Při asistovaném hatchingu dochází k narušení vaječného obalu a usnadnění uhnízdění vajíčka v děloze. V přirozeném stavu se vajíčko vyvíjí při transportu z vejcovodů do dělohy v pevném obalu. Ten je tvořen hlavně bílkovinnou slupkou (tzv. zona pellucida), která funguje především jako ochranná skořápka. Zamezuje průniku infekce do vajíčka a drží dělící se buňky v kompaktním stavu. V době, kdy vajíčko docestuje do dělohy, musí tento obal opustit a uhnízdit se do prokrvené a na těhotenství připravené děložní sliznice. Mnohdy však k tomuto uhnízdění nedojde. Asistovaný hatching je mikromanipulační technika, která pomáhá vajíčku vyloupnout se z této skořápky. Právě příliš tuhé vaječné obaly totiž mohou být jednou z příčin neplodnosti.
Asistovaný hatching - postup
Nejlepším obdobím pro asistovaný hatching je 3. den po oplození. Embryo je v tuto dobu zhruba šestibuněčné. Vybere se maximálně pět embryí, která mikroskopicky vykazují nejlepší morfologický vývoj. Žena často musí před transferem užívat ještě antibiotika, abychom předešli infekci, která se snadněji nechráněným vajíčkem zanese. Tuhost zóny pellucidy roste s věkem ženy a také se ve zvýšené míře vyskytuje u pacientek, které prošly hyperovulací. Technicky se asistovaný hatching provádí mechanicky, chemicky nebo pomocí laseru.
Mechanický hatching
Používá se klasický mikromanipulátor, tedy přístroj, který převádí poměrně hrubé pohyby ruky na jemné miniaturní pohyby. V souvislostí s velikostí vajíčka (0,1mm) by i velmi jemný pohyb ruky byl značně nešetrný, a proto pokud pohne embryolog rukou zhruba o 10 cm, mikromanipulátor přenese tento pohyb na posunutí o 1 mm. Do tohoto přístroje se upevní držící pipeta (skleněná trubička s kónusem o průměru 0,1 mm). Tou se přidržuje vajíčko. Menší manipulační pipetou (s kónusem o průměru 0,01 mm) se jemně naruší vnější zóna vajíčka. Proces trvá zhruba 5 minut.
Laserový hatching
Je nejnovější postup, pomocí kterého laserovým paprskem vytvoříme přesné otvory v zóně pellucidě. Díky tomu se celý proces urychlil a zpřesnil. Bezpečnost laseru je přísně kontrolována. Laserový mikropřístroj je opatřen i nelaserovým paprskem, který určí místo, na které potom směřujeme laser. Paprskové okolí je tepelně odstíněno, tím pádem nedochází k porušení vajíčka nadměrnými teplotami. Vytvořené díry v krycí vrstvě jsou s ostrými okraji. Využíváme-li tuto metodu, je nutné mít pracovní místo odstíněné od veškerých vibrací, abychom předešli náhodnému poškození embrya.
Chemický hatching
Embryo uchopíme v držící pipetě a druhou pipetou aplikujeme v oblasti bílkovinného obalu kapku roztoku kyseliny sírové nebo chlorovodíkové, která rozloží bílkovinovou vrstvu a vytvoří dostatečný otvor ve vaječném obalu. Poté je embryo důkladně promyto mycími roztoky a následně ještě nějakou dobu kultivováno, dokud není připraveno na přenos do dělohy. Chemické narušení není dostatečně přesné, protože odhadnout množství chemických látek není jednoduché.
Pro koho je asistovaný hatching určený?
Doporučuje se ženám nad 37 let. Asistovaný hatching je také vhodný pro páry, které už poněkolikáté absolvují neúspěšnou metodu asistované reprodukce. Také se někdy provádí v rámci ICSI, protože samotný vpich jehly transportující spermii do vajíčka během ICSI není dostatečný pro usnadnění uhnízdění. Někdy může být asistovaný hatching doporučen embryologem, který při kontrole embrya zjistí silnější obal (zónu pellucidu). Význam má také pro ženy s vyšší bazální hladinou FSH (hormony produkující hypofýza, které stimulují růst vajíček). Občas je asistovaný hatching také doporučen při použití zmražených embryí, které někdy mohou mít tužší obalovou vrstvu.
Financování asistovaného hatchingu
Jedná se o nadstandardní techniku, která není hrazena ze zdravotního pojištění. Provádí se ve všech zařízeních, která jsou vybavena na mikromanipulační techniky. Jelikož ICSI (další z mikromanipulačních technik) se stává více a více používanou, je toto vybavení téměř standardní. Cena se liší v rámci jednotlivých center, běžně však začíná na 3000 korunách za asistovaný hatching jednoho embrya.
Komplikace asistovaného hatchingu
Při asistovaném hatchingu může často dojít k poranění a zničení embrya. Někdy dojde k rozdělení mikropipetou na dvě poloviny a zvyšuje se riziko vzniku identických dvojčat. Někdy dojde i k chybnému vývoji a defektům embrya. Občas byly pozorovány nežádoucí účinky i na matku; ty jsou ale pravděpodobně spojené spíše s hyperovulací. Jsou to rizika změny nálady, krvácení, infekce a abnormálního zvýšení tlaku.
Aktualizováno: 25.2.2009