usazenin z povrchu zubu, zubům vrátí původní, geneticky naprogramovanou barvu)

  2. chemicky (bělící gely pod dohledem lékaře, které působí v hlubších částech zubů)

  3. aplikací keramických faset (překrytí vnější plochy zubu vrstvou speciálního materiálu - vhodné v případě narušené skloviny, potřeby zmenšení mezery mezi zuby apod.)

  4. porcelánovými korunkami (na obroušené vlastní zuby se nasadí zubní korunky vhodně zvoleného odstínu).

Zubní pasty představují nejjednodušší i nejméně efektivní způsob bělení zubů. Na trhu je mnoho volně dostupných zubních past, které slibují bělící efekt. Některé z nich vůbec peroxid neobsahují, ale jejich bělící účinek je založený na tzv. jemné abrazi - obsahují hrubší částečky a působí tak jako velmi šetrná leštící pasta. Účinnější bělící pasty obsahují malé množství peroxidu, který však při běžném čištění zubů působí na sklovinu jen krátkodobě. Používání bělících zubních past (samozřejmě podle doporučení výrobce) by tedy nemělo způsobit vážné problémy. Pokud se nežádoucí účinky objeví (např. pálení dásní či zvýšená citlivost zubů), je vhodné používání bělící pasty přerušit. Pakliže obtížen neustoupí - navštivte zubního lékaře. Je potřeba si uvědomit,že zubní pasty nedokážou zuby vybělit, ale "jen" navracejí zubům jejich přirozenou barvu. A jak bylo výše zmiňováno, přirozená „bělost“ zubů je u každého individuální.

V případě, že přistoupíme k tzv. chemickému bělení zubu, pak podstatou bělícího procesu je, zjednodušeně řečeno, rozpouštění organických barviv ve struktuře zubu pomocí peroxidů - bělící prostředky tudíž v různých koncentracích obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxid (peroxihydrát močoviny).

Tyto látky mohou při nesprávné aplikaci způsobit přecitlivělost zubů, zánětlivost dásní v důsledku jejich poleptání při nesprávné aplikaci bělícího prostředku a v některých případech také narušení skloviny. Proto je mimo jiné dobré vědět, že ne každý chrup je na takovou proceduru připraven, což samozřejmě nejlépe posoudí zubní lékař.

Nejideálnější je podstoupit bělení zubů přímo v zubní ordinaci pod dohledem lékaře. Lékař vám doporučí nejvhodnější postup, jakoby „šitý na míru pro vaše zuby“. Může doporučit buď intenzivní bělení v ordinaci, kterým dosáhnete výsledku často již během 1 hodiny nebo domácí bělení, které sice trvá dělší dobu, ale je šetrnější. Nejlepších výsledků pak dosáhnete kombinací obou metod.

Jste vhodným kandidátem pro bělení zubů?

Bělit je možné pouze naprosto zdravé nebo dokonale ošetřené zuby, nesmí mít obnažené krčky, popraskanou sklovinu či jiné defekty. Zdravé, tedy bez projevů zánětu, krvácivosti a jiných neduhů, musí být také dásně a veškeré měkké tkáně kolem zubů. Proto u lidí s parodontózou, vysokou kazivostí, s četnými plombami a korunkami nebo můstky je chemické bělení naprosto nevhodné. V případě že jste nenapravitelný kuřák nebo silný kafíčkář, můžete se s myšlenkou na bělení zubů taky rozloučit. V průběhu celé bělící procedury a několik týdnů až měsícu po proceduře je vhodné odepřít si jídlo či pochutiny s obsahem výrazných barviv (tabák, červené víno, káva, čaj, červená řepa, kurkuma apod.). Vlivem bělícího prostředku je totiž povrch zubů náchylnější ke vstřebávání vnějších barviv a nežádoucí zabarvení zubů se při nedodržení této zásady rychle obnoví. Proto je také nutné dlouho před, během i po aplikaci bělícího prostředku dodržovat důslednou ústní hygienu.

Pokud jste těhotná nebo kojící žena nebo vám jěšte není minimálně 16let, i když jde o relativně šetrný a bezpeční zákrok, je vhodné vyčkat.

Pokud jste již vyzkoušeli běžně dostupné prostředky pro bělení zubů a výsledek nepovažujete za uspokojivý nebo pokud požadujete radikálnější změnu odstínu vašich zubů, můžete být vhodným kandidátem pro profesionální bělení. Je třeba mít jasnou představu o barvě zubů, kterou chcete dosáhnout a mít realistická očekávání. Bělení může změnit barevnost vašich zubů o několik stupňů. Obvyklá je změna barvy o dva odstíny, výjimečně i o čtyři. Existuje ovšem i předem neodhadnutelná možnost, že bělení nebude mít žádný efekt.

beleni-zubu112

Před bělením zubů

Při konzultaci s lékařem bude nejprve prohlédnut stav vašeho chrupu a zhodnocena barva zubů. Lékař se dotáže na vaši představu o vybělení zubů, případně vám předvede možnosti belění na barevné škále. Je také možné, že před samotným bělením bude třeba odstranit ze zubů zubní kámen například ultrazvukem. Pokud jste v minulosti podstoupili jakékoli bělení, informujte o tom lékaře. Také mu oznamte, pokud jste alergičtí na některé léky či jiné látky. Pokud právě proděláváte některé z infekčních onemocnění dutiny ústní či krku (viróza, angína, afty), budete muset bělení zubů odložit.

Anestezie

Ordinační i domácí bělení zubů je bezbolestné a nevyžaduje znecitlivění. Vnitřní bělení zubů se provádí v lokální anetézii.

Postup bělení zubů v ordinaci

Lékař nejprve na dásně aplikuje speciální pryskyřici a na rty ochranný krém, aby nedošlo k jejich narušení. Na bělené zuby nanese silně koncentrovaný (až 35%) peroxid vodíku. Ten je poté aktivován pomocí výkonné plazmové lampy, laseru, nebo klasickou polymerační halogenovou lampou - v závislosti na typu gelu. Světlem se urychlí bělící proces. Celé bělení trvá přibližně 90 minut a zuby zesvětlají o 2-8 odstínů, u nejmodernějších metod deklarují výrobci zesvětlení zubů dokonce až o 8-12 odstínů (napr. Brite Smile bebo Zoom2). Lékař vám po zákroku poskytne veškeré informace k další péči o zuby. Několik dnů po bělení je nutné se vyhýbat potravinám a nápojům s vysokou koncentrací barviv (červené víno, káva, čaj atd.), aby nedošlo k opětovnému zabarvení zubů. Do budoucna lze pak zbarvování zubů omezit používáním speciálních bělících zubních past, které vám doporučí lékař.

Postup domácího bělení zubů s dohledem stomatologa

Lékař v ordinaci sejme otisk vašich zubů a zubní laboratoř vyrobí speciální pryžový nosič. Po dobu dvou týdnů si pak doma každý den na dobu několika hodin (např. na noc) nasadíte nosič naplněný speciálním bělícím gelem s nízkou koncentrací peroxidu vodíku (maximálně 10 %). Tento způsob bělení je sice časově náročnější než bělení v ordinaci, ale výsledky bývají výraznější. Určité vybělení je vidět již po první aplikaci.

Nejlepších výsledků dosáhnete kombinací ordinačního a domácího bělení.

Celková doba bělení by neměla přesáhnout 4 týdny.

Vnitřní bělení, neboli walking blech technika

Málokdo ví, že je možné vybělit vnitřním bělením i zčernalé či silně zažloutlé mrtvé zuby. U mrtvých zubů dochází k změně zbarvení odumřením zubní dřeně nebo působením výplňového materiálu.

Před vlastním bělením je potřeba odstranit z korunky zubu všechny nečistoty, jako jsou kazy, zbarvené zbytky kořenových výplní apod. Zub musí mít také dokonalé endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků), které může zabrat i několik hodin. Do korunky zubu vloží lékař bělící vložku s třicetiprocentním peroxidem vodíku a natriumperborátem. Zub provizorně uzavře. Přibližně po týdnu následuje kontrola, vložku vyndá a v případě potřeby postup opakuje. Po dosažení žádoucího výsledku zub definitivně ošetří a dokonale uzavře.

Další možností je nanesení bělicího peroxidového gelu dovnitř i vně zubu a osvícení plazmovou lamou. Tento postup zabere pouze 1 hodinu, ale vybělení není tak dokonalé.

Jaké potíže můžou nastat v průběhu nebo po bělení zubů?

V průběhu bělící procedury se mohou objevit některé nežádoucí reakce, jako přecitlivělost zubů nebo pálení dásní. V takovém případě je nutné bělící proceduru přerušit a potíže konzultovat se svým lékařem. Obtíže obvykle vymizí po zjištění a odstranění nesprávné aplikace bělícího gelu nebo po krátkodobém přerušení bělící procedury.

Nejvýraznější nepříjemností spojenou s domácím i ordinačním bělením zubů je zvýšená citlivost, trnutí zubů, někdy jejich mírné zdrsnění. Tyhle potíže mají ale vždy jen přechodný charakter a úpravou režimu nebo používáním fluoridových doplňků je lze zvládat.

V případě neodborného ošetření hrozí zánět dásní v důsledku jejich poleptání a v některých případech také narušení skloviny.

Dieta při bělení

Aby nebyl ovlivněn výsledek ordinačního bělení, neměly by se požívat v prvních 24 hodinách žádné potraviny, u kterých je schopnost zanechávání pigmentů, obzvláště káva, čaj nebo červené víno. To stejné platí i pro kyselé potraviny, jako pomerančový džus, které zatěžují zubní tkáně v tom smyslu, že způsobují uvolňují minerály. U domácího bělení je nutné tento režim dodržovat během celé procedury bělení. Výše uvedené potraviny by měly být v této době značně redukovány.

Jak dlouho přetrvá výsledek bělení zubů?

Výsledný efekt závisí především na dokonalé hygieně dutiny ústní, dále na složení stravy, kouření a celkovém životním stylu. Pouze dokonalou hygienou zabráníte nebo zpomalíte usazování pigmentů na vašich zubech. Po čase, který je vždy velmi individuální - průměrně 12-36 měsícu, možná opět pocítíte nespokojenost s odstínem svých zubů a podstoupíte jejich bělení znovu.

A cena?

Cenové relace bělení zubu jsou v první řadě dané metodou, kterou zvolíte. V připadě velmi rychlého efektivního ordinačního bělení se ceny pohybují cca od 3,500 do 17,000 Kč. Cena je dána typem gelu, cenou vstupního ošetření, typu použité lampy a době ošetření.

Cena domácího bělení pod dohledem stomatologa se pohybuje cca od 2,500 Kč do 9,000 Kč. Cena opět závisí na ceně bělícího setu, vstupního ošetření, práce zubního lékaře a výrobní ceně formy.

Ceny jsou pouze orientační, v připadě že se odvážite podstoupit bělení zubů, je vhodné se předem informovat na vámi zvoleném pracovišti.

Aktualizováno: 21.10.2015

Bělení zubů - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí