Děti alou k zubaři!

Autor:

Zvuk zubařské vrtačky a lékař v bílém plášti.., existuje příjemnější prostředí, kde mohou děti se svými rodiči trávit svůj společný volný čas. Přesto by rodiče ordinaci stomatologa neměli obcházet a alespoň jednou za půl roku se tam se svou ratolestí objevit. Měli by své děti učit starat se o svůj chrup již od útlého věku.

is

Kromě toho, že prevence zubního kazu u dětí začíná již ošetřením a osvětou rodičů, by první prohlídka dítěte měla proběhnout již v období prořezávání prvních dětských zoubků, tj. kolem prvního roku života. Informace o tom, že o dočasný (mléčný) chrup není potřeba pečovat, je mylná. Dočasný chrup je důležitý pro rozmělňování potravy, udržení místa pro stálé zuby, dobrou výslovnost či správný vývoj čelisti. Předčasně zkažené dětské zoubky mohou dokonce vést k ortodontickým vadám. Na preventivních prohlídkách máme šanci objevit rizikové faktory a boj proti zubnímu kazu zahájit cíleně a včas. Mezi rizikové faktory patří například přítomnost plaku na zubní sklovině, nedostatečná tvorba slin, závažná chronická onemocnění, nevhodná skladba potravin nebo přítomnost zubního kazu u rodičů a sourozenců. Pokud tedy pozorujete některé z těchto stěžejních faktorů, měli byste se svým dítětem v nejbližší době navštívit zubaře.
Naučíme Vás, jak dodržovat správnou dětskou ústní hygienu. Nezapomínejte na to, že čisté zuby se nekazí a že dítě se není schopno o své zoubky samostatně postarat. Proto by jim rodiče s čištěním měli pomáhat a kontrolovat do 9-10 roku.
Poradíme Vám, kdy a jaké dentální pomůcky při čištění používat. Upozorníme na nevhodné potraviny a nápoje a doporučíme doplňkovou péči.
Jelikož na prevenci dochází k včasnému odhalení zubního kazu, dáte nám prostor k tomu, abychom jej ošetřili neinvazivně a bezbolestně, například pomocí fluoridace či ozonu. Pravidelnou preventivní prohlídkou také předcházíte budoucímu strachu dítěte ze zubaře. Má šanci si zvyknout na to, že návštěva lékaře není jen vrtání jeho malých kazíků či trhání zoubků, ale také příjemné povídání si, zhotovení rentgenů, prozkoumání zoubků pomocí intraorální kamery či shlédnutí pohádky, zatímco si „dospělí“ povídají.
Je důležité vědět, že zubní kaz se nedědí, ale je to infekční onemocnění, které předávají rodiče svým dětem například olíznutím dudlíku či lžičky. Uvědomte si, že hygienické návyky děti přejímají právě od rodičů. Vaše nepatrná zmínka: „ach jo, ve středu jdu k zubaři, to si zase vytrpím“, stačí k tomu, aby se dítě začalo k zubaři stavět negativně. Je tedy třeba kolikrát začít právě u sebe.
Vězte, že za zkažené dětské zoubky nesou zodpovědnost pouze rodiče, a proto darujte svým dětem pěkný a zdravý úsměv.

Nyní v DENT MEDICO probíhá akce na podporu dětské prevence zubnímu kazu. Na preventivní prohlídce čeká na Vaši ratolest odměna v podobě zubního kartáčku, pastičky a malé pozornosti.

Publikováno: 29.6.2011

Doktor ve Vašem okolí