Resekce kořenového hrotu

Autor:

Resekce kořenového hrotu spočívá v chirurgickém odstranění infekce postiženého hrotu kořene.

V případě zanícení či odumření nervu v zubu ať už z důvodů velkého kazu, preparačního traumatu či úrazu, musí zubní lékař provést endodontické ošetření, tzn. vyčištění a zaplnění kořenových kanálků, čímž eliminuje vzniklou infekci.

V dnešní době jsou zubní lékaři schopni díky operačnímu mikroskopu provést opravdu precizní ošetření kořenových kanálků. Ovšem někdy ani to nestačí k odstranění veškeré infekce, poněvadž hrot kořene, kde končí kořenový kanálek, je často rozvětvený - mluvíme o tzv. apikálních ramifikacích - a právě tady může přežívat zbytková infekce. Bakterie přežívající ve hrotu kořene produkují toxiny, proti kterým se naše tělo brání. Výsledkem je vytvoření zánětlivých útvarů na hrotu kořene.

Pokud infekce přetrvává delší dobu, jsou tyto útvary schopny růst až do stádia tzv. granulomů, cystogranolumů až cyst. Celkově se zánět projevuje bolestí na skus, otokem dásně kolem zubu s možnou přítomností hnisu nebo naopak může být zcela asyptomatický a pacient vůbec netuší, že je pod zubem nějaký problém.

Zcela nejpřesněji lze diagnostikovat zánět pomocí rentgenu. Pokud je zánět toho původu diagnostikován a zubní lékař usoudí, že ošetření kořenových kanálků bylo uděláno dobře, přichází na řadu malý chirurgický zákrok zvaný resekce kořenového hrotu.

Zákrok je prováděn nejčastěji stomatochirurgem. Dáseň je v lokální anestezii odklopena a kost v oblasti postiženého kořene je odstraněna. Následně je odseparován hrot kořene, který představuje centrum zbytkové infekce a s ním je odstraněn i zánětlivý útvar (granulom, cystogranulom či cysta). Někteří lékaři používají během zákroku operační mikroskop, který jim pomůže k preciznějšímu odstranění patologické tkáně, mluvíme o tzv. mikro periapikální chirurgii.

Rána je sešita několika stehy. Antibiotika zde nejsou nutností, pacient může užívat jen analgetika (léky na bolest). Za týden přichází pacient na vyjmutí stehů. Hojení dásně probíhá několik týdnů, kost doroste během 3 měsíců.

Těchto zákroků v poslední době ubylo díky zkvalitnění ošetření kořenových kanálků.

resekce 1
Resekce před a po

Publikováno: 20.10.2015

Související zákroky

Resekce kořenového hrotu

Doktor ve Vašem okolí