Nevyvíjející se embrya

Nevyvíjející se embrya

jain  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
Dobrý den, podstoupila jsem 1. IVF cyklus, stimulace krátký protokol s antagonisty. AMH mám 3,41, hormonální profil v pořádku, jeden vejcovod neprůchodný, srůsty a endometriozu na jednom vaječníku. Odebráno ze 14 folikulů 13 vajíček, z toho 12 oplodňováno metodou PISCI - oplodnilo se 7. Chtěli jsme prodlouženou kultivaci, ale protože 3. den po odběru zbyla pouze 3 vhodná embrya, byla mi 2 transferována ten 3. den (obě 8buněčná kvalita 1 a 1-2). Ostatní byla ponechána na PK, šanci mělo ale jen jedno, které mělo 6 buněk, kvalitu 1-2, ale na zamražení nakonec nebylo prý vhodné žádné.
Myslíte, že ty 2 zavedená po 3 dnech mají vůbec nějakou šanci, když všechna ostatní odpadla a to takto brzy?
Kde může být problém, v endometrioze - ze ta vajicka nejsou kvalitni nebo i v necem jinem? Co by se pripadne pro priste dalo zmenit nebo udelat pro vetsi uspech?Zmenit protokol nebo podstoupit jeste jine metody?
Dekuji za odpovedi.
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
dobrý den,
vždy doporučujeme provedení prodloužené kultivace do 5-6 dne cyklu. Jen tímto způsobem prokážete kvalitu embryí a jejich šanci na grav. Kromě toho v dnešní době transferovat dvě embrya znamená, že ZP hradí pacientce pouze tři stimulačníá cykly. (- 50 000 Kč) Proto doporučujeme transferovat jedno embryo a ostatní zamrazit. Při kvalitní kryokonzervaci mají rozmražená embrya i větší šanci na úspěch , jak čerstvá.
Druhou možnou změnou je změna antagonisty (Cetrotide) za synergistu a pščlivá kontrola stimulačního cyklu odběry krve na hormony a UTZ vaječníků.

prim MUDr Pavel Texl
devi  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Dobrý den, manželovi byla před lety diagnostikována huntingtonova choroba, resp. mutace genu pro její vznik. Rozhodli jsme se tedy pro IVF s PGD.

Při prvním pokusu jsem stimulovala dlouhým protokolem, při OPU odebráno 9 vajíček oplozených metodou ICSI, vzniklo bohužel jen jedno embryo, 3. den biopsie a výsledky 5. den prokázaly HCH. Embryo se zároveň stoplo.
Po 3 měsících jsme se pustili do druhého pokusu - krátký protokol, 11 vajíček, ICSI, 6 embryí z našich, 2 z dárcovských spermií. Naše zase 3. den podstupovala PGD, do 5.dne vydržela pouze 2, nicméně patologická a také se zpomalovala. Z dárcovských embryí vydrželo jedno, následoval ET, nicméně po týdnu jsem navzdory utrogestanu (2-0-2) začala krvácet a nic.
3.pokus následoval po dalších 4 cyklech. Opět krátký protokol (trochu mne zmátlo, že se mě lékařka ptala, jak chci stimulovat), opět 11 vajíček, ICSI v poměru 7:4 ve prospěch manželových spermií, embrya pouze 4+2. Všechna naše embrya opět patologický nález a zároveň stop vývoje 4-5.den. Embrya z dárcovských spermií se stopla taktéž.

Dokázala bych se smířit s faktem, že se stopnou naše embrya oslabená biopsií. Přiznám, že to já jsem upřednostnila PGD už 3. den. Celkově ale moje vajíčka byla oplozována 3 různými "partnery" a stopují se všechna embrya. Znamená to tedy, že jsou na vině moje vajíčka?? Existuje pro mne vůbec nějaká šance??? Začínám už být zoufalá :/

V cyklu následujícím po našem 3.IVF pokusu jsem se odhodlala k AIUI, ačkoli má lékařka z CARu, kam chodím byla trochu proti a rovnou mi sdělila, že stejně nemohu čekat úspěch, protože vaječníky jsou ještě přestimulované z IVF. Nicméně 13.DC bylo na UTZ vidět několik folikul (tuším min. jedna šestnáctka) a tak jsem 15.DC podstoupila AIUI. Tak trochu kvůli komentáři lékařky, že utrogestan nasadíme až při dalším pokusu, že teď nemá cenu, "nasadila" jsem si ho sama 1-0-1 (po IVF jsem vždy brala 2-0-2). Nyní mám však za sebou 36 dní cyklu a stále bez MS, těhotenské testy i krevní test na HCG ze včerejška negativní. Je běžné, že cyklus následující po cyklu s IVF bývá delší, max. však 33 dní. Je možné. že mi MS držel utrogestan i v takto malé dávce, ačkoli po ET jsem krvácela i při silnější dávce?? Chci ještě poznamenat, že 10 dní po inseminaci jsem malinko zašpinila, padlo dokonce pár kapiček červenější krve, ale byla to pouze jednorázová záležitost. Malinko světlehnědého hlenu jsem zaznamenala i 12 dní od AIUI. Jinak ale vůbec nic, co by byť vzdáleně MS připomínalo. Přitom MS mívám středně silnou a ke špinění dochází až poslední den dva, nikdy na začátku....

Lze tedy nějak ověřit kvalitu vajíček nebo vysvětlit naše neúspěchy?
Je možné, že bych navzdory nulovému HCG v krvi mohla být těhotná?

Ještě bych asi měla přiznat, že jsem jednou už otěhotněla spontánně, před 4 lety, bohužel mne okolnosti tehdy donutili v 5.tt+2 podstoupit UPT. Je možné, že v 28 jsem sice otěhotněla, ale nyní ve 32 letech už nemám kvalitní vajíčka??

Moc děkuji za odpovědi
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý večer,
při provádění PGD vyšetření doporučujeme provedení biopsie až 5. nebo 6. den kultivace. Blastocysta má kolem 200 bb a je méně citlivá na biopsii. Před opakováním IVF vám doporučuji ještě kontrolu f-čních testů spermií. Při stimulaci je důležitá kontrola hormonálních hladin FSH, LH a E2, které ovlivňují kvalitu oocytu. Včasná změna stimulace zvyšuje pravděpodobnost zisku kvalitních oocytů.
prim MUDr Pavel Texl

Reakce na Sanatorium Helios

devi  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Dobrá, takže vzhledem k tomu, že mi během stimulací dělali pouze UTZ, hladinami hormonů se evidentně nikdo nezajímal. Každopádně obávám se, že pokud bychom s PGD čekali do 5. - 6. dne, nebylo by již co testovat, protože po třetím dnu se vývoj zpomaloval. Není mi ani tak úplně jasná kontrola spermií. Před prvním IVF manželovi vycházel údajně velmi nadprůměrný spermiogram (hodnoty nám bohužel nesdělili), patrně z toho důvodu již spermiogram neopakovali. Předpokládala bych ale, že u dárců kvalitu spermií kontrolují nebo ne? Je tedy možné, že by v CARu byla léčba jistým způsobem zanedbána?
Předem děkuji za odpověď a názor.

Reakce na devi

Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
dobrý den
kvalita embryí je jistě ovlivnitelná a bez kontroly hormonálních hladin může dojít k ovlivnění kvality např, nízkou hladinou LH.
Embrya po biopsii třetí den mají menší šanci dorůst do pátého dne. Stejně jak jsem vám psal, velmi záleží na kultivačním médiu, inkubátoru , technice kultivace.....
U spermatu mnoho center vůbec nevyšetřuje fragmentaci DNA.
prim MUDR Pavel Texl
mimísek  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý večer,jsem po 4 ivf cyklech s PGD kvůli neurofibromatoze,zjištěné u mě a syna(přirozeně)SC. jen při 2. IVF s PGD došlo na ET,otěhotněla jsem,ale v 7 tt jsem musela na UPT z důvodu zjištění cervikální gravidity,poté mi bylo zjištěno ztenčení děl. hrdla a další těhotenství již nedoporučeno nicméně podstoupila jsem plastiku dělohy - poté se riziko snížilo a já podstoupila další dvě IVF s PGD ,ani v jednom případě nedošlo k ET,při 3. IVF s PGD jsem měla biopsii naplánovanou na 3. den,z 5 embryí bylo jen jedno v hodné k ET,ale 5.den se přestalo vyvíjet.U 4.IVF s PGD mě s MUDr. doporučila biopsii udělat až 5.den a pak embrya zamrazit a jít na KET,souhlasila jsem,jenže po PK bylo k biopsii vhodné jen jedno embryo a zjištěná mutace NF1,při posledním pokusu jsem měla 1O folikulů,oocytů 7,ale jen 3 zralé,to mě hodně rozhodilo jelikož při předešlých cyklech jsem měla vždy cca 7 oocytů a vždy šlo 5 na PK,trápí mě zda jsem mohla proto udělat víc,při 2.IVF kdy došlo k ET jsem brala na doporučení MUDr. z imunologie Prednison,při dalších cyklech mi imunologie dopadla dobře a nebylo třeba léčby,přesto kdybych třeba brala Prednison mohla bych ovlivnit kvalitu oocytů?taky ještě jedna otázka při prvních dvou cyklech mi dělali v CAR HP,při posledních dvou ne,dělali mi před 3.IVF vyšetření na trombofilní mutace a to prý je směrodatné(v normě)je tedy možné,že jsem kvalitu oocytů mohla nějak ovlivnit?přítel má vše v normě,takže zde asi problém nebude,ale stejně mě zajímá váš názor a předem moc děkuji.
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
Prednison neovlivní kvalitu oocytů. Ta závisí více od stimulace a její průběžné kontroly (i hormonů FSH, LH E2). Kvalita embryí je zase velmi závislá od způsobu kultivace embryí. Každé centrum používá jená média, jiné inkubátory, jiné techniky manipulace s embryi i techniky mražení a PGD. Vždy preferujeme pětidenní kultivaci embryí a biopsii 5.-6. den kultivace. V této době jsou již embrya méně zranitelná biopsií. Hatching embryí provádíme třetí den kultivace za použití laseru.
prim MUDr Pavel Texl
semr  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,měla jsem rozmražená 3 embrya na KET,ale ani jedno se nevyvíjelo,co bylo příčinou?

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí