Dnešní stomatologie je o alternativách…

O možnostech, trendech i budoucnosti současné stomatologie hovoří přední český zubní chirurg a majitel sítě laserových center Asklepion MUDr. Roman Šmucler, CSc.

smucler-dentist-prague-01

MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny se zabývá veškerými směry ve stomatologii počínaje preventivní stomatologií přes implantologii až pro protetiku. S jakými problémy Vás klienti nejčastěji navštěvují?

Přicházejí kvůli zubním implantátům a kosmetické stomatologii (změnám tvaru a barvy zubů a dásní), ale nakonec se vždy ukáže, že mají hlavně jiné problémy. Nejčastěji tzv. paradentózu. Naštěstí ji kromě opravdu zanedbaných případů už umíme řešit. Extrémně populární je ošetřování technologií Cerec. Odstraníme nevyhovující části zubu a doplníme je keramikou podle modelu doslova na počkání. To byl ještě nedávno neskutečný sen…

V současné době často slýcháme o estetické stomatologii. Jak se na toto vymezení díváte z pohledu odborníka? Domníváte se, že současná stomatologie bere estetickou stránku péče o zuby již za samozřejmou, nebo v první řadě stále převládá funkčnost? Jaká úskalí přináší snaha vyvážit tyto dva aspekty v péči o klientův chrup?

Každá stomatologie by měla být estetická, tj. co nejvíce dbát na krásu celého úsměvu. Takže dnes už skoro nepoužíváme můstky z keramiky s kovem, ale nádhernou celokeramiku. Zuby doplňujeme, pokud to jde, keramikou a ne amalgámem… Jinou otázkou je kosmetická stomatologie, změna tvaru zdravých zubů a dásní. Tam je dělítko jasné. Ošetřuji-li zdravé zuby – musí zůstat zdravé i poté. To se mnoha stomatologům nedaří. Zuby naruší a po několika měsících či letech destrukce pokračuje až k bezzubosti. Pokud lékař ovládá technologie, je přesný, ale hlavně má tolik etiky, aby kvůli penězům neošetřoval, co neumí anebo nejde, je kosmetická stomatologie úžasná věc, která dramaticky zvyšuje lidem kvalitu jejich života.

smucler-dentist-prague-02

MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Ani sebelepší lékařské ošetření nepřináší dlouhotrvající úspěch bez spolupráce klienta. S tím souvisí zaškolení klienta ve správných technikách ústní hygieny. Jakým způsobem provádíte tuto edukaci na Vaší klinice? Na co je kladen důraz zejména?

Ošetřujeme jen pacienty, kteří s naší pomocí hygienu už zvládli. Zároveň jsme rádi, když se jim o dokonalou čistotu jejich úst dále starají naše zubní hygienistky, které jsou strůjkyněmi onoho zázračného vítězství nad „neřešitelnou paradentózou“. Musím také říci, že když pacient investuje do svého chrupu desítky či stovky tisíc korun, začne si ho vážit třeba jako svého auta, což dříve nebylo zvykem.

V době, kdy se ve stomatologii užívají dentální implantáty, keramické můstky a korunky a nejmodernější materiály s dlouhou životností, se může zdát, že dokonalý vzhled zubů je na dosah každému. Jaké jsou tedy hranice současné stomatologie, čím je limitována?

Pacientem. Můžeme dělat jenom to, co pacient chce, co vydrží a na co má peníze. Jinak jsou dnes možnosti úžasné. Mám-li mluvit o novinkách, které mám šanci testovat v USA, tak lze detekovat a „zahojit“ bez vrtání kazy o velikosti setin milimetru, nebo doslova „vyrobit“ nové čelisti z jiných kostí a materiálů. V praxi je ale potřeba především nejprve naslouchat klientovi, zjistit, co opravdu chce a kolik možných komplikací je ochoten připustit.

Stomatologie však není pouze péče o zuby, ale o celou dutinu ústní. S jakými problémy Vás klienti v této oblasti nejčastěji navštěvují?

Pacienti chtějí rekonstrukci celého úsměvu. Pracujeme tedy na celé dutině ústní. Umíme se vypořádat se vším od drobného zánětu na jazyku po nádory.

I ve stomatologii se může objevit případ, kdy klient požaduje zákrok, který pro něj není zcela vhodný. Jak s tímto klientem pracujete a co Vás může přimět upustit od zákroku? Můžete zmínit některé etické aspekty stomatologie?

Dnešní stomatologie je o alternativách. Zpravidla mám tři, ale také dvacet možností. Důležité je pacientovi naslouchat a pochopit, který problém je jeho prioritou. Často se stane, že pacient je lékařem dohnán jinam, než chtěl a nakonec je nešťastný. Kritický je rozhovor na začátku, ten nelze ošidit. Jsem rád, když pacienti studují na internetu a rád je i posílám ke konkurenci pro jiný názor. Čím více mají informací, tím lépe se rozhodnou. Nejde o to „zlomit“ je pro svoji metodu.

smucler-dentist-prague-03

MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Liší se nějakým způsobem požadavky a představy zahraničních klientů od klientů z České republiky?

Hlavní rozdíl je v tempu. U Čecha mám na vyřešení problému třeba půl roku, u cizince tři dny, a pokud je třeba z USA, nerad se bude vracet s komplikací na kontrolu. Musím pracovat velmi rychle a velmi přesně, s takřka nulovou chybovostí. Ošetřovat cizince se složitými problémy je velký stres, kdo to zkusil, tak to ví. Mnoho kolegů mi závidělo, že mám přes 50 % klientů cizinců, zkusili si to a říkají – zlatí Češi…

Jaké jsou trendy v současné stomatologii?

Maximální estetika, rychlost a minimální poškození zubů. Trendem do budoucna jsou počítače. Ty budou vytlačovat nejprve zubní laboranty a pak budou navigovat a řídit i chirurgy. Člověk je nejslabším článkem moderní stomatologie, je potřeba ho omezit.

Jakým směrem by se podle Vašeho názoru měla stomatologie v budoucnu ubírat?

Myslím si, že nebudeme mnoho léčit kazy a paradentózu, protože si lidé budou kvůli penězům na své zdraví dávat pozor. My pak budeme rekonstruovat dokonalé úsměvy s pomocí počítačů, jako se dnes konstruují letadla či automobily. Vlastní výrobek provede robot – je přesný a neunaví se…

Aktualizováno: 9.4.2007

Doktor ve Vašem okolí