Bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi časté potíže a každý člověk se s ní minimálně několikrát za život setká. Ne všechny bolesti hlavy vyžadují vyšetření a léčbu. Úprava stravy, dostatečný pitný režim, spánek a omezení stresu jsou většinou dostatečným opatřením k tomu, aby bolesti hlavy samy odezněly. Důležité je nepodcenit bolesti hlavy v případě, že se objeví určité alarmující příznaky. V tom případě je vyšetření lékařem nutné.

Jaká bolest hlavy zasluhuje vyšetření?

  • Náhlá, velmi silná bolest hlavy, jakou ještě pacient nezažil (zejména při tělesné námaze nebo v návaznosti na úraz hlavy)
  • Nově vzniklé bolesti hlavy u pacienta nad 50 let, který v minulosti onemocněl zhoubným nádorem
  • Narůstající bolest hlavy spojená s poruchou vidění, zvracením nebo spavostí
  • Silná bolest hlavy, provázená horečkou, zvracením, světloplachostí, strnulostí šíje
  • Přítomnost neurologických příznaků (obrna končetiny, křeče, závratě, psychické poruchy)

Z pohledu lékaře rozdělujeme bolesti hlavy na častější primární bolesti hlavy, jejichž přesná příčina není známa. Zahrnují migrénu a tenzní bolesti hlavy.Sekundární bolesti hlavy jsou důsledkem jiného onemocnění, které je možné zjistit. Příčinou těchto bolestí mohou být úraz hlavy, poruchakrční páteře,  cévníonemocnění, nádor mozku, užívání chemických látek (např. analgetika, alkohol, drogy),  infekce(meningitidy, záněty vedlejších nosních dutin, )nebo  onemocnění krku, očí, uší, nosu, zubů, úst apod. Zvláštní skupinu tvoří neuralgie-bolesti v distribuční zóně senzitivních hlavových nervů.

Léčba bolestí hlavy závisí na vyvolávající příčině. V případě migrény a tenzních bolestí hlavy se používají u lehkých stavů jednoduchá analgetika a antirevmatika, u těžších migrén antimigrenika tzv. triptany. Preventivně se podávají léky ze skupiny antidepresiv, antiepileptika a další. Je možné využít léčebného efektu psychoterapie, relaxační cvičení, fyzioterapie a metody alternativní medicíny.

Aktualizováno: 9.3.2012