Ztuhlé koleno 6 let po plastice

Ztuhlé koleno 6 let po plastice

Eladrin  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Dobrý den pane doktore,je mi 27let,jsem 6let po plastice zkříženého vazu,hodně sportuji(volejbal, squash), bruslim a lyzuji,zatim jsem neměla s kolenem větší problémy,ale nyní aniž bych si byla vědoma,že jsem při volejbalovém zapase špatně stoupla nebo si podvrtla koleno,mi do dvou dvu koleno ztuhlo,pod kolenem se mi udělalo malé jelítko a chůze není až tak bolestivá spíše mi připadá,že je to stáhlé,nechce to povolit při propínání a dřepnout si taky nemohu.Mohl by jste mi poradit co s tím?předem moc děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podvrtnutím kolenního kloubu s objevením se "malého jelítka" vznikl v největší pravděpodobnosti nitrokloubní krevní výron. To odpovídá i nemožnosti plného pohybu. Doporučuji se nechat vyšetřit na odborném pracovišti, které po klinickém a s výhodou ultrazvukového vyšetření zjistí příčinu a navrhne léčbu. Neradím odkládat.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
JakubCm  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den, jsem přesně 8 měsíců po operaci PZV. Koleno je stabilní a už normálně dělám aktivity, které jsem dělal před zraněním. Jsem aktivní fotbalista a už normálně hraji bez problémů akorát, že se ještě trochu vyhýbám soubojům jinak bez problémů. Mám ale jiný problém, vždy po tréninku mi koleno ztuhne a když ho chci propnout nebo pokrčit tak je to hodně bolestivé, to stejný i když dlouho sedím nebo když se ráno vzbudím. Chci se zeptat jestli to pujde nejakymi cviky dostat do původního stavu jako před operací a nebo jestli se to čsem zlepší samo. Děkuji za odpověď a rady.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
koleno se po sportovním výkonu podráždí, vznikne zánět kloubní nitroblány ev. s nitrokoubní náplní. Je to signál, že je koleno přetíženo. Dost si tedy koleno při sportu můžete opotřebovat. Je potřeba si uvědomit, že i po náhradě vazu to nikdy nebude 100%. jestli jste profesionál a jde Vám o velké částky, pokračujte. Pokud děláte fotbal jen pro radost, zvažte...koleno Vám musí vydržet celý život.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

JakubCm  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Děkuji za rychlou odpověď. Vy jste asi špatně pochopil moji otázku. Fotbalem si nevydělávám, jelikož jsem ještě v dorosteneckém věku. Je mi 19 a s fotbalem určitě končit nehodlám, protože je to můj život. Mám spoustu známých fotbalistů, kteří jsou po plastice PZV, hrají na profesionální úrovni, mají 2 treninky denně a žádný problémy s kolenem nemají. a to nemluvím o světových hráčích, o kterých se minimálně 2x do týdně dočítám, že mají přetržené zkřížené vazy apod. a za půl roku si nikdo ani nevšimne, že nějaké zranění měli. Můj operátér a pan doktor, ke kterému jsem chodil na kontroly po operaci mi slíbili, že si ještě fotbal zahraji a to dost dlouho. Problém je v tom, že mám asi zkrácené šlachy a vazy okolo kolena jelikož jsem měl zbytečně dlouho FH a koleno bylo dlouhou dobu nezatěžováno. Když si lehnu na postel a začnu koleno propínat a různě protahovat, tak je to v pořádku ale za 2 hodiny už je zase zkrácené. Jenom jsem se chtěl zeptat jestli to nejde nějak odstranit pomocí nějakých cviků a doplnků stravy, nebo nějakým jiným způsobem a ne jestli mam končit s fotbalem nebo ne. To poznám časem ale v 19 letech na to myslet určitě nechci. Děkuji

Reakce na JakubCm

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
závisí to na celkovém stavu kolenního kloubu, jak byly poškozeny příp. chrupavky, menisky atp.
Na Vaše potíže se nejlépe obraťte při kontrolách na Vašeho operatére, kjterá nejlépe může určit prognózu Vašeho sportovního života.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, pro odstranění bolesti kolene způsobené otokem vám doporučuji pravidelné lymfodrenáže (optimálně po tréningu, zápase) kdy je koleno nejvíce zatíženo. Lymfodrenáž umožní rychlou regeneraci svalů a měkkých tkání a zamezí vzniku otoku, který pak blokuje hybnost kolene.

S pozdravem Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
mary  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den!
Jsem 3 týdny po plastice předního křížového vazu a provedené mozaice chrupavky. Chodím o FH již bez ortézy. Koleno je bez otoku, jizvy klidné. Jediný problém mám ten, že koleno ohnu je do 3O st. Již 2 týdny rehabilituji pod vedením RHB setry. Mám obavy, že koleno se nelepší a zůstává ztuhlé. Sestra je nekomunikativní a nevím co cvičit pro zlepšení ohybu. Děkuji Kořízková
Mgr. Mariana Komárková  |  Basic member  | 
  • 4 odpovědí
Dobrý den, pokud nevíte co cvičit, zkuste se podívat na: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
V této fázi je důležitá pravidelná rehabilitace a pravidelné cvičení. Pokud nejste spokojena se svou fyzioterapeutkou, doporučila bych vám najít si někoho jiného. Přece jen je to vaše koleno...
S pozdravem Mgr. Komárková

Reakce na Mgr. Mariana Komárková

mary  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
cvičení je podobné jako s RHB sestrou. Jen ten malý ohyb mě děsí. Všichni pořád mluví už o 90 st a mě to jde stěží na 35st. Může jít to rozcvičování tak pomalu? Kořízková

Reakce na mary

FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
každé koleno, respektive každý člověk se po plastice předního zkříženého vazu zotavuje jinak. V prvních týdnech je dokonce zakázáno přesahovat pokrčení přes 90° jelikož by se mohl voperovaný štěp vytáhnout. Doporučuji Vám velmi šetrně nohu rozhýbávat a nikam moc nespěchat, avšak zároveň nezahálet. Pokud jste již 3 týdny od operace určitě bych od čtvrtého týdne doporučila i vodoléčbu, která je vhodným doplňkem rehabilitace a koleno uvolní. Dobré je také přikládat Priesnitzův obklad klidně na 1,5 hodiny, což také vede k uvolnění ztuhlosti v kolenním kloubu. Pokud by však Vaše ztuhlost přetrvávala bez zlepšení rozsahu pohybu přes 6 týden od operace, je vhodné tento stav pro jistotu konzultovat s operatérem.
Přeji velmi brzké uzdravení!

Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 11 odpovědí
Dobrý den jsem taky po plastice předního vazu ale už 4měsíce a koleno stále dost bolí ,na rehabilitacích jsem to rozcvičila na ohyb 110 st a jelikož už mám cvičit sama snažím se 3krát denně cvičit ale bolí to stále ,jezdím na rotopedu a zkouším kolo ,ted jsem měla pauzu jelikož mi dělali punkci vody s kolena,chtěla bych prosím se zeptat je to v pořádku když po takové době koleno stále tuhne a bolí hlavně na vnitřní straně.Děkují Dana.

Reakce na anonym

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
stát se může (následek snahy o zvýšení ohybu s velým odstupem od operace, což ale dělat musíte), není ale běžné, ale každý člověk je jiný, reaguje různě na operační zátěž, někdy dotáhnout ortopedickou operaci do zdárného funkčního výsledku je docela válka. Dá se vyhrát jen při spolupráci pacient-ortoped-fysio.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
V tuto dobu by jste měla mít ohyb 90 st a víc, rozhodně nejde o normální stav, jedna z příčin může být zánět nebo výpotek v koleni, rozhodně navštivte obratem ortopeda- svižně- čas běží neúprosně. Druhá věc je , že na mozajku se většinou 6t nešlape vůbec a rozhodně je nesmysl cvičit nášlap, pokud vás koleno bolí a máte ohyb jen do 30.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí