Petechie

Jsou drobné červené až fialové tečky na kůži, které připomínají vyrážku. Mohou se objevit po výrazné námaze, nadměrném tlaku na tkáně, jako reakce na některé léky, ale mohou být i průvodním jevem některých závažných chorob. Objevují se kdekoli na těle, často na nohou a předloktí, někdy také na slizici.

Petechie se mohou objevit u zdravého člověka při nedostatku vitaminu C, po alergické reakci, po záchvatu silného kašle, zvracení nebo pláče, kdy se objevují v obličeji, zejména kolem očí. Obvykle během několika dnů vymizí.
Petechie mnohdy souvisejí s řadou onemocnění jako jsou např. metabolické choroby, autoimunitní onemocnění, infekční horečnaté nemoci a nemoci cév; často bývají způsobeny poruchami krevní srážlivosti při nedostatku krevních destiček. Mohou se projevit v souvislosti s kožními nádory a jinými vážnými nemocemi. Proto je vždy důležitá konzultace s lékařem a odborné vyšetření, které určí, zda se jedná o běžnou vyrážku či zda projevy souvisejí s jinými zdravotními problémy, které je třeba okamžitě léčit.

Aktualizováno: 27.3.2013