Kvalitní vs. "levné" zubní implantáty

Vzplatí se našetřit na kvalitní, ale často drahý zubní implantát? Proč a jestli vůbec je potřebné raději investovat peníze do kvalitních implantátů jsme se zeptali MUDr. Richarda Benka z libereckého stomatologického centra RB Dent.

zuby usmev zubar

Podle čeho poznám, že lékař je dobrý implantolog?

Dobrého implantologa poznáte jen podle referencí a samozřejmě z osobní zkušenosti, ale to už může být pozdě… Při prvním setkání bych preferoval čisté, moderně vybavené zařízení. Konzultace by měla začít důkladným vyšetřením včetně rentgenů a CBCT (3D zobrazovací metoda) a pacient by měl odcházet obeznámen s informacemi o průběhu léčby, časovém plánu a samozřejmě musí
dostat podrobný cenový plán.

Ceny zubních implantátů se různí. Dá se podle ceny říct, zda je implantát kvalitní? Jaké jsou rozdíly v kvalitě zubních implantátů a podle čeho si vybrat ten správný?

Cena implantátů se liší stejně jako u jiného zboží- ať už jsou to auta, počítače nebo třeba oblečení. Implantáty od renomovaných výrobců jsou samozřemě dražší, ale za vyšší cenou je dlouholetý výzkum, vývoj a velice důležité klinické studie. Samozřejmost je neustálý tlak na zjednodušování a zkvalitňování implantátů, což pro pacienta znamená snížení zdravotní zátěže menším počtem
zákroků, zkrácením doby hojení a zlepšením estetického výsledku čehož výsledek může být i nižší cena celého zákroku než u levnějších typů. U levnější implantátů je větší pravděpodobnost selhání ať už chirurgické fáze- vhojení implantátu, nebo následné protetické rekonstrukce. Vzhledem k ceně je pak velice důležitý faktor životnost implantátu.

Před zaváděním implantátu je někdy potřeba doplnit kost, co to znamená a k čemu je to dobré?

Nekvalitní, nebo nedostatečné množství kosti je jedním z hlavních důvodů selhání implantátu. Naštěstí v současné době by si zkušený implantolog měl umět poradit s defekty kosti, které vznikají při ztrátě zubu. Augmentací- doplněním kosti se dají doplnit drobnější defekty přímo při zavedení implantátu, ale i veliké defekty, kdy se dostavuje kost v celém rozsahu budoucí implantace.
chybějící kost se může získat odběrem z okolí zákroku, větší bloky se pak odebírají z jiných, dobře přístupných míst nejčastěji dolní čelisti. Často se používá i umělá kostní náhražka. Všechny tyto zákroky mají přesná pravidla a musí probíhat za striktně sterilních podmínek.

Je možné nahradit všechny zuby implantáty při paradentóze? Jak tento proces probíhá?

Zavedení implantátu předchází podrobné důkladné vyšetření a navržení průběhu léčby. Samotná implantace se provádí v lokálním znecitlivění, za sterilních podmínek. Kvalitně připravený zákrok trvá necelých dvacet minut. Rekonstrukce jedné celé čelisti závisí na kvalitě implantátu, kdy dražších, kvalitnějších implantátů stačí 4 až 6 a jsou plně vhojené po 6-8 týdnech, u levnějších implantátů je potřeba větší počet a doba vhojení se pohybuje kolem půl roku.

Náhrada všech zubů o které pacien přišel kvůli paradentóze možná je, ale každý pacient by měl být seznámen s tím, že pro životnost implantátů je naprosto nejdůležitější dokonalá hygiena. Ani ten nejkvalitnější implantát nevydrží dlouho se špatnou, nebo žádnou hygienou. Jednou z podmínek péče o již zavedené implantáty by měla být pravidelná návštěva dentální hygienistky.

Jak se pohybuje cena "od-do" při zavedení implantátů do jedné čelisti?

O ceně rekonstrukce celé čelisti rozhoduje několik faktorů. Často most nesený dražšími implantáty vyjde cenově podobně jako most nesený levnými, protože je jich potřeba méně, je jednodušší laboratorní fáze a ve finále je výsledek o několik měsíců kratší.

Pro mnoho lidí je zubní implantát cenově náročný.  Existuje alternativa k zubním implantátům?

Krom implantátů, se dají defekty chrupu řešit fixním mostem, kdy je ale potřeba nabrousit okolní zuby, čímž se nenávratně poškodí. V případě, kdy okolní zuby chybí, nebo nejsou dostatečně kvalitní, defekt je možné řešit snímatelnou protézou.

Publikováno: 9.2.2015

O kom se píše:
Doktor ve Vašem okolí