Přetržený křížový vaz

Přetržený křížový vaz

Zdeněk  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den.Při fotbale jsem si přetrhl přední křížový vaz, stalo se to někdy v listopadu. Před 3 týdny jsem podstoupil artroskopickou operaci obnášející ME ME part, shaving kondylu a egalizace LCA. Operatér říkal, že jsem měl křížový vaz zcela přetržený, takže ho odstraňoval. Nyní už mám koleno zcela zhojené a dokážu i došlapovat bez bolesti, nicméně koleno je stále nestabilní. Je možné že prý nejspíš nebudu potřebovat plastiku toho vazu jak mi bylo sděleno? děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
u nestability kolenního kloubu po přetržení předního kříženého vazu u mladších jedinců je vhodné udělat plastiku vazu jako prevence pozdějšího vzniku artrózy kolenního kloubu.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Zdeněk  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
To je zajímavé. Je mi 22 a ještě bych pár let chtěl aktivně sportovat. Takže až pudu na další konzultaci, myslíte si, že mám s ortopedem toto prokonzultovat, nebo se obrátit na jiné pracoviště?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Konzultujte jistě, jde o Vaše zdraví ne?
Zdeněk  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Omlouvám se, zeptal jsem se špatně. Chtěl bych ještě vědět, zda je skutečně možné dosáhnout plné funkčnosti a stability kolene i bez LCA, samozřejmě za použití ortézy?
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
stabilitu kolenního kloubu může na několik let dobře stabilizovat svalový korzet. Zůstává však nestabilita, která vede k opotřebování chrupavek - artróze. Svaly jsou dostatečnou stabilizací kloubu do cca 40-50 let, po té ochabují a koleno spěje neodvratně k artróze.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Věra25  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den. V roce 2005 mi v lese podjel pod pravou nohou dřevěný špalek a výsledkem byl utržený křížový vaz.Následně následovala artroskopie zbytku vazu.I přes moje ujišťování, že mám koleno nestabilní mi bylo lékařem sděleno, že rozsah vůle je spíše menší a že lidem nad 50let se plastika již neprovádí, protože je to zbytečné a že časem dojde ke zklidnění. Ke zklidnění nedošlo, spíše naopak.Je to rok od roku horší,kromě nestability mě bolí jakoby meniskus a chvílemi nemohu na nohu ani došlápnout. Při sestupu ze schodů se křečovitě držím zábradlí jelikož noha je značně nestabilní a bolestivá. Nehledě k tomu, že bez bolesti nejdu ani 1km, nemohu tančit,provozovat turistiku,hrát volejbal ani jinak sportovat.Můžete mi prosím poradit,zda v 57 letech bych měla jít na plastiku vazu?
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
věk není limit. podstatné jsou stav kolene, vitalita pacienta a jeho představa o dalším životě. Občas děláme plastiku i ve Vašem věku při jinak naprosto zdravém koleni a nadstandardní vitalitě.
Dr. Selucký

Reakce na Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov

Věra25  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji za odpověď. Poslední dny mě to koleno bolí intenzivní bolestí i ve stavu klidu. Při došlápnutí jakobych kolenem projela jehlice.Bolest je na vnitřní straně kolene ve spodní části.Chodím do práce a ještě další 1-2 roky chodit budu,bydlím na kopci 4km vzdáleném s převýšením 300m. Teď musím pro bolest jezdit autem.Můžete mi prosím doporučit pracoviště, kam bych se mohla objednat pro posouzení stavu a popř. domluvit postup léčby?
ksvecova1  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Je mi 15 let ve 14 jsem měla úraz na lyžích a to byl natržený přední křížový vaz pobolývalo to celý rok.. Poté co jsem koleni začala přidávat přetrhnul se mi tento vaz úplně. Jezdím aktivně na koni a kolena potřebuji :) ,ale operace je možná až v 18ti. Co mám s kolenem 3 roky dělat? Nebo jaké je možné řešení??
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
operace je skutečně vhodná až po ukončení růstu, u každého jedince je to individuální. Dívky ukončují růst dříve než chlapci, zpravidla 2 roky po menarche. Do operace lze koleno dobře stabilizovat kvalitní čtyřbodovou ortézou. Předepíše ortopéd.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
myslím, že limit není vyloženě 18 let, ale věk, kdy je ukončen růst v oblasti kolena. Používáte ženský rod, pokud jste žena či dívka, jde dle RTG snímku a doby nástupu hormonálních změn usoudit, zda je už operace možná. U žen bývá dříve. Dalším kriteriem je míra nestability kolena.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

martasvob  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 21 odpovědí
Dobrý den,
i já mám dotaz na plastiku po přetrženém předním křížovém vazu. Po artroskopii mi také byly odstraněny zbytky a řečeno, že nejprve se to musí uklidnit a naposilovat a chodit na RHB. Nyní je to zhruba 3 a půl měsíce po operaci samotné a chodím normálně,jen mám problém se stálým otokem kolene a častým "vypadávání " něčeho v koleni.Na předchozích kontrolách mi bylo řečeno, že v mém věku 34 let nebude plastika nutná,ale na poslední kontrole před týdnem mi bylo řečeno, že ty posuvy nebo posuny v koleni jsou tak velké, že plastika bude nutná,aby nedošlo ke zničení menisků a dalšího....nevím jak to bude,ale musím mít koleno v pořádku,protože potřebuji absolvovat TV na vysoké škole. Tuto informaci jsem sdělila ošetřujícímu lékaři a řekl mi, že to nebude možné v oblasti doskoků,skokůa kontaktních sportů alespoň na takových 5 let. Je to celkově možné a jak vlastně dlouho se plastika hojí například u aktivní ženy,která má dostatek normálního pohybu??????děkuji za váš čas.

Reakce na martasvob

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
plastika zkříženého vazu by měla být zhojena do 3 měsíců. Vaše potíže jsou dány kloubní nestabