Kdy je nutné se svěřit do rukou stomatochirurga? Vše o trhání zubů moudrosti, resekci kořene zubu, augmentaci čelistní kosti, úpravě měkké části dutiny před léčbou rovnátky a ostatních výkonech zubní chirurgie. Co vás čeká po jednotlivých výkonech a jak by měla probíhat rekonvalescence?

Co je stomatochirurgie

Stomatochirurgie se zabývá trháním zubů moudrosti a zubů, které již nelze zachránit. Patří sem i operativní odstranění části kořenového hrotu, odstranění váčků a cyst a úpravy tvrdých a měkkých tkání dutiny ústní před zavedením protézy a rovnátek.

 

stomatochirurgie1
Stomatochirurgie se věnuje trhání zubů, zubním implantátům i augmentaci čelistní kosti. (Zdroj: istockphoto.com)

 

Zubní chirurgii se může věnovat každý stomatolog. Většinou si ale doplní vzdělání o jednu zkoušku s názvem: Praktický zubní lékař – stomatochirurg. Velmi často mají odborníci ze stomatochirurgie atestaci z Orální a maxilofaciální chirurgie.

Jaké výkony se provádí v rámci stomatochirurgie

  • trhání zubů: extrakce osmiček i ostatních zubů, které nejdou zachránit
  • úprava měkkých tkání dutiny ústní např.: zákrok upravující alveoly (uzdičky) pro lepší výsledek ortodontické léčby
  • resekce kořenového hrotu (trhání kořene zubu), hemiextrakce
  • zubní implantáty – implantace, náhrada za zubní kořen
  • excize – odstranění nádoru i tkaniva
  • augmentace čelistní kosti (osteoplastika, sinus-lift) – doplnění chybějící kosti pro další zákrok (např. implantologie)
  • autotransplantace / replantace – umístění vlastního zubu do jiného místa
  • odstranění patologických útvarů (benigních)
  • terapie nemocného čelistního kloubu a ošetření kolemčelistních zánětů
  • dentoalveolární chirurgie (dentální traumatologie) – diagnostika a léčba poranění a chorob dutiny ústní a obličeje
  • chirurgická léčba parodontózy (lidově paradentózy) – otevřená kyretáž parodontálních chobotů, případně kryje odhalené zubní krčky štěpy sliznice.

Trhání zubů (extrakce zubu)

Extrakce zubů (lidově trhání zubů) je nejčastějším výkonem zubní chirurgie. Zákrok se provádí ambulantně a v lokální anestezii. Pro lepší průběh je dobré se předtím najíst, napít a hlavně si vzít všechny léky, které užíváte.

Důvody trhání zubů(1)

  • poškození zubu – kaz, úraz
  • málo místa – zub se do malých úst nevejde (nejčastěji zuby moudrosti)
  • infekce – v případě neřešení zubního kazu se poškodí střed zubu a bakterie se dostanou až ke kořeni, pokud nezabírají antibiotika a resekce kořene, je nutné zub vytrhnout, aby se infekce nešířila dál
  • riziko možné infekce – v případě, že vás čeká transplantace orgánu, nebo se léčíte s onkologickým onemocněním, může být i hrozící riziko vzniku infekce zubu důvodem k jeho vytržení

Před výkonem
Před začátkem je důležité informovat stomatologa o alergiích, lécích, které berete a o vašem zdravotním stavu. Určitě se nezapomeňte zmínit, pokud vás trápí:

  • cukrovka
  • vysoký tlak
  • poruchy srážlivosti krve
  • sklony k omdlévání
  • nemoci srdce

Trhání zubů – průběh
Poté, co vám celý zákrok vysvětlí, aplikuje stomatolog lokální anestezii. Aby vám nevadil samotný vpich, je možné dáseň ošetřit znecitlivujícím krémem. Pro snazší vyndání zubu se používá speciální nástroj, který ho naruší. Někdy je nutné rozvrtání. Důležité je, aby se jej povedlo vyndat i s kořeny. Pokud se tak nestane, je nutné kořeny zubu odstranit chirurgicky.

Trochu bolestivější je trhání zubů se zánětem, kdy mohou hůře zabírat anestetika. Uvažovat můžete o analgosedaci, která vás zklidní a zbaví strachu.

Péče po extrakci zubu
Celá rána se musí pořádně vyčistit, aby se neprodloužila doba hojení. Do rány se vloží tampon, který odsaje přebytek krve. Občas je nutné nasadit antibiotika.

Bezprostředně po trhání zubů se nedoporučuje 24 hodin smrkat. Zhruba 2-5 hodin působí anestezie, proto bolest nepocítíte. Rána nijak nekrvácí, lokální anestetika obsahují speciální přísady, které stahují cévy a zabraňují krvácení.

Místo se doporučuje opatrně chladit, případně na bolest užívat běžná analgetika. Určitě alespoň 3 dny otvor po zubu nedrážděte kartáčkem, jazykem a nevysávejte sliny.

24 hodin nejezte a pak pár dní konzumujte měkké potraviny. Pokud se vám do rány dostane jídlo, nepokoušejte se ho z místa dostat za každou cenu. Raději opatrně vyplachujte vodu.

Šetřete se, nepředklánějte a alespoň týden nedělejte náročnou činnost.

Hojení
Rána po vytržení zubu se hojí i několik týdnů. U horní čelisti bývá celý proces rychlejší, protože se do zubu tolik nedostávají zbytky jídla. Nezapomeňte místo opatrně chladit, nevysávejte krevní zátku, která je důležitá a chraňte ránu před zbytky jídla. Pokud se vám do zubu dostane nějaké sousto, opatrně jej zkuste odstranit kartáčkem a čistou vodou.

Stomatolog by vám měl i doporučit spreje, které urychlí hojení. Většinou jsou na bázi dezinfekce a bylinek.

Komplikace
V případě, že se krvácení nezastaví, tvář je horká, máte teploty a bolesti neustupují, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

Bolest po trhání zubů
Bolestivost po vytržení může přetrvávat po dobu několika dnů – maximálně 14 dní. Pokud se nedodrží pokyny stomatologa, hrozí zánět, který je nutné řešit čištěním a vložením drénu. Pak se celý proces prodlužuje.

Občas se po extrakci objevuje bolest okolních zubů, jde o zcela normální jev. V ústech je po vytržení více místa a chrup se rozestupuje, případně mohlo dojít k podráždění dásně okolních zubů při zákroku.

Vyšší bolestivost způsobuje předklánění a námaha po zákroku, stejně tak i kouření a pití alkoholu.

„Trhání zubů se provádí v místním znecitlivění (injekce proti bolesti), takže v průběhu zákroku necítíte bolest, jen tlak. Po odeznění injekce Vám na případné přetrvávající bolesti bude stačit běžný prášek proti bolesti. Důležité je chlazení – přerušovaně chladit tvář např. pytlíkem zmrzlé zeleniny přes kapesník, případně jíst zmrzlinu bez kousků ořechů či čokolády,“ doplňuje MDDr. Irena Menšíková.(2)

Špatné uložení zubů moudrosti
Jedním z důvodů trhání osmiček je jejich špatný růst. Rentgenový snímek jasně ukazuje, že zub moudrosti ovlivňuje i ostatní zuby a je nutné přistoupit k extrakci. (zdroj: archiv MUDr. Aleš Váňa)

 

Extrakce osmiček

Důvodem k vytržení zubu moudrosti bývá jeho špatný růst, sklon, parodontóza, špatný přístup pro dentální hygienu i kaz. V případě, že nemáte v ústech dostatek místa a osmičky způsobují křivení ostatních zubů, není na co čekat.

Extrakce osmiček se provádí stejně, jako v případě kterýkoli jiného zubu, v lokální anestezii. Může se ale stát, že zuby moudrosti nejsou ještě prořezané a je nutné nejprve chirurgicky odklopit dáseň.

Zcela stejně, jako u ostatních zubů, probíhá i rekonvalescence.

„Otok po extrakcích osmiček je běžný, trvá většinou 2–3 dny. Pokud je nebolestivý, není to důvod ke znepokojení,“ vysvětluje MUDr. Jiří Škrdlant, vedoucí lékař soukromé zubní kliniky Studio 32.(3)

Resekce kořenového hrotu

Někdy je potřeba provést zákrok nazvaný amputace kořene zubu. Součástí ošetření je i hemiextrakce, což znamená vytažení (odříznutí) jednoho kořene (běžně bývá více kořenů). Zdravé kořeny zůstávají a mohou dál plnit svou funkci.

Před výkonem je nutné endodontické ošetření. Pokud nejde kořen ošetřit, přistupuje se k jeho resekci. Důvodem je i vzniklý váček pod zubem.

Postup zákroku
Resekce kořenového hrotu se provádí v lokální anestezii a je bezbolestná. Celé ošetření trvá asi 1,5 hodiny. Díky speciální technice je možné zub zachránit i na několik let.

Péče po amputaci kořene zubu
Zhruba 3 dny můžete cítit pulzující bolest v ráně, se kterou si poradí volně dostupná analgetika. Běžné jsou i otoky, které je vhodné opatrně chladit.

resekce 1
Resekce kořene zubu. (Zdroj: MUDr. Aleš Váňa)

 

Zubní implantáty

Jak lze nahradit ztracený zubní kořen? Vhodnou volbou zubního implantátu. Ten plně zastupuje jeho funkci. Zavádí se do čelistní kosti, která do něj vroste a zajistí pevnost a stabilitu.

Chybějící zub je důležité nahradit, jinak by mohlo dojít k přetížení okolních zubů.

Zubní implantáty mohou držet jednu korunku, skupinu náhradních zubů, nebo celé protézy. Na výběr je celá řada různých typů, velikostí a materiálů.

Více o zubních implantátech >>

 

sinus lift2
Augmentace čelistní kosti metodou sinus lift (zdroj: archiv MDDr., Mgr Martin Janega)

 

Augmentace čelistní kosti (Osteoplastika)

Stomatochirurgie se zabývá i osteoplastikou – zvětšením objemu zubní tkáně. Čelistní kost může ubývat vlivem dlouhodobého zánětu, případně tím, že po vytržení zubu nedojde k jeho náhradě.

Jaké plastiky kosti se provádí:

  • zvětšení kosti do výšky
  • zvětšení kosti do šířky
  • doplnění po extrakci zubu
  • doplnění před implantací
  • sinus lift – zvednutí sliznice dutiny, zvětšení kosti v postranních částech horní čelisti
  • bone splitting – kost se podélně rozštípne a vloží se do ní kostní štěp

 

Před doplněním kosti
Foto před augmentací kosti, na rentgenovém snímku je vidět nedostatečně vysoká čelistní kost. (zdroj: archiv MUDr. Aleš Váňa)

 

Materiály použité při augmentaci čelistní kosti:

  • kostní prášek (xenograft) – obvykle z telecí kosti
  • umělý materiál (syntetický)
  • vlastní kostní materiál (autologní) – odebrání vlastní kosti z jiného úseku čelisti

Zákrok se provádí v lokální anestezii a je zcela bezbolestný. I rekonvalescence je poměrně rychlá a dá se zvládnout s běžnými analgetiky. Místo opatrně chlaďte.

Důležité je nechat kost delší dobu zahojit, než se přistoupí k další části stomatologického ošetření. Obecně se například před vložením zubního implantátu doporučuje nechat kost hojit až 12 týdnů. Někteří odborníci implantáty vkládají při jednom zákroku, ale vše závisí na výchozím stavu pacienta.

Po augmentaci
V čelistní dutině je vytvořena dostatečně vysoká kost a zavedení implantátu nic nebrání. (zdroj: archiv MUDr. Aleš Váňa)

 

Autotransplantace a replantace zubu

Nejde o běžně prováděný zákrok a je k němu nutné najít vhodného stomatochirurga. V rámci autotransplantace se vezme váš vlastní zub a přesune na místo, kde chybí a je více potřeba.

Metody se využívá, když si vyrazíte zub, který je zcela v pořádku a umístí se jinam, nebo lze vzít i vaše zuby moudrosti a vložit tam, kde budou více k užitku. Jde o trvalejší řešení než například zubní implantát.

Postup transplantace zubu
Zákrok se provádí v lokální anestezii. Podmínkou pro úspěšnost je rychlé přemístění. Buňky na zubu zůstávají živé jen pár desítek minut. Transplantovaný zub se zafixuje k okolním zubům. Po 3 týdnech je nutné endodontické ošetření a následně je možné nasadit korunku.

Pokud si vyrazíte zub a je v pořádku, ideálně ho dejte do čisté krabičky společně s vlastními slinami a kontaktujte stomatochirurga.

Rekonvalescence
Zákrok vás nijak nebude omezovat. Bolesti trvají jen pár dní a dají se zvládnout běžnými analgetiky. Na zub se nedoporučuje kousat po dobu, kterou určí lékař (cca 3 týdny).

Chirurgická léčba parodontózy

Pokud nefunguje léčba konzervativní, je třeba přistoupit k chirurgickému ošetření. V lokální anestezii se skalpelem odklopí dásně a důsledně vyčištění zanícená místa. Celá léčba je podporována dezinfekčními obstřiky a antibiotiky.

Během zákroku se upravuje i kostní tkáň, která je poškozená zánětem. K úspěšnému vyřešení zánětu je důležité, aby pacient plně spolupracoval a věnoval dentální hygieně maximální pozornost.

Více o léčbě parodontózy >>

 

stomatochirurgie7
Léčba parodontózy, fotky před a po terapii. (zdroj: Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

Úprava měkkých tkání dutiny

  • řešení traumatologických úrazů (defekty)
  • onkologie dutiny ústní (chirurgické odstranění nádorů)
  • onemocnění čelistních kloubů
  • léčba onemocnění obličejových nervů
  • úprava tkání před protetickou léčbou i ortodoncií (rovnátka)
  • léčba onemocnění slinných žláz

Postupy jednotlivých léčebných terapií se liší dle diagnózy a nastavení chirurga. Některé z výše jmenovaných se už provádí v celkové anestezii – např. odstranění nádorů z dutiny ústní (anestezie záleží na umístění). Pooperační péči a celkovou rekonvalescenci se dozvíte na konzultaci přímo od lékaře.

Analgetika a další medikace po zákroku na zubní chirurgii

Zákroky stomatologické chirurgie jsou invazivní. Proto je velmi důležité, aby se zvolil správný postup, a hlavně vše bylo bezbolestné. Díky modernímu přístupu už se nemusíte bát. K dispozici jsou analgetika (léky tlumící bolest), sedativa a lokální anestetika (místní znecitlivění a celkové uvolnění.

Většina zákroku se provádí v lokální anestezii. Při větším strachu ze zákroku se využívá analgosedace, kdy se člověk dostává do podobného pocitu, jako je například spánek. Při této péči je nutné, aby byl přítomen i anesteziolog.

U malých dětí je možné přistoupit k celkové anestezii pro snazší spolupráci. Stejně tak se volí celková anestezie v případě odstranění nádoru na hůře dostupných místech a při řešení úrazů v oblasti dutiny ústní.

„Extrakce zubů v celkové anestezii je možná, při jednom uspání lze provést i sanaci (opravu zubního kazu), záleží na rozsahu poškození. Před zákrokem je nutná konzultace, při které se zhodnotí rozsah zákroku a pacient je odeslán na předoperační vyšetření,“ dodává MUDr. Richard Benko.(4)

 


REFERENCE

1/ webmd.com.2021. Pulling a Tooth (Tooth Extraction), Alfred D. Wyatt Jr. Dostupné na: https://www.webmd.com/oral-health/guide/pulling-a-tooth-tooth-extraction [on September 13, 2020]

2/ Lekari-online.cz. 2021. Diskuze. Citace MDDr. Irena Menšíková. [online]. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/stomatochirurgie/vytrhavani-osmicek-i43647 [5.9.2012]

3/ Lekari-online.cz. 2021. DISKUZE, MUDr. Jiří Škrdlant, vedoucí lékař soukromé kliniky studio 32. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/stomatochirurgie/otok-po-trhani-osmicky-i64743 [21.6.2010]

4/ Lekari-online.cz. 2021. DISKUZE, MUDr. Richard Benko. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/stomatochirurgie/uprava-zubu-v-narkoze-i130199[24.2.2015]

 

 

Aktualizováno: 30.3.2021

Stomatochirurgie - Novinky

Související recenze a zkušenosti

laluša 24.11.2016
Spokojený/á

Zákrok zcela bez problému, i po zákroku bez bolesti, celý efekt k plné spokojennosti. Pan doktor pečlivý, příjemný a jeho celkový přístup zbaví pacienta obav z rozhodnutí k implantátu, navíc s konečným dobrým efektem.

2 Likes   2 Komentářů  

Související zákroky

Stomatochirurgie

97% spokojeno. 86 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí