Krásně bílé zuby jedině pod dohledem lékaře!

Perfektní bílé zuby jsou dnes již standardem. Staly se pro nás tak běžnou záležitostí, že by se mohlo zdát, že bělit je zkrátka stejně jednoduché jako dýchat a k perfektně bílému chrupu nám pomůže kdokoli a cokoli. Nabídka bělicích prostředků i zařízení je přece dnes obrovská a zaskočit si na bělení do salonu na rohu můžeme kdykoli. Opak je pravdou!

„Při bělení zubů je třeba vzít v úvahu možná zdravotní rizika, ale také postupovat podle platné legislativy," vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog a přednosta kliniky Asklepion, „bělení zubů kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv a upravuje ho vyhláška o stanovení hygienických požadavků na kosmetické prostředky Sbírky zákonů. Podle ní smí jednoznačně prostředky s obsahem přítomného nebo uvolněného H2O2 od 0,1 % až do 6 % používat pouze lékař. Kosmetické bělicí preparáty s koncentrací H2O2 vyšší než 6 % se pro úpravu odstínu zubů používat nesmí vůbec," dodává docent Šmucler. Důvodem je, že vyšší koncentrace snadno způsobí zvýšenou doživotní citlivost zubních krčků u disponovaných osob.

usmevCo to pro laika znamená?

V zásadě nic dramatického pro ty pacienty, kteří o svůj chrup pečují a bělení podstupují pod dohledem lékaře nebo doma prostředky, které jim k tomu účelu doporučil jejich stomatolog. Takto je vše správně podle zákona, a především se tak výrazně snižuje riziko poškození zubů a okolních tkání. Bělení zubů nesmí provádět ani dentální hygienistky, pokud nad nimi lékař nedozoruje. Pokud je přítomen, ošetření hygienistkou nic nebrání, jsou pro bělení i všechny související výkony kvalifikované. „Důrazné varování mám pro všechny, kteří se rozhodnou absolvovat bělení v nějakém kosmetickém salónu, tam se lidé doslova stávají těmi pověstnými pokusnými králíky a dávají všanc nejen svůj vzhled, ale i zdraví," říká docent Šmucler. Kosmetičkám ani zdravotním sestrám zkrátka bělicí přípravky nad 0,1 % H2O2 do rukou vůbec nepatří a následky mohou být opravdu velmi závažné. „Nejednou jsem se setkal v ordinaci s pacientem, kterému aplikovaný koncentrovaný bělicí prostředek zničil nejen sklovinu, ale i dáseň a kost pod ní. Napravit takové poškození pak trvá měsíce a je to velmi náročné," zdůrazňuje docent Šmucler.

Bílé zuby ano!

Nutným prvním krokem pro možnost bělení zubů je stomatologické vyšetření a mělo by mu předcházet odstranění případných nedostatků, které lékař zjistí. Nejpoužívanější metoda chemického bělení je založena na působení peroxidu vodíku. Je možné ji provádět buď koncentrovanými přípravky v zubní ordinaci, nebo si pacient bělí zuby sám doma za pomoci přesného nosiče vyrobeného na míru a méně koncentrovaného bělicího gelu. Podrobnou instruktáž provede s klientem lékař v ordinaci. Domácí bělení zubů mívá často větší efekt než bělení v ordinaci, v některých případech je vhodná kombinace obou metod s eventuelními dalšími doplňujícími výkony.

A co zubní pasty?

S lékařem je vhodné poradit se i o výběru zubních past s bělicím efektem. Těch je na trhu velké množství, liší se ale složením a především účinnou látkou zodpovědnou za bělicí efekt. Některé z nich nejsou ale účinné vůbec, jiné mohou způsobit zejména citlivým osobám řadu obtíží, jakou jsou například afty.

Publikováno: 15.7.2013

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí