Vše co potřebujete vědět o zubních implantátech

Autor:

Zubní implantáty nabízí moderní řešení ztraceného či nevratně poškozeného zubu.

zuby implantáty chrup
"Pacient ošetřený implantáty se najednou zase nebojí usmát, dobře se nají a tím je i jeho kvalita života výrazně vylepšena." Říká MUDr. Janega

Výhody oproti snímatelným zubním náhradám

Díky jejich použití odpadá nutnost broušení okolních zubů a tím i jejich poškození. Také není nutné nosit snímací náhrady. Snímací náhrady neumožňují rehabilitaci funkce v takové míře jako právě náhrady nesené nebo podpořené implantáty.

Vývoj zubních implantátů

Historie moderní implantologie se pojí s implantáty válcového tvaru a materiálu titanu. Dřive se používali například žiletkové implantáty, zygomatické implamtáty atd... 

Moderní zubní implantát je válcového tvaru s vnějšími i vnitními závity a různou povrchovou úpravou.

Kdo je vhodným kandidátem?

Spektrum kandidátu se v dnešní době neustále rozšiřuje. Ideální je samozřejmě nekuřák, s velmi dobrou ústní hygienou, celkově zdráv. Samozřejmě je nutné posuzovat vše individuálně.

janega implantat

Jak tedy postupujeme?

Pacient se dostaví na konzultaci, ta obvykle trvá cca 30-40 minut.

Začínáme stručnou anamnézou poté následuje vyšetření dutiny ústní a rentgenový snímek. Poté pacientovi navrhneme způsob ošetření a ekonomickou rozvahu.

Samotný zákrok probíhá v lokálním znecitlivěním za aseptických podmínek.

Jak dlouho to trvá?

Délka zákroku je samozřejmě individuální. Samotný zákrok je tedy
díky anestezii nebolestivý.

janega mustek

Je výkon bolestivý?

Pooperační bolestivost je srovnatelná se stavem po vytržení zubu, tlumitelná běžnými analgetiky.

Obvykle po týdnu se vyndavají stehy.

Doba vhojování implantátu, tzn. než je možno implantát zatížit, je zhruba šest týdnů až šest měsíců. Po uplynutí této doby následuje otisk a výroba provizorní nebo definitivní práce.

Péče o zubní implantáty

Následná péče je stejná nebo velmi podobná jako u vlastního chrupu. Používání mezizubních kartáčků, nitě, pravidelné prohlídky, návštěvy dentální hygienistky.

Pokud je třeba, práce se čas od času sejme, vyčistí. Dotáhnou se šroubované díly.

janega proteza

Jaká je životnost zubního implantátu?

Životnost implantátu závisí na dodržování výše uvedeného, některé faktory jako například kouření jsou nepříznivé. Ke ztrátě implantátu dochází nejčastěji v důsledku parodontits.. Vzácně může dojít k fraktuře fixtury.

Můžeme ale říci,že se jedná o jeden z nejúspěšnějších a nejtrvanlivějších způsobů ošetření.

Jaká je cena zubního implantátu?

Cena za implantát se pohybuje v širokém rozmezí v závislosti na typu implantátu, nutnosti doplnění objemu kosti tzv augmentaci. I zde platí pravidlo zlaté střední cesty. Co je příliš levné je podezřelé a co je příliš drahé není obvykle nutné.

Publikováno: 30.11.2015

Autor

Specialista na zubní implantáty. Má za sebou stovky aplikovaných implantátů v Pražském centru dentální implantologie. Nyní působí v Českých Budějovicích, kde provádí rozsáhle rekonstrukční práce chrupu pomocí dentálních implantátů, tak konvenční protetiku.

Doktor ve Vašem okolí