Jak se připravit na totální endoprotézu kyčle?

Jak se připravit na totální endoprotézu kyčle?

nepolda  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
Dobrý den. Čeká mě operace kyčle a protože jsem sportovec, chci udělat všechno aby můj pohyb kyčle byl po operaci co nejlepší. Jak se nejlíp připravit a jaké cviky na posilování? Děkuji.
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Dobrý den,
cením si vašeho přístupu a dávám palec nahoru. Při kyčelní artróze jsou porušeny některé pohyby kloubu důležité pro chůzi. To je zejména zanožení ( zásadní pro chůzi). Pohybové změny jsou spojeny samozřejmě se změnami ve svalech. Některé svalové skupiny mají tendenci významně oslabovat a některé se zkracovat. Výsledkem je pak typická "kyčlařská chůze". Navíc během operace se ke kloubu přistupuje skrze vrstvu kyčelních odtahovačů ( abduktorů), které jsou významné pro stabilizaci pánve a prevenci vykloubení TEP. Tyto svalové poruchy jsou pak kompenzovány v oblasti bederní páteře, která je pak přetěžována a je typickým zdrojem doprovodných potíží.
Co tedy pro sebe můžete udělat doma ?
1) Rozhodně se neomezovat ve stávajících pohybových aktivitách , které bez problémů zvládáte
2) začít posilovat extenzory kyčle ( svaly nutné pro zanožení - především hýždě )
3) začít posilovat abduktory ( odtahovače kyčle - svaly pro unožení na bocích pánve). Důležité jako prevence vykloubení TEP !!!
4) začít protahovat přitahovače kyčle ( vnitřní plocha stehen) a zadní svaly stehna.
5) posilovat svaly břišní a protahovat povrchové svaly zad .

Níže uvádím odkazy na youtube, kde najdete příklady cvičení pro doma. Před všechny odkazy dejte www před zadáním do prohlížeče ( omezení administrátora ).
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX-abductor-strengthening/
XXXXXXXXXXXXXXXXX?v=avgynWnxTdk
XXXXXXXXXXXXXXXXX?v=RzyJHCSHa30
XXXXXXXXXXXXXXXXX?v=uudG5g2kSCk

Můžete si rovněž domluvit 2-3 privátní hodinové sezení s fyzioterapeutem, který vás přípravou provede a bude na vás mít dostatek času.
Sportu zdar





Juliesvarc  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 58 odpovědí
  • 13 Likes
Prosím radu, jsem po operaci tep 4 měsíce, teď jsem se vrátila z lázní a moc mi pomohly. Chtěla jsem se zeptat zda mohu jezdit na kole. Na rotopedu bez obtíží, ale na kole jsem jela 3x a bolí mě operovaná noha i rána. Tak nevím jestli to není brzy. Děkuji za odpověď. J.Š.

Reakce na Juliesvarc

MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Pokud máte pohybové rozsahy kyčle nad 90 st ohybu, neměl by to být problém. 4 měsíce jsou dostatečná doba . Bolesti v ráně a kyčli mohou být důsledkem nasedání a vysedání z kola a zvýšené aktivity odtahovačů při překračování rámu kola.

Reakce na MUDr. Tomáš Vilhelm

Juliesvarc  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 58 odpovědí
  • 13 Likes
Prosím ještě o radu. Po 3a půl měsíci od operace, mi ortoped řekl, že mohu chodit bez holí. Po domě to jde, ale na delší vzdálenost musím mít hole. Teď mě ale začala bolet operovaná kyčel a jde mi bolest až do třísla. 24. 4. 2015 jsem byla na operaci.Bez prášku nemohu existovat. A to se snažím abych je nebrala , ale bolest je velká. Děkuji za odpověď.J.Š.
pejskomilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 69 odpovědí
  • 19 Likes
Dobrý den, napsala jsem Vám otevřeně svůj upřímný nesouhlas k Vašemu názoru na lázeňské péči Nicméně, bych uvítala Váš spravedlivý názor a sice:: jsem 4 měsíc po TEP kyčle. S rehabilitací v lázních jsem byla nesmírně spokojená. Jsem k sobě po 70 letech věku,coby býválá sportovkyně, velmi tvrdá a vím, že musím makat, abych zúročila perfektní práci operatéra. Jsem Rak a tutíž vodomil. Věřím na 100% ve vodoléčení a bezbolestnému cvičení ve vodě.. V lázních / mimo Prahu, kde žiji, jsem se setkala s báječnými cvičitelkami, kromě jiného s cviky v aquva walkingu s pomůckami., které fakt donutily zamakat. Najivně jsem si myslela, že po návratu domů si toto náčiní ,samozřejmě, zakoupím a v naučených cvicích budu buď separé v bazénu, který mám na doběh, pokračovat, nebo se jednoduše přihlásím do kurzu Aqva walkingu a budu trvale pokračovat pod dohledem odborníků. Ovšem chyba lávky! V celé "Velké Praze", tento druh cvičení neexistuje a náčiní už vůůůbec neznají. Samozřejmě mi byl nabídnut kurz Aqua aerobiku, který je na každém rohu, ale ten MŮŮŮJ , NEEXISTUJE. NECHÁPU.Stačilo by snad trošku více fantazie podnikatelů v tomto oboru a přinést něco nového do pohodlné a zajeté stablity!Být mladá tak začnu v tomto oboru ihned podnikat a vím, že bych mnohým pomohla.Pomůcky se kterými jsem cvičila v lázních, nejsou ani na internetu k mání. A já přesně vím, co chci a že to nexistuje.
ALE TO BYLO JENOM VYLITÍ MÉ NEUSPOKOJENÉ STAŘECKÉ CHTIVOSTI POKRAČOVAT V DOBRÝCH NÁVYCÍCH.

Moje dnešní hlavní otázka! LZE PO 3 MĚSÍCÍCH TEP kyčle PLAVAT KLASICKÁ PRSA S NOŽNÍ "ŽABIČKOU"??? /Jiný styl s ponořením obličeje do chloru nesnáším/ .V bazenu mií paní /s jizvou jako já po kyčli/ řekla, že plavu jako šílená a že "PRSA" jsou zakázaná!!! Rozhodila mne, nicméně já chodím po 3 měs.bez berlí a ona po 5 měs byla u bazenu ještě s oběma franckama. Tak fakt nevím....Bojím se, abych své nové kámošce neuiblížila. K mému operatérovi jdu na kontrolu +RTG koncem září

Reakce na pejskomilka

Juliesvarc  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 58 odpovědí
  • 13 Likes
Tak já jsem v lázních v bazénu plavala žabu normálně.Nikdo mi neřek,že bych neměla.Taď jsem doma z lázní, ale neukázněná asi, proto že mě začala bolet operovaná noha, ale to jsem po uhlí vytírala a tak asi od toho. Jinak dělám v mwzích možností. S holemi jdu jen opravdu dále a teď když mě to bolí. V lázních mi také paní říkali, že musí mít hole aspon rok a já chodila bez nich po procedurách. Záleží na doktorovi. Každý Vám řekne něco jiného. Jezdím na kole na 100pro. nohu ohýbám a nedělá mi to problém. Hezký den :)

Reakce na Juliesvarc

pejskomilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 69 odpovědí
  • 19 Likes
JULINKO,já už berle definitivně odložila do komory, abych je neměla po ruce. Nepotřebuji je.Je to v hlavě.Fakt je, že když to nějak přeženu - hlavně pracemi doma - začnu - nevědomky - "kachnit". Neumím moc odpočívat... a pak odpadnu a leduji. Zvláště v likvidačních vedřinách mi dělá led a kopyta hore - dobře na jizvu. Hlavně nikdy! pomocně nechodit o jedné holi! Rozhodila jsem si tím v době předoperačního temna páteř a už jsem nevěděla co všechno mne tak krutě bolí! Díky bohu /a operatérovi/ za pooperační, bezbolestnou radost ze života. Ahojky L+A

Reakce na pejskomilka

Juliesvarc  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 58 odpovědí
  • 13 Likes
No já bych také ráda už úplně bez holí, ale teď jsem makala a hned to bylo znát. Nevěděla jsem proč mě to tak bolí jizva až do třísla. A potom mě to napadlo, že z té práce . Já také nevím kdy přestat. Ale dnes už je to dobré. Stále cvičím, ale jen ráno a nebo když si vzpomenu, jezdím na kole a na babetě a plavání na žábu v lázních v bazénu perfektní. Te bazén to bylo to nejlepší, a moc mi lázně pomohli. Tak díky za povzbuzení a mějte se pa:)Julik

Reakce na pejskomilka

MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Dobrý den,
Po 4 měsících u nekomplikované TEP by měl být implantát již pevně usazen. Nejčastější komplikací je v prvních týdnech luxace ( vykloubení). Proto je nutné posilovat právě ty svaly, které tlačí hlavici do jamky ( viz výše) a varovat se tzv. zakázaných pohybů. Prsa jsou příkladem aktivity, která podporuje právě aktivitu odtahovačů (abduktorů), extenzorů ( zanožení) a protahují přitahovače....takže ?
Jednoznačně ano, doporučuji.
PS: jsem rád , že jsem neupadl v trvalou nemilost.


Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

MUDr. Dominika Fričová Absolvoval som na rehebilitačnej klinika Malvazinky operáciu TEP kýčle, pani doktorka Fričová. Chcem jej poďakovať za skvele odvedenú prácu a profesionálny prístup. Konečne sa môžem znova hýbať bez... Více 

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí