Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Může dojít k poškození močové trubice? - Urodynamické vyšetření - Diskuze

Může dojít k poškození močové trubice?

Může dojít k poškození močové trubice?

Blanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den, syn má podstoupit urodynamické vyšetření pro dlouhodobé potíže s močením. Zajímalo by mne, zda při cévkování(které je jak jsem se dočetla součástí vyšetření)nebo vyšetřením samotném nemůže dojít k poškození močové trubice v případě, že by ji měl syn např. zúženou. Zatím mu toto vyšetření nebylo prováděno. Rovněž by mne zajímalo, jakým způsobem se zjišťuje zúžená močová trubice.
Děkuji za informaci. Blanka
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Vnitřní lékařství  |  Praha
  • 168 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den, k poškození močové trubice při cévkování dojít může, ale je to vzácná komplikace. Zásada je taková, že při cévkování lékař nesmí použít násilí.Zúžená trubice se zjišťuje rentgenovými metodami nebo endoskopicky.
Magda  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

prosím o radu. Nekolik let se mi opakovane (tak 1-2x do roka) vraceji zanety mocovych cest. Byla jsem proto cca pred 2 mesici na vysetreni ve vseobecne fakultni nemocnici v Praze, kde mi urolozka provedla mé první cévkování. Velice to bolelo jak pri zavadeni, tak vyndavani a o naslednem snazeni se vymocit ani nemluvim - paleni, rezani, krvaceni. Trochu do normalu se to vratilo az druhy den k veceru. Doktorka se hrozne divila ze me to pri zakroku boli a prohlasila ze mam asi zuzenou mocovou trubici. Nasledne jsem zjistila ze to ma i moje mama s babickou, takze je to myslim pravdepodobne. Nicmene od te doby jsem sice zadny zanet nemela, ale casto me pri moceni provazi neprijemne pocity. Bojim se, ze jestli mam zuzenou mocovou trubici, doktorka mi ji k tomu pri cevkovani poranila a ted muze byt zjizvena, tudiz jeste uzsi. Je to mozne? Jsem k ni objednana na zacatek unora k mereni a pripadnemu rozsireni, nevim ale jak moc velka jsou rizika, jestli radeji nemam vyhledat jineho lekare, ci jak postupovat. Nerada bych mela jeste vetsi problemy.. Krome tech zanetu bylo totiz jinak vse v poradku, bez problemu a neprijemnych pocitu..

Omlouvam se za dlouhy prispevek, snad ho doctete do konce a pripadne dekuji za odpoved.

doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc.  |  Basic member  |  Urologie  |  Praha
  • 34 odpovědí
Paní kolegyně postupovala správně, sama říkáte, že se to zlepšilo. Také Vás správně pozvala na kontrolu. Chození od jednoho lékaře, ke druhému nemá logiku ani důvod, navíc při kontrolách pod 3 mesíce návštěvy u jiných lékařů budete hradit z vlastní kapsy, což může být pokaždé více než 1000 Kč za návštěvu.

Reakce na doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc.

Magda  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Děkuji za Vaši pohotovou odpověď. Bohužel se nemělo co zlepšit, akorat se muj stav zhorsil, jelikož jsem tam šla v té době zdravá, jen s tím, že na to priblizne tak dvakrat do roka trpím.. Žádná léčba tedy nenastala, došlo jen k vyšetření cévkováním a to bylo vše. Od té doby se mi močí o něco hůř a mám dost často nepříjemné pocity, trochu jakoby zacinajici zanet, ale po nejake dobe to zase odezni.. Tak doufam ze pripadne rozsirovani mocove trubice jestli je nutne, probehne s vetsi peclivosti a opatrnosti a nebudu vic poranena nez vylecena, jako je to mam pocit ted..

Reakce na Magda

doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc.  |  Basic member  |  Urologie  |  Praha
  • 34 odpovědí
Tak nevím. Píšete: Nicmene od te doby (tedy od cévkování) jsem sice zadny zanet nemela, ale casto me pri moceni provazi neprijemne pocity. K paní doktorce jste asi šla pro obtíže ( i když nebyly aktuální), tedy nikoli zdravá, pouze momentálně bez obtíží. Cévkování představovalo ověření průsvitu močové trubice (zjištěno zúžení)a dále její mechanické rozšíření (dílatace), což je léčebný výkon. Pro Vás ovšem jen bolestivé vyšetření. Pokud budete nadále mít jen nepříjemné pocity a ne záněty tak dilatace splnila účel. Pokud se stav vrátí jsou další možnosti, z nich další může být operační rozšíření močové trubice, to ovšem v nemocnici. Zřejmě Vám paní doktorka nedostatečně vysvětlila co to vše obnáší, tak to s ní propberte.

Reakce na doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc.

Magda  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Bohužel si stále asi moc nerozumíme, ale to nevadí. Ano, k paní doktorce jsem šla pro obtíže, i když ne zrovna aktuální, na doporučení mého praktického lékaře. Cévkování mi bylo provedeno jen kvůli odběru moči, která se posílala na vyšetření, a to že mám zúženou močovou trubici se paní doktorka jen domnívala kvůli tomu že mě tak bolelo. Celé vyšetření trvalo opravdu jen chviličku. Navíc v ten den tam měla plno lidí a bylo to jak na běžícím pásu. Sama konstatovala že nemá teď moc času. Na únor jsem objednaná teprve na měření močové trubice a až potom popřípadě na její rozšíření, které se jak mi řekla prý dělá ambulantně (to jste zřejme myslel že mi bylo provedeno) nebo pod narkózou v nemocnici, jak píšete. Sama jsem se paní doktorky ptala, zda při předchozím cévkování se močová trubice nemohla zvětšit, ale bylo mi řečeno že to ani náhodou.. A že se uvidí že jí třeba ani zúženou mít nebudu, že se to zjistí až v tom únoru kdy proběhne měření.. Tak nevím.. Mám proto spíš pocit, že při vyšetření byla použita akorát na mne moc široká cévka, tím pádem byla poraněná močová trubice, která se poté asi trochu zjizvila a tím pádem ještě více zúžila. No to nevadí, asi s tím už stejně nic neudělám, paní doktorce budu důvěřovat a snad se vše vyřeší. Žádný odborník nejsem a moje laické domněnky mohou být zcela mimo. Děkuji za Váš cenný čas a rady, vážím si toho, obzvláště od odborníka jako Vy. Mějte se hezky a přeji mnoho spokojených pacientů..

Reakce na doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc.

5ace.ventura5  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, mohl by jste mi prosím podrobněji vysvětlit to jak jste napsal, že "při kontrolách pod 3 mesíce návštěvy u jiných lékařů budete hradit z vlastní kapsy". Pojišťony nám neustále přeci opakují, že máme právo na změnu lékaře pokud nejsme spokojeni.
Karel 78  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry ´den chtel bych se zeptat ,mam takovy problem ze mam takove pocit jako kdyzs e mi chce curat i kdyz sem uz byl a nejak takove male paleni na konci mocove trubice byl sme u urologa a ten mi dal prasky antibiotika doxybene myslim ze to je tak dobral sme to a nic nezabralo pak mi udal ster z mcove trubice na chlamidie hodne bolestive tydem mi tekla krec´v a o moceni ani nemluve ,tak sme sel znoviú k lekari ze to nezabralo dal mi nacivin nebo tak nejak a nejake prirodni prasky prostenol a uz mam v sobe dve plata antibiotyk a stale se to nelepsi muzete mi poradit co dal rikal ze kdyz to neprejde tak ze mi udela vyseteni urodynamické a do toho se mi moc nechce tedy abych dvakrat rekl diky za info ...
Doktor ve Vašem okolí