Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Paradentóza a protetika - Léčba paradentózy (paradentologie) - Diskuze

Paradentóza a protetika

Paradentóza a protetika

Jana 49  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
Dobrý den,
mám paradentózu. Ošetřující lékařka mi navrhla kyretáž a posléze případně odstranění 2 předních zubů, které se viklají a nahradit je protetikou. Chodím k ústní hygieničce, která mi provedla odstranění zubního kamene, pískování a doporučila mi speciální pomůcky k čištění zubů. Nicméně jsem se ještě obrátila na jinou doktorku, která se začíná zabývat problémy s paradentozou. Ta po shlédnutí snímku mi navrhla následující: přeléčení zánětu speciálními antibiotiky a pak odstranit hýbající se zuby a zuby s paradentálními choboty, ostatní zuby umrtvit a nasadit přemostění na všechny zuby. Prosila bych o radu. Celá situace mě zaskočila.
Děkuji
Jana
Ordinace dentální hygieny  |  Basic member  |  Brno
  • 19 odpovědí
Dobrý den, pokud máte parodontitidu, pak je kyretáž jistě na místě. Některé zuby se po ní velmi pěkně stabilizují a není nutná jejich extrakce. Vaše ošetřující zubní lékařka jistě ví, co dělá. Samotná antibiotika nic nenadělají, bez odstranění nánosů zubního kamene z kořenů zubů. Samozřejmé jsou i pravidelné návštěvy na dentální hygieně pro udržení stavu.
MUDr. Rostislav MUDr. Majer Rostislav  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Rychnov nad Kněžnou
  • 15 odpovědí
Dobrý den,

bez rentgenových snímků a prohlídky se to jen těžko hodnotí, nicméně Vás alespoň teoreticky seznámím s naším často používaným postupem.
U nás se snažíme ošetřovat důsledně, ale pokud možno co nejméně invazivně.
Takže se spíše přikláním k první možnosti.
To, že chodíte pravidelně na dentální hygienu, je výborné a ve Vašem případě i zcela nezbytné a to s časovým intervalem alespoň jednou za 3 měsíce - u parodontických zubů je to záchovná a udržovací péče, aby to nepostupovalo dále.
Deep scalling - neboli kyretáže (hlubkové odstranění zubního poddásňového kamene) je také potřeba - na hygieně se totiž za pomoci ultrazvuku odstraní jen ten naddásňový.
Pokud se to udělá poctivě, tak se na kyretáže jde jen jednou a pak už se to jen udržuje tou častější dentální hygienou.
Co se týká trhání - tak pokud to není nezbytně nutné, tak bych volila jen extrakci těch předních zubů a jejich nahrazení můstkem (předpokládám, že od dvojky po dvojku)
Je velkým a snad i zbytečným zásahem umrtvovat všechny zbylé zuby a nasazovat tak velkou protetickou práci. Parodontitida je problémem dásní a nikoliv zubů jako takových. Takže pokud jsou jinak zdravé a podaří se u nich přeléčit parodontózní choboty, tak nevidím důvod, proč do nich zasahovat.
Nehledě na to, že ne zcela dokonalým zaplněním kanálků se může časem nastartovat reakce zánětu zubu a musela by se sundat nebo znehodnotit protetická práce - pokud by byla vcelku, nebo po větších úsecích.

Je však ale možné, že se dopracujeme i k druhému navrhovanému léčebnému plánu. Jak říkám, bez shlédnutí rentgenů se špatně hodnotí, ale určitě bych to zkusila co nejméně invazivním způsobem. Pokud to nebude fungovat, pak se vždy může přistoupit i na tu druhou metodu.

Přeji hezký den.
Jana, Grand Dental Clinic

Související recenze a zkušenosti

Aneta 3.3.2014
Spokojený/á

Pana doktora jsem po prvé navštívila v prosinci 2013. Byla to vstupní prohlídka, kdy mně zrentgenoval všechny zuby a dohodli jsme se na dalším postupu léčby, s ohledem na moji dlouholetou parodontózu. Druhá návštěva byl... Více 

Léčba paradentózy (parodontologie) - Související videa

Doktor ve Vašem okolí