Konec bolesti u zubaře?

Autor:

Ošetření zubního kazu je stále pro řadu pacientů traumatizujícím výkonem. Strach z ošetření zubní vrtačkou vede u pacientů k tomu, že se vyhýbají ošetření ve stomatologické ordinaci až do doby, než dojde k bolestivým komplikacím spojeným s neošetřeným kazem.

Naštěstí stejně tak v jako ostatních medicínských oborech i ve stomatologii dochází k vývoji a aplikaci nových technologií. Převratnou novinkou, která ukazuje nový směr v ošetření je užití laseru ve stomatologii.

key-laser-detail

KEY laser

Takzvané vrtání zubů je vždy provázeno faktory, které způsobují bolest, jako jsou vibrace, tlak, teplo provázející klasické ošetření. Laser pracuje jako bez dotykový nástroj a tím tyto faktory eliminuje a to umožňuje minimálně bolestivé až nebolestivé ošetření zubního kazu.

laser-key-1243b

KEY laser 1243

Dalším méně příjemným ošetřením je odstranění zubního kamene z viditelné části zubů, ale i z částí zubů skrytých očím ošetřujícího lékaře. Princip odstranění hlubokého subgingiválního zubního kamene je založen na zpětné vazbě s využitím fluorescenčního paprsku, který si nejdříve zmapuje terén pod dásněmi, a na základě tohoto vyhodnocení potom laser kámen odstraní.

Laser nachází uplatnění u stomatochirurgických zákroků tam, kde dříve byl jediným nástrojem k řešení problému skalpel. Zde redukuje komplikace, které často provázely tyto zákroky, jako jsou zvýšená bolestivost, krvácení a otok. Je to například usnadnění prořezávání zubů moudrosti.

Laser napomáhá i léčení takových problémů jako jsou afty a herpes. Působením laseru dochází ke zkrácení doby hojení, a to zastavením mokvání, likvidací choroboplodných zárodků a odstraněním drobných nervových zakončení v ráně, které jsou původcem bolesti u těchto projevů.

Prvním pracovištěm v ČR, které nabízí péči prostřednictvím novinky – KEY laseru 1243, je stomatologické centrum Rovodent.

Autor: MUDr. Roman Vozka, vedoucí lékař stomatologického centra Rovodent

key-laser-osetreni

Aktualizováno: 26.1.2010

Doktor ve Vašem okolí