Dětská stomatologie

Ošetřování dětí zubním lékařem je zcela odlišné než u dospělých osob. Mléčný chrup je dočasný, a proto ošetření prováděná na něm nejsou směřována k dlouhodobé záchově chrupu. Nicméně růst a přetrvání mléčných zubů může mít zásadní vliv na rozvoj ortodontických vad.

Dětský stomatolog se zabývá správným prořezáváním zoubků, provádí instruktáž čištění, doporučí jaké kartáčky a dětské pasty jsou v daném věku nejvhodnější a také léčí zubní kazy mléčných i trvalých zubů.

O dítě se lékař stará od jednoho roku života. Sleduje vývoj chrupu, dbá o odstranění zlozvyků, které vedou k ortodontickým vadám. Lékař většinou spolupracuje s pediatrem a ortodontistou.

Zubní kaz se na mléčných zubech řeší buď výplněmi, volným otevřením zubu (trepanací) nebo jeho vytržením (extrakcí). Výrazně pomoci může také dentální hygienista, který dítě zábavnou formou naučí správné techniky čištění chrupu.

U dětí, které mají obzvláště velké obavy se zubního ošetření, nebo by zákrok byl výrazně bolestivý například z důvodu zánětu, je možno provést ošetření v analgosedaci, běžně se však provádí v místním znecitlivění nebo zcela bez anestezie.

Aktualizováno: 9.3.2016

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Dětská stomatologie - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Luboš a Andrea 19.7.2018
Spokojený/á

Paní zubařka Komárková je milá, empatická, trpělivá. Nikomu jinému bychom již naší 4-letou dceru, která trpí vrozenou vývojovou vadou zubů, nesvěřili. Díky péči 2-K Dentu a paní doktorky (spolu s dentální hygienistkou) m... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí