Ztráta zubu není pro moderní stomatologii žádný problém

Autor:

Ztráta zubu je vždy nepříjemná, ať už k ní dojde z důvodu onemocnění, nebo zcela nečekaně v důsledku úrazu. Dobrou zprávou je, že díky pokroku moderní medicíny a využití nejnovějších technologií lze i tento problém v dnešní době již velmi efektivně, rychle, a dokonce esteticky řešit.

1 Implantáty

Chybí-li pacientovi zdravá část zubu, na kterou by bylo možné nasadit tzv. korunku, je potřeba vytvořit zcela nový zub včetně jeho kořene. Zní to děsivě? Žádný strach! O zubních implantátech panuje celá řada mýtů – říká se, že takový zákrok je zdlouhavý, bolestivý, a navíc finančně náročný.

Zuby jsou vaší vizitkou

MUDr. Alxander Schill, primář Schill Dental Clinic, vysvětluje, jak celý proces výroby a aplikace implantátu probíhá:

"Nejprve provedeme vyšetření stavu kosti v čelisti, abychom ověřili, že se implantát bude dobře integrovat. CT snímek zhotovíme na naší klinice na počkání. Ve většině případů je možné implantát zavést pacientovi ihned a okamžitě zhotovit také korunku, takže klient odchází s novým zubem, který je k nerozeznání od jeho vlastních. V případě vážnějšího postižení kosti implantujeme nejprve kostní štěp, aby byl nový zub odolný a hlavně trvalý, a až následně přikročíme k zavedení samotného implantátu."

Vše o zubním implantátu

Co to ten implantát ale vlastně je? Jedná se nejčastěji o titanový šroub, který se zavede do dásně místo zubního kořene. Na něj se pak "našroubuje" keramický zub vymodelovaný tak, aby perfektně zapadl do chrupu konkrétního pacienta.

Titan se v medicíně používá zcela běžně, nevyvolává v lidském těle totiž žádné reakce, je pevný, odolný a také chuťově neutrální. Povrch titanového implantátu je navíc možné opatřit aktivní biosložkou, která až o polovinu zkracuje dobu hojení.

Celý proces aplikace implantátu netrvá déle než 30 minut a již týden po vyndání stehů pacient ani nepociťuje, že nějaký zákrok podstoupil. Na závěr nutno dodat, že nahrazení zubu implantátem vás nevyjde dráž než běžný můstek.

"To, co investuji do technologií, ušetřím na práci laboratoře," vysvětluje Alexander Schill.

Aktualizováno: 11.12.2018

Doktor ve Vašem okolí