Cesta k zářivému úsměvu vede přes stomatologickou ordinaci

Autor:

Málokdo má to štěstí, že mu byly do vínku dány zářivě bílé zuby. Přidáme-li k tomu působení vnějších vlivů jako je pití kávy či kouření, které mají na odstín chrupu neblahý dopad, mohlo by se zdát, že krásný úsměv je nedosažitelnou výsadou modelek z obálek časopisů.

5 Bělení

Možná jste již zkoušeli různé způsoby bělení zubů – od běžných bělicích zubních past až po speciální přípravky na domácí použití – avšak očekávaný výsledek se ne a ne nedostavit. Ne že by snad nebylo možné odstín zubů viditelně ovlivnit, je však třeba to provést správně.

Před bělením zubů zajděte vždy ke stomatologovi

Dříve, než zahájíte skutečně účinné bělení zubů, je třeba zajít na konzultaci ke stomatologovi. Ten zhodnotí stav vašeho chrupu, představí vám možnosti, které v oblasti bělení zubů existují, a vysvětlí vám, jaké výsledky můžete očekávat.

Okamžitého výsledku můžete docílit při podstoupení odborného bělení provedeného stomatologem přímo v ordinaci.

Bělení zubů

Zubař na zuby nanese bělící gel obsahující peroxid vodíku, osvítí jej speciální UV lampou a nechá 15 minut působit. Celý proces se opakuje zpravidla čtyřikrát.

Výsledkem je zesvětlení zubů až o několik odstínů. Výběru stomatologického zařízení, kterému se svěříte do péče, věnujte zvýšenou pozornost. 

"Nevhodně zvolené bělení s příliš vysokou koncentrací peroxidu v bělicí směsi by totiž mohlo vaše zuby nevratně poškodit," varuje MUDr. Alexander Schill

Domácí bělení zubů pod dohledem odborníka

Méně známou, avšak velmi účinnou metodou je domácí bělení zubů pod dohledem odborníka. Tato procedura trvá déle, avšak výsledky nejsou o nic méně působivé, zato déle trvající. Pacient obdrží od stomatologa speciální "nosiče", do kterých si sám doma nanáší bělící gel, který nechá působit klidně celou noc. Opakuje tak dlouho, dokud nedocílí požadovaného odstínu zubů.

Nejúčinnější metodou je kombinace domácího a ordinačního bělení. První bělení provede klient dle instrukcí stomatologa a poté stomatolog v ordinaci pro zaručení perfektního efektu.

beleni
Fotky před a po bělení zubů. (foto: soukromý archiv kliniky)

Na co si před bělením zubů dát pozor

Bělení zubů je třeba zvážit, pokud máte zubní výplně na viditelných místech, případně zubní náhrady – korunky. Při bělení se totiž zesvětlí odstín vašich přirozených zubů, avšak keramické a další zubní náhrady si ponechají svou původní barvu.

Aktualizováno: 11.12.2018

Doktor ve Vašem okolí