Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Střední vzdálenost s trifokálními čočkami - Korekce očních vad nitroočními zákroky - Diskuze

Střední vzdálenost s trifokálními čočkami

Střední vzdálenost s trifokálními čočkami

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
po transplantaci trifokálních očních čoček nevidím ostře na střední vzdálenost.
Ostrost vidění mám na čtení a na dálku. Na střední vzdálenost vidím lépe než před operací, ale není to ostré a vhodné pro pracovní vzdálenost, která je pro mne dost důležitá (zaměstnání).
Je možná nějaká dokorekce pouze pro tu střední vzdálenost se zachováním ostrosti na čtení a na dálku?
Slyšel jsem o Add on čočce, ale nevím zda by zlepšení střední vzdálenosti nezhoršilo pak vidění na ostatní vzdálenosti.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
add-on čočka pouze posune ohniskovou vzdálenost čočky (zkoriguje tedy dioptrickou vadu), ale nepřidá do systému další ohnisko. Tedy není to to, co potřebujete. Pokud je vidění na dálku i blízko dobré, pak žádnou dioptrickou vadu nemáte. Trifokální čočky počítají typicky se střední vzdáleností cca 75 cm (50 - 100 cm) a pokud není Vaše vidění dostatečně ostré, pak je zřejmě Vaše pracovní vzdálenost odlišná. Anebo nemáte v práci dostatečné osvětlení pracovní plochy. Jediná možnost je dokorekce brýlemi, které budou vyměřeny přesně na Vaši pracovní vzdálenost.
Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Děkuji za vaši odpověď.
V rozsahu vámi uváděné střední vzdálenosti jsem po operaci neměl nikdy a za žádných podmínek dostatečně ostré vidění. Ani při dostatečném osvětlení, ani při zkoušce u optometrysty.
Před operací nebylo moje vidění na střední vzdálenost diagnostikováno a k výrobě trifokální čočky se tedy patrně dioptrická nedostatečnost oka pro tuto vzdálenost nezadává.
Vyzkoušel jsem slabší čtecí brýle a ty s hodnotou +1 dioptrie zaostří moji střední vzdálenost, pro mou práci nejsou ale optimální a právě k vůli ní jsem operaci podstoupil.
Již před operací jsem měl na střední vzdálenost stejnou nedostatečnost.
Mimo nedostatečnosti voperované trifokální čočky na střední vzdálenost je podle vyšetření u mne vše v pořádku. Nedokážu tedy pochopit kde může být chyba, pokud nejde o špatně vyrobenou čočku.
Brýle jsou tedy již jedinou možností zlepšení vidění?

Reakce na Tomáš

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, mohu se zeptat, o kterou trifokální čočku se jedná?
Jinak multi- a trifokální čočky se nevyrábějí individuálně, přídavky na blízko a střední vzdálenost jsou dané designem čočky (každý výrobce to může mít trochu jinak), proto se vidění na střední vzdálenost před operací nevyšetřuje.

Reakce na Tomáš

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Pokud vím, tak zkušenosti s PhysIOL FineVision jsou velmi dobré, i když já sám ji nemohu hodnotit (používáme s velmi dobrými výsledky AT LISA Tri od firmy Zeiss, nicméně technické parametry, konkrétně přídavek do blízka a na střední vzdálenost, jsou podobné). Pokud máte vidění na dálku i na blízko dobré, pak je opravdu jediné možné vysvětlení, že Vaše pracovní vzdálenost neodpovídá konstrukci čočky - pravděpodobně máte pracovní vzdálenost kratší, když potřebujete brýle +1 Dpt (v tom případě by zřejmě u Vás lépe fungovala čočka AcrySof PanOptix, jejíž střední vzdálenost je 60 cm), anebo potřebujete při práci rozlišit tak jemné detaily, že vlastně potřebujete lupu. Ale těžko radit takto na dálku.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Teď jsem si to ještě celé přepočítal - vychází mi, že pokud potřebujete na práci brýle o síle +1 D, pak by se Vaše pracovní vzdálenost měla pohybovat okolo 45 cm - a to je zase oblast, kterou by již v čočce mělo pokrýt ohnisko na blízko, takže mi to celé opravdu nějak nesedí - v tom případě by celá dioptrická hodnoty čočky byla mimo a měl byste mít i potíže s viděním na blízko (tj. na 40 cm - standardní čtecí vzdálenost).

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
možná jsem se v některých věcech vyjádřil málo srozumitelně a tak zrekapituluji stav.
Ihned po operaci jsem měl dobré vidění na dálku (vzdálenost nad 5m) a také na čtení (cca 40cm). Na tyto vzdálenosti jsem vnímal vždy jeden dominantní ostrý obraz a více dalších neostrých, vytvářejících jakoby auru obrazu. Ostrost je taková, že přečtu u optometrysty i ten nejmenší nabízený text jek pro vzdálenost na čtení, tak i na dálku.
V rozmezí střední vzdálenosti (celý rozsah mezi čtecí vzdáleností a dálkou, u mne tedy cca 50cm - 5m) jsem nikdy nevnímal žádný ostrý obraz. Při řízení mám rozostřenu palubní desku a navigaci. Pro pracovní vzdálenost kde musím vnímat rozsah od cca 50cm do 1m ani při intenzivnějším osvětlení nemám ostrý obraz pro čtení popisných textů a manuální práci. Text na velkém monitoru počítače (100cm uhlopříčka) je rozostřený pro vzdálenost cca 75cm.
Prostě v rozsahu střední vzdálenosti nemám ostrý obraz.
Nyní mám vyzkoušeno, že pro vzdálenost 65cm mi umožňují dobře zaostřit brýle o síle +1 dioptrie. Klinika mi na zkoušku předepsala brýle -0,75 dioptrie, které byly ale vysloveně špatné a deformovali mi prostorové vidění (místo nápravy střední vzdálenosti mi posunuli vzdálenost na čtení do 60cm).
Proč je můj stav takový jaký je netuším a je to pro mne velké zklamání.

Reakce na Tomáš

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
v tom případě tedy budou hlavním problémem a příčinou ty "duchy", stíny, které vnímáte ještě kromě hlavního ostrého obrazu. Je třeba zjistit, zda není některá z čoček decentrována či nakloněna nebo zda nemáte zkalení zadního čočkového pouzdra.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Když zvažuji vaše poslední úvahy říkám si, že bych musel vidět samostatně každým okem v jiné kvalitě. To se ale neděje. Dívám-li se jen jedním okem, mám u obou očí shodné výsledky vidění. Jednotlivě tedy také dobrá ostrost na čtení (duchy ale ve všech vzdálenostech a i s jedním okem), žádná ostrost na střední vzdálenost a dobrá ostrost na dálku.
Ty duchy ve vzdálenosti na čtení vnímám jako stín přes celý text a ve vzdálenosti na dálku jako auru z vícenásobného obrazu. Toto pak v noci vytváří víceré halo těsně kolem světel.
Prozatím mi stále vychází jako jediná možná příčina čočky s jiným ohniskem pro střední vzdálenost, než jakou potřebuji.

Reakce na Tomáš

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, obávám se, že takto přes internet to zřejmě nevyřešíme. V prvé řadě byste se měl na příčinu potíží ptát tam, kde Vás operovali. Pokud byste měl zájem konzultovat svůj problém v naší refrakční poradně, doporučuji kontaktovat telefonicky naši recepci a objednat se k dr. Mrázkové nebo k dr. Gapuninovi.

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Honza  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, rád bych zareagoval na příspěvek. Chápu pana doktora, že hledá příčinu jinde než v čočkách. Chyba je bohužel v čočkách a jejich designu. Žádné zlepšení nečekejte, musíte si zvyknout na vlastnosti těchto čoček, chyby hledat člověk může, ale stejně vám nic jiného než brýle nepomohou, a to ještě hodně omezeně. Byl jsem také na důkladném vyšetření, ale na nic zásadního se většinou nepřijde, a když se přijde, tak je to téměř neřešitelné. Brýle nebo explantace s nejistým výsledkem. Někdo se prostě na trifokály nehodí. Střední vzdálenost a blízko se nijak předoperačně neřeší, měří se pouze dálka, ostatní vzdálenosti buď vyjdou nebo ne.

