Zarudlé oko

Autor:

Oči někdy zarudly snad každému z nás – dlouho si je mnul, spadlo mu tam smítko, zlomila se řasa. Banální záležitost, říkáte si. Jenže začervenalé oči také vůbec nemusí mít banální příčinu, ba naopak, mohou být vážným varovným signálem, že něco není v pořádku.

okooboci

„Už s prvními drobnými nepříjemnými pocity, které se týkají očí, je vhodné vyhledat zdravotnické zařízení,“ doporučuje oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha.

Oči, a to je obecně dobře známo, mohou velmi citlivě reagovat na přítomnost v zakouřeném či prašném prostředí, stejně tak i na přehnanou fyzickou námahu, chlorovanou vodu v bazénech, ostré světlo a bílé sněžné pláně, ale třeba i na třpytící se vodní hladinu. Červenání očí způsobují též alergická zánětlivá onemocnění, jako je senná rýma nebo přecitlivělost vůči pylům a dalším látkám.

Velmi problematické a pro oči vysoce dráždivé mohou být kontaktní čočky, pokud si je koupíte někde na internetu a naordinujete si je sami, bez kontroly a doporučení lékařem! Takto neodborně vybrané čočky mohou mít neodpovídající velikost, nesedí dobře a mohou vést k dráždění až poškození jemných struktur oka, jako jsou rohovka nebo spojivka.

Zarudlost obvykle vzniká rozšířením a překrvením kapilárních cévek spojivky. Tak se oko brání, odpovídá na podráždění nebo dokonce zánět, při němž je zarudnutí spojivky navíc provázeno hlenovitým nebo hnisavým výtokem.

„Při podráždění a zčervenání očí včasná návštěva u odborného očního lékaře vede k rychlé a zároveň správné diagnóze a k následnému správnému léčebnému postupu. Často pomůže a ke správné diagnóze nasměruje už jednoduché vyšetření oka a jeho okolí s orientačním vyšetřením zrakové ostrosti u praktického lékaře. Může se však jednat o celý komplex problémů, které souvisejí s celým zdravotním stavem pacienta, a proto by návštěvu u odborného očního lékaře neměl pacient podcenit a zanedbat,“ vysvětluje MUDr. Novák.

Oční lékař má možnost provést vitální barvení spojivky a rohovky, které odhalí tzv. syndrom suchého oka, čili poškozená oschlá místa spojivky či rohovky. Lze také vyšetřit kvalitu a kvantitu slz – i na to existuje speciální test. Pokud bývají oči pouze unavené anebo jsou vystaveny prašnému prostředí, můžeme jim pomoci i pravidelným intenzivním kapáním preparátů stabilizujících slzný film. Ten chrání rohovku, vrchní průhlednou vrstvičku oka, zásadně důležitou pro kvalitní vidění, před osycháním a cizorodými tělísky. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech, dlouhodobé zírání do počítačů, ale i mrazivé prostředí venku, si obvykle ani neuvědomujeme. Ale právě takové vlivy však oko poškozují, a i v těchto případech je kapání slzného filmu nanejvýš vhodné.

„Některé stavy pacienta již vyžadují speciální oční péči, jako například biomikroskopické či ultrasonické vyšetření očních struktur, nebo změření nitroočního tlaku, jež je důležité pro zjištění možného zeleného zákalu. Obecně lze konstatovat, že zarudnutí očí může být i známkou velmi závažných chorob oka, jako jsou nitrooční záněty, nádory apod., a proto by déle trvající potíže měly vždy včas dovést pacienta k odborníkovi. Jindy je nutné doplnit další speciální vyšetření, včetně důkladného rozboru refrakce. Chybně nastavená brýlová korekce totiž může být také jednou z příčin chronického nezánětlivého dráždění očí. Správná korekce naopak mnohdy na první pohled neřešitelný problém vyřeší,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák.

Neopomene dodat, že začervenalým očím u dětí by měli rodiče věnovat obzvlášť velkou pozornost a okamžitě svého potomka odvést k odbornému lékaři. Jak v případě dětí, tak dospělých nelze zarudlá bělma jen tak odbýt. Specielně pro ženy je dobré zdůraznit, že zarudlé oči není vhodné malovat - vždyť i kosmetické přípravky mohou být zdrojem nepohody očí a nemusí přitom mít ani prošlou záruční lhůtu, ani být zrovna nejlevnější.

Zrak je z našich opravdu nejvzácnějších a nenahraditelných majetků, a tak bychom mu měli věnovat náležitou péči. Proto v případě zarudnutí očí by naše kroky měli směřovat k odbornému lékaři, oftalmologovi, který může oči podrobně vyšetřit a zároveň při vyšetření vzít v úvahu i celkový zdravotní stav pacienta.

Autorem článku je Refrakční centrum Praha

Aktualizováno: 12.4.2017

Související zákroky