Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Ošetření citlivých zubů

Ošetření citlivých zubů

Autor:

V dospělosti poměrně výrazné množství lidí trpí zvýšenou citlivostí zubních krčků - hypersenzitivitou dentinu. Jaké jsou příčiny vzniku, jaká je vhodná prevence a co dělat, když už k problému dojde?

Stomatologie a pojem hypersenzitivita dentinu

Takzvaná hypersenzitivita dentinu se projevuje krátkou náhlou bolestí, s poměrně silnou intenzitou. Bolest je popisována jako náhlá, ostrá až bodavá.

Může postihovat celou oblast chrupu, nejčastěji se však vyskytuje v krčkových oblastech špičáků a třenových zubů na straně protilehlé k dominantní končetině, kterou si čistíme zuby.

Jak se projevuje:

  • Pacienti s citlivostí mohou cítit při jídle nepříjemné pocity, snaží se většinou kousat na méně citlivou stranu chrupu.
  • Dále pro ně může být nepříjemné čištění klasickým a mezizubními kartáčky v místě oslabeného dentinu.
  • Bolest způsobují studené, horké, sladké a kyselé potraviny a nápoje.
IMG 2315
Obnažené krčky jsou velmi citlivé

Proč vlastně vzniká zvýšená citlivost zubů

Ideálně je na povrchu zubu dostatečně silná vrstva skloviny, která nereaguje citlivě. Bolest vnímáme pouze tehdy, pokud je sklovina oslabená, nebo porušená, tak dojde k postupnému odhalení dentinu v krčkových oblastech zubů. Dentin je protkaný sítí drobných kanálků (dentinových tubulů). V dentinových tubulech jsou nervní zakončení, a pokud se podráždí, tak vedou vzruch až do zubní dřeně, kde vznikne impuls, který je vnímaný jako krátká ostrá bolest. Podráždění dentinových tubulů vzniká reakcí na teplé, studené, sladké či kyselé.

Nejčastější příčiny citlivosti: Ústup dásní

Ten bývá nejčastěji způsobený nevhodnou technikou čištění zubů (přílišné tlačení na kartáček), dále zánětem dásní, který může přejít v parodontózu, přirozeným ústupem dásní ovlivněný věkem či ústup ovlivněný úrazem. Dále příčinou citlivosti zubních krčků může být ztráta skloviny. A to buď vlivem vzniku zubního kazu, netěsnících výplní, mechanickým odíráním skloviny z důvodu nevhodné techniky čištění (tzv. klínovité defekty), přirozené odírání skloviny způsobené věkem, či porušení vlivem kyselin (kyselé potraviny či onemocnění způsobující návrat kyselých šťáv do dutiny ústní).

Pokud je citlivost zubních krčků spojena s ústupem dásní měli bychom vyhodnotit proč k ústupu došlo. Zda nešetrnou technikou čištění, kdy velkým tlakem dáseň přílišně nezatěžujeme a ta v důsledku toho začne ustupovat.

Dáseň a sklovinu můžeme také zatížit použitím příliš abrazivní pasty – částečky, které mají obrušující schopnost. Nebo zda je příčinou nedostatečná hygiena, kdy se v oblasti zubních krčků začne hromadit plak, který vytváří kyselé prostředí a způsobí, že původně pružná a pevná dáseň zkřehne a začne povolovat a vzniká zánět. V tomto místě je pak dáseň citlivá, pacient se podvědomě danému místu začne vyhýbat a zánět může způsobit ústup dásní.Pokud zánět neléčíme, může vzniknout parodontóza.

