Jak dlouho vydrží zubní implantát?
Při správné hygieně, což je nejdůležitější faktor přežití u vhojeného implantátu, můžeme životnost implantátu počítat na desítky let. Samozřejmě můžou životnost implantátů ovlivnit závažná onemocnění organismu a v neposlední řadě také kvalita zavedeného implantátu a následného protetického ošetření.
MUDr. Richard Benko |
Jakou roli v trvanlivosti implantátu hraje materiál, ze kterého je vyrobený? Platí, že čím dražší, tím i automaticky kvalitnější implantát, který déle vydrží?
Pravda je, že renomovaní výrobci implantátů s dlouholetou tradicí jsou dražší, než výrobci, kteří většinou kvalitní systémy pouze kopírují. Implantační systémy renomovaných výrobců jsou ale prověřeny léty praxe, proto se dle mého názoru vyplatí do nich investovat. Implantát si nepořizujeme na dobu v řádu let, ale desetiletí. Mimo jiné se kvalitní implantáty rychleji vhojují a dají se tím pádem dříve zatížit. To znamená, že pacient nemusí čekat dlouhou dobu na zhotovení korunky. Většinou stačí 6-8 týdnů od zavedení implantátu.
Je pro trvanlivost implantátu důležitý i způsob, jakým je ukotven?
Nejdůležitější je zkušenost a edukace implantologa. Zkušený lékař musí umět perfektně odečíst CBCT (cone beam computing tomography), podle něj naplánovat správný postup a zrealizovat ho. Musí vědět, kdy například dostavět chybějící kost, kdy ji třeba zkondenzovat, aby výsledek byl esteticky i funkčně co nejlepší.
Vyžadují zubní implantáty nějakou speciální péči? Jaký vliv na trvanlivost zubních implantátů má správná ústní hygiena?
Zubní implantáty vyžadují především perfektní hygienu. Pravidelná návštěva dentální hygienistky je nutností a musí ji doplňovat i kvalitní domácí péče. Pokud budeme dodržovat perfektní hygienu, dosáhneme vysoké životnosti jak implantátů, tak i samozřejmě vlastních zubů! Bez správné a pravidelné hygieny jak vlastní zuby, tak implantáty zbytečně ohrožujete a snižujete jejich životnost.
Jsou dásně pod a v okolí zubních implantátů náchylnější k onemocnění?
Ano. Na implantát a jeho okolí se ukládá při nedostatečné hygieně plak stejně jako na vlastní zuby. Plak se časem mění na zubní kámen, který způsobuje zánět dásní. Protože implantát je cizí těleso, obrana organismu na něj reaguje rychleji a se zvýšenou intenzitou. To má za následek rychlejší ústup kosti způsobený zánětem. Rychlejší než kolem vlastních zubů. V nejhorším případě to může mít za násedek vyloučení implantátu.
Jaké nejčastější problémy postihují pacienty se zavedenými zubními implantáty? Jak jsou ohroženy měkké tkáně, jak kost pod implantátem?
Na prvním místě je zánět dásně a následný ústup kosti v okolí implantátu. Příčinou je již zmiňovaná špatná hygiena. Dalším problémem může být špatným plánováním způsobené selhání protetiky, či eventuelně zlomení implantátu. Tyto problémy se ale u kvalitních implantátů vyskytují velmi zřídka.
Foto: archiv kliniky RB Dent |
Jsou tyto problémy časté?
Nejčastější problémy jsou při nedodržení pravidelné péče o implantáty pacientem, kdy se zanedbá pravidelná půlroční návštěva dentální hygieny a domácí péče není optimální. Frekvence selhání nebo mechanického poškození implantátů a nástaveb je přímo úměrná kvalitě celého implantačního systému a zručnosti implantologa.
Lze použitím zubních implantátů předejít? A když k nim dojde, jak se řeší? Jaké jsou možnosti léčby?
V první řadě je důležité dbát pokynů a doporučení lékaře ohledně péče o implantáty. Důležitý je výběr pracoviště, kde se bude implantace provádět. Je dobré se zamyslet nad investicí, často nemalou, která by pak mohla ovlivnit kvalitu života. Není potřeba si vybírat nejdražší ošetření, ale taky by vás měla odradit nápadně nízká cena nebo nabídka “velice výhodných slev”...Doporučuji získat informace o implantologovi a to ne jenom z jeho webových stránek. Nejcennější jsou doporučení spokojených pacientů z vašeho okruhu známých.
Může špatná péče vést až k výměně implantátu?
Samozřejmě. Špatná péče vede ke ztrátě implantátu! Je velikou otázkou, zda v případě, kdy byla péče až tak špatná, že vedla ke ztrátě implantátu, zavádět nový implantát a vystavovat ho riziku opětovné ztráty.
Foto: archiv kliniky RB Dent |
Čeho dalšího, kromě nedostatečné hygieny o dutinu ústní by se měl pacient vyvarovat, aby mu sloužily implantáty co nejdéle?
Silné kouření je jedním z mála kontraindikací implantace. Kouření může mít negativní vliv jak na vhojení, tak na životnost implantátu. Dalším problémem pak může být bruxismus, tzv. skřípání zubů, kde spíše ale může dojít k mechanickému poškození protetické práce či implantátu.
Při kousání tvrdších potravin u správně navrženého a zhotoveného implantátu s korunkou by k poškození nemělo dojít, implantát se chová jako zub. Samozřejmě louskání ořechů či otevírání “lahváčů” poškodí jak implantát tak vlastní zub.
Jak často by měl pacient chodit na preventivní kontrolu k lékaři, pokud má zubní implantáty? Je nutné docházet i na dentální hygienu?
V našem centru RB dent pacienti dochází jednou za rok na preventivní kontrolu implantátu k lékaři. Pravidelná návštěva dentální hygienistky je nutná dvakrát ročně.
Publikováno: 25.10.2016