Keramické fasety: Změňte úsměv za jeden den!

Autor:

Mnoho klientů přichází do Asklepionu s žádostí o estetickou úpravu zubů a celého úsměvu. Díky moderním technologiím a materiálům tyto požadavky řešíme na počkání.

Během několika hodin změníme tvar, velikost, barvu, ale i postavení a sklon zubů a v některých případech i tvar dásně v okolí zubních krčků.

Jedním z nejefektnějších způsobů, jakým lze těchto změn dosáhnout, je zhotovení keramických faset. V porovnání s kompozitními výplněmi a kompozitními fasetami jsou barevně stálé a trvale lesklé, což napomáhá také lepší hygieně a zabraňuje usazování plaku a kamene. Optické i mechanické vlastnosti keramických faset jsou téměř identické s tvrdými zubními tkáněmi, a proto v denním světle, ve smíšeném světle, či umělém světle a to i v extrémních případech jakými jsou UV zářivky v hudebních klubech a diskotékách je lom a odraz světla stejný jako u zubní skloviny.

11
před a po zákroku

Fasety nebo korunky?

Porovnáme-li keramické fasety s korunkami, zásadním rozdílem je způsob preparace, tedy broušení zubů, který je v případě korunek radikálnější a může vést i k devitalizaci, umrtvení zubu. U faset jde jen o mírné obroušení přední plochy zubu, v některých případech jen o zdrsnění povrchu.

Důvodů pro zhotovení faset je celá řada a často se jedná o kombinaci několika problémů současně. Asi nejčastějším problémem jsou již nevyhovující výplně či kazy, které výrazně ovlivňují barvu zubů a jejich celistvost. Dalšími problémy pak bývají vrozené či získané defekty tvrdých zubních tkání, pigmentace, mezery mezi zuby, rozmanité postavení, tvar a sklon zubů a samozřejmě i barva zubů. Fasety svojí barevnou stálostí řeší ty případy, kde bělení zubů nezabírá, či není dle pacientů dostatečně efektní. Hollywoodský úsměv tak nemusí pouze být předností hvězd.

22

před a po zákroku

Jak se fasety dělají?

Celý postup je díky moderním počítačovým technologiím otázkou několika hodin. Většinou pacient přichází předem na konzultaci, při které je mu vše vysvětleno, a jsou mu zhotoveny otisky pro výrobu studijních modelů s voskovým návrhem budoucí situace. Díky tomu jsme schopni odhadnout a naplánovat výsledek a zároveň ovlivnit onu již zmíněnou preparaci zubů ve smyslu její maximální šetrnosti.

V den ošetření je aplikována anestezie a zuby jsou tak před preparací znecitlivěny. Po kontrolované preparaci jsou připravené zuby nafoceny do počítače a pacientovi tak nastává pauza, která se pohybuje od jedné do pěti hodin, v závislosti na počtu zhotovovaných faset. Následně jsou již zhotovené fasety fixovány k napreparovaným zubům a pacient odchází s okamžitou možností veškerých společenských aktivit.

Spokojenost pacientů, úspěšnost metody přesahující 99% a rychlost s jakou lze dosáhnout vynikajících výsledků činí tento zákrok stále populárnějším a velice vyhledávaným. Fasety změnily stovkám našich pacientů úsměv a dodaly jim sebevědomí. Radost, s jakou se k nám tito klienti vracejí, těší samozřejmě i nás.

Publikováno: 19.10.2009

Doktor ve Vašem okolí