Reakce na Honza

Honza  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Nezlobte se ,ale musím reagovat, jelikož mám zase problém s odlišným viděním obou očí, na každé oko jinou vzdálenost. Jedno oko vidí relativně dobře do dálky, ale střed a blízko katastrofa. Druhé oko vidí dobře na střed a blízko, dálka katastrofa. Laser nemůže pomoci tak, abych viděl kvalitně na všechny vzdálenosti, jen můžu vylepšit jednu a zhoršit druhou. Každý z lékařů tvrdí, jak je většina pacientů spokojených, možná ano. Jedná se ale o důkladně selektované pacienty, kteří měli buď dlouho šedý zákal kombinovaný s vetchozrakostí, nebo opravdu dlouhodobě viděli velmi špatně. Pro pacienty s malými vadami je to absolutně nevhodná technologie. Pročetl jsem mnoho zahraničních studií, vlastnosti multifokálních čoček jsou bohužel takové jaké jsou, vidění jako zamlada, tak jak tvrdí všechny kliniky, je totální nesmysl. Citlivé osoby jsou zralé na psychiatra a antidepresiva. Zvyknout si na časté zdvojení, špatný kontrast, nesouměrnou ostrost je opravdu obtěžující a psychicky vyčerpávající, mluvím z vlastní zkušenosti. Nitrooční čočky, zejména multifokální jsou opravdu jen pro lidi co hodně a dlouhodobě špatně vidí. Ten kdo potřebuje slabé brýle a nemá šedý zákal jsou absolutně nevhodné, protože bude téměř vždy zklamaný, vidění je opravdu hodně odlišné od lidské čočky a na to je třeba myslet a nedat na klamavé reklamy očních center. Čočka je pouze zdravotnický prostředek, který nepodléhá přísným regulacím o reklamě, tak jako je to u léků, proto si centra na svých stránkách mohou psát zkreslené, manipulativní a zavádějící informace.

Reakce na Honza

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Ona "klamavá reklama" je pojem který má svoji váhu a lze se o něj opřít pokud potřebujete.
Reklama je po právní stránce považována za obchodní příslib, který lze při nesplnění napadnout.
S ostrostí na blízko a na dálku to bude patrně tak, že čočka se dá vyrobit pro tyto vzdálenosti dobře.
Horší je to se stanovením skutečné původní nedostatečnosti oka, na základně čehož se pak čočka vyrábí.
Měření je ryze subjektivní záležitost. Závisí jen na tom co cítí a řekne pacient. To že něco už přečtete nemusí ještě ukazovat na maximální ostrost. Tím může už při měření dojít k zásadní nepřesnosti pro budoucí umělou čočku.
Když se zamyslím nad vaším případem, napadá mne jedna věc. V životě jste se přizpůsobil vidění každým okem jinak a v podstatě jste pro danou vzdálenost využíval vždy především jedno oko a druhé bylo potlačováno. To máte zafixováno jako normální. Pokud došlo čočkami ke srovnání obou očí, může to pro vás být na delší dobu nezvyk a způsobovat nějaké obtíže.
Tím nechci zlehčovat vaše možné skutečné problémy.

Reakce na Honza

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Souhlasím s vámi jen částečně.
Jsem přesvědčený, že mnou uvedený typ čoček nemá skutečnou ostrost vidění u střední vzdálenosti pro nikoho.
V běžném životě mírná neostrost nemusí lidem tolik vadit. Vidí natolik aby nebyly omezeni tím, že nevědí co vidí. Neostrost střední vzdálenosti bych přirovnal tak k 0,25 až 0,5 dioptrii.
Není to tedy nic zásadního, pokud to nepotřebujete pro výkon povolání.
Jsem přesvědčen, že pro výkon povolání je střední vzdálenost stěžejní a nejde ani o to, co děláte.
Ani při práci v kanceláři se nemůžete spoléhat jen na ostrou "čtecí vzdálenost" (cca 40cm) a významnější je to pak při manuálních pracích.
Netuším jak jiné druhy čoček, ale tento druh prostě střední vzdálenost zaostřit neumí.
Není to jen mé přesvědčení.
Byl jsem operován na jedné z předních očních klinik a při zjištění této nedostatečnosti jsem měl i konzultace s významným operatérem (který mi operaci provedl - ručně, bez zásahu laseru). Z jeho úst také vzešlo, že stření vzdálenost není doposud tak perfektní.
Myslím, že nezáleží na tom, která konkrétní klinika to byla.
Vstupní vyšetření (mimo uvedenou stření vzdálenost) bylo kvalitní a včetně důkladného měření dioptrií jak na blízko, tak na dálku. Obě vzdálenost mám také v perfektním stavu (mimo samozřejmé fenomény související s kruhovým stupňováním čoček).
To co je špatně, je zamlčování faktu, že střední vzdálenost není kvalitní ani u trifokálních čoček, kde za jednu zaplatíte s operací 30.000,-Kč. Toto existuje u všech klinik. Tvrdí, že se střední vzdáleností problém není, ale před operací vás nechají podepsat protokol kde berete na vědomí, že po operaci můžete pro drobnou dokorekci potřebovat brýle. Tím jsou pak právně nenapadnutelní.
Nemám k tomu chuť (kazit si část života dohady), ale myslím že by jejich reklamní i další předoperační sdělení o všem perfektním bylo dobře napadnutelné. Ve skutečnosti se jedná o veřejný příslib k nabízené operaci, kdy není klient dostatečně na problematiku vidění pro střední vzdálenost upozorněn.

Reakce na Tomáš

Jana  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak na tom jste s odstupem času. 1.10.2020 jsem byla na stejné operaci, trifokální čočky mám od firmy Zeiss AT LISA Tri a mám naprosto stejný problém co vy. Dálka a blízko jsou dobré, ale na střední vzdálenost nedokážu zaostřit a při práci na pc používám brýle s jednou dioptrií na blízko. Minulí týden mi bylo provedeno čištění zadního pouzdra čočky (zjištěno zakalení), ale bez nějakého efektu. Lékař mi sdělil, že může provést korekci, ale já už mám celkem obavy na další zákrok jít... Děkuji

Reakce na Jana

Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, čištění jsem také absolvoval. Prozatím jen u jednoho oka, u kterého jsem vnímal nečistotu vidění na všechny vzdálenosti. Jinak se u mne nic nemění. Pokud je dobré vidění jak na blizko, tak na dálku, korekce by už alespoň jednou z těch vzdálenosti poškodila. Jsem přesvědčený, že zlepšit už to nepůjde.

Reakce na Tomáš

Jana  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Budu si tedy muset zvyknout na brýle v práci. Před operací jsem nosila jen kontaktní čočky na dálku, tak tuto situaci vnímán jako velké zklamání.
Parker  |  návštěvník  |  Trencin
  • 4 odpovědí
Dobrý deň, mám podobný, priam rovnaký problém. Pred týždňom mi bolo operované ľavé oko, zajtra bude pravé. Do diaľky (viac ako cca 2,5-3m až nekonečno) vidím celkom slušne, nemôžem sa sťažovať, na blízko (40-50 cm) ako tak vidím, teda, že dokážem prečítať text, stredná vzdialenosť (cca 1-2m) je to dosť o ničom. Bola mi implantovaná trifokálna šošovka.
Takže zatiaľ sa pozerám na svet jedným operovaným okom, aj to dávam na dôvod, prečo sa mi horšie číta. Navyše tá ostrosť akosi kolíše, chvíľami vidím relatívne celkom dobre, chvíľami horšie. Veľmi zle sa mi číta aj z dôvodu absencie priestorového videnia, proste s tým jedným okom je to o ničom.
Teraz popíšem ako vidím: pozriem na mobil, okolo písmen vidím také halo, alebo duchov, to je dôvod, prečo sa mi zle číta, lebo písmená sa mi týmto zlievajú dokopy. Keby sa ten kontrast zlepšil, tak bolo by to oveľa lepšie. Halo vidím aj okolo pouličných lámp, ale len také, že je asi 2x väčšie ako svetelný bod, nie je to nejaká katastrofa, to je najmenej čo ma trápi. Všimol som si, že svetlé farby, napr ako biela, žltá či oranžová, ako keby svietili - to je myslím, že priamy súvis s tým videním duchov. Najviac tieto problémy vnímam, keď sa pozriem na nejaký svetelný bod (napr. LED), vidím bodku a okolo nej žiaru, takže celkovo ako keby som sa pozeral na nejakú svetelnú šmuhu. Mám pocit, že keď si dám slnečné okuliare, tak je to o niečo lepšie. Šmuha, resp halo zmizne, keď sa na LED pozriem cez lupu, teda ako keby som potreboval okuliare na blízko. Takže takto vidím zhruba od tretieho dňa operácie, až doteraz.
Zajtra idem na druhé oko, uvidím aký to bude mať celkový efekt, dosť si sľubujem od toho, že ak sa budem môcť pozerať oboma očami, tak to bude lepšie. Do očí si kvapkám troje kvapky, tak predpokladám, že aj v tom môže byť problém, že na blízko vidím neostro.
Tomáš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 8 odpovědí
  • 1 Like
Proměnlivost vidění zůstane.
Dnes jsem již téměř rok po operaci a můžu tedy lépe soudit.
Proměnlivost vidění ovlivňují tři základní věci.
V první řadě je to síla nasvícení toho, co sledujeme. Běžné nasvícení (zářivky, žárovky v místnosti) je slabé a budete potřebovat lokální přisvícení. To může být velký problém pro lidi co ještě musí do zaměstnání a pracují rukama.
Druhá, dočasná věc, je přizpůsobení vnímání mozku tak aby na sítnici oka nehledal tu oblast ostrého vidění, ale aby si ji pamatoval.
Další věc je "kondice oka", tedy jak je odpočaté a zvlhčené, okolní teplota, proudění vzduchu. Oko již na tyto podmínky citlivější zůstane. I to že máme v oku "plast" má svůj dopad (prochladá).
To, jak jsem viděl druhý den po operaci se už pak nijak významně nezměnilo.
Člověk si zvykne na to halo okolo svítících bodů, ale nezmizí. V noci protijedoucí auta budou více světly zastiňovat co je za nimi. Ne tedy více oslňovat, ale vytvářet silnější světelný stín.
Pokud jsem neviděl na střední vzdálenost několik dní po operaci ostře, už to lepší nebude (platí při dobrém nasvícení).
Osobně musím třeba na monitor počítače, co mám od očí cca 80cm, používat brýle abych měl dostatečnou ostrost. Jsou to brýle, které posouvají moje dobré vidění z dálky na kratší vzdálenost (ne tedy prodloužit vidění z blízka!). Palubní desku v autě (tachometr...) také ostře nevidím (pro řízení to ještě stačí).
"Stín" na textu také zůstane. Vysvětluji si to stupňovitým provedením čočky. Ta není hladká jako brýlová, ale složená z "kroužků" které po určitých krocích zvyšují dioptrie od středu směrem k obvodu (možná obráceně). Na sítnici oka tak dopadá více obrazů o různé ostrosti, každý maličko jinam. Ten nejostřejší se myslí snažíte využít a ostatní potlačit. Potlačit ale úplně nejdou a tak je vnímáte jako stín textu na blízko, nebo halo světla na dálku.
Proč jsem do dnešního dne nenašel ostrý obraz pro střední vzdálenost úplně nechápu, protože lékaři tvrdí, že čočka zónu pro tuto vzdálenost také obsahuje. Osobně jsem přesvědčený, že může být jaksi "zprůměrována" a to nevhodně. Myslím, že by měla být konkrétně stavěna pro každou čočku podle naměřených hodnot pro střední vzdálenost při vstupním vyšetření klienta (střední vzdálenost se doposud neměří).

Reakce na Tomáš

Parker  |  návštěvník  |  Trencin
  • 4 odpovědí
Ano, to som chcel ešte napísať, že ak chcem napr. pozrieť na kalendár na stene, tak lepšie sa mi číta, ak si naň zasvietim, platí to celkovo, ak si niečo nasvietim, tak sa to číta oveľa lepšie. Ale to som už čítal na internete predtým, že po operácii PRELEX je videnie horšie za šera, že treba počítať s tým.
Čo sa týka monitoru, teraz som si to odmeral, musím ho mať minimálne 20 cm od očí (tak blízko ho nepoužívam, len som to odmeral, ako blízko ešte viem čítať), inak už neviem zaostriť. Najďalej môžem mať monitor asi 80-90 cm, to ešte viem čítať. Ďalej už nie, už sa mi to rozmazáva. Moja pracovná vzdialenosť je niekde medzi 50-65 cm. Takže u mňa platí, že mám problém s čítaním menšieho textu (napr. nástenný kalendár vo vzdialenosti cca 1 až 2 metre). Na TV vzdialenom 3 metre viem prečítať titulky alebo HD v názve stanice.
V podstate mi vadí len to, že vidím to halo okolo LED, to je fakt trochu rušivé. Takže u mňa by bol asi problém s tou palubnou doskou, čo ste spomínal (musím odskúšať). Ale fakt, múdrejší budem asi tak týždeň po operácii druhého oka, keď sa budem môcť pozerať oboma očami naraz. Za týždeň dám vedieť, aký je progres, snáď budem spokojnejší. Teda nemôžem povedať, že by som bol nespokojný, celkovo to hodnotím tak na 70%, zatiaľ.

Reakce na Parker

Parker  |  návštěvník  |  Trencin
  • 4 odpovědí
Taaakže som tu zhruba po roku a môžem napísať viac objektívnejšie. Celkovo som spokojný, nie je to síce na 100% a pred pár dňami som absolvoval zákrok YAG laserom, bol potrebný, ale inak je to fajn. Na vzdialenosť 50 cm čítam oboma očami dobre, pričom pravé oko vidí o niečo lepšie. Ľavé oko mi lepšie zaostruje na vzdialenosť 1-5 metrov, ale vo väčšej vzdialenosti je pravé na tom lepšie. Dokážem prečítať ŠPZ na 40-50 metrov, myslím, že to stačí.

Související recenze a zkušenosti

Korekce očních vad nitroočními zákroky - Související videa

Doktor ve Vašem okolí