Věk a ústup dásní

Věk hraje v ústupu dásní také určitou roli – s přibývajícím věkem dáseň ztrácí přirozenou pružnost a má tendence postupně odhalovat zubní krčky v kombinaci s přirozeným odíráním zubní skloviny, můžeme vnímat citlivost zubních krčků. Dáseň mohou také zatěžovat a dráždit nepřesné výplně v oblasti krčků. Pokud se v krčkové oblasti začne tvořit zubní kaz, tak i ten může oslabit sklovinu a odhalit citlivý dentin. Pokud pacient preferuje soft drink’s (sladké limonády) ve kterých jsou přítomné kyseliny, či džusy a citrusové plody, může být zubní sklovina narušena tzv. erozí (rozpouštění skloviny vlivem kyselin obsažených v potravě). V případě eroze je sklovina narušena nejvíce na kousacích ploškách zubů a v krčkových oblastech

Pokud nám dělají problémy teplé, studené, sladké či kyselé potraviny či nápoje, vadí nám studený vzduch při nadechnutí ústy. Nebo pokud se raději vyhýbáme nákusu na jednu polovinu chrupu pro citlivost či je nám nepříjemné čištění klasickým či mezizubním kartáčkem, měli bychom problém řešit.

Domácí dentální hygiena

  • Použití vhodných pomůcek – měkký kartáček, správná technika, mezizubní kartáčky
  • Správná technika čištění
  • Šetrné pasty s nízkým množstvím abraziv a dostatečným množstvím fluoridů
  • Gel s fluoridy pro domácí použití
  • Po požití kyselých nápojů a potravin s kyselým pH 30 minut nečistit zuby
  • Pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny
IMG 0168
Hypersensitivita dentinu - zvýšená citlivost zubů

Domácí léčba

Léčbě citlivých krčků v domácím prostředí by měla předcházet návštěva zubního lékaře (seznam zubařů v České republice) a konzultace daného problému. Pokud terapie v domácím prostředí nezklidní citlivé krčky, měl by se problém řešit v ordinačním prostředí.

Prevence

  • Snížení příjmu kyselých potravin.
  • Čištění zubů cca 30 minut po příjmu kyselých potravin. Kyseliny v potravě mohou sklovinu oslabit a ta je přibližně 30 minut více vnímavější.
  • Používání vhodné techniky čištění zubů – měkký kartáček, netlačit, použití mezizubních kartáčků.
  • Používání neabrazivních zubních past (Tzv. RDA – Radioactive Dentin Abrasion – 0 - 250 – hodnoty do 30 neabrazivní pasty, hodnoty do 50 s nízkou abrazivitou, hodnoty nad 100 s vysokou abrazivitou) Většinou mají vyšší abrazivitu "bělící pasty" či pasty se schopností tzv. odstranit zubní kámen – ty mají většinou vysokou abrazivitu a díky abrazivním částicím mechanicky odstraňují pigmenty a odírají sklovinu a svou hrubostí také dráždí dáseň. Sklovinu posilují pasty s obsahem fluoridů – zvyšují její odolnost, proto jsou pro nás důležité. "Sensitive pasty" – vytvářejí na povrchu oslabených zubních krčků slabou vrstvičku, která snižuje přenos vzruchů v dentinových tubulech.
  • Gely s fluoridy – Elmex gelee – použití 1x týdně.

Ordinační léčba

Sem zahrnujeme ordinační aplikaci fluoridových laků. Lékař, či dentální hygienistka může v ordinaci na citlivé krčky aplikovat lak s fluoridy, který snižuje citlivost krčků. Pokud citlivost přetrvává, může lékař citlivý krček upravit a překrýt výplňovým materiálem.

Pokud máme podezření na hypersenzitivitu dentinu, měli bychom vždy problém konzultovat s odborníkem. Ne vždy se musí jednat o zvýšenou citlivost zubních krčků, ale může jít i o jiný problém, který vyvolává bolest. Odborník vyhodnotí danou situaci a doporučí, jakým způsobem problém řešit.

Aktualizováno: 17.4.2020

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

pan doktor Bydžovský je skvělý lékař i člověk. Dokáže uklidnit před zákrokem a je velmi šetrný. Mám vlastní zkušenost....vrtal mi zuby,trhal mi zuby a tak jak mám strach,tak pan doktor mě vždycky podržel. Za mě spokojeno... Více 

Ošetření citlivých zubů

92% spokojeno. 12 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí