Počet odebraných folikulů

Počet odebraných folikulů

Dita  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat na ideální počet folikulů při odběru u IVF. Před několika lety jsem IVF prodělala a bylo mi odebráno 31 folikulů, z toho vajíček kolem 20. Protože neustále nemohu otěhotnět, chodím na další různá vyšetření.
Tyto výsledky jsem ukázala svému imunologovi a ten mi sdělil, že 31 folikulů je hodně při mém tehdejším věku 25 let.
Je tedy možné, že může být problém v tvorbě folikulů? Nyní neužívám vůbec žádné léky, chtěla bych totiž otěhotnět přirozenou cestou, z lékařského hlediska bych měla být zdravá a spermiogram je rovněž v pořádku.
Ovulace: zralý folikul je vždy jeden co měsíc. Zda je v něm vajíčko, to ale nevím.
Předem děkuji za odpověď.
Dita
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
31 folikulů a 20 vajíček je opravdu více, než činí průměr. Záleží na reakci vaječníků na stimulaci. Ta je velmi individuální. Vztah k úspěchu či neúspěchu je složitý. Při větším počtu vajíček bývá obvykle více embryí a i více transferů, čímž šance na otěhotnění roste. Není tomu tak ale vždy.
Počet odebíraných folikulů s věkem souvisí - čím je žena starší, tím jich bývá méně. Tedy v 25ti letech je 31 folikulů méně překvapivé než v 35ti letech.
MUDr. Jan Šulc
  • 205 odpovědí
  • 4 Likes
Vážená Dito,
31 folikulů a 20 získaných vajíček ve věku 25 let je vcelku běžná záležitost, nicméně je samozřejmě do určité míry možné a také vhodné korigovat počet dorostlých folikulů a tím i počet odebraných vajíček zvolením správného stimulačního protokolu. Domnívám se, že v případě, že nyní zjišťujete pravidelné dorůstání ovulačního folikulu, Vaše dosavadní neotěhotnění s vysokým počtem vajíček odebraných v minulosti nejspíš nesouvisí.
S pozdravem MUDr. Lenka Hromadová

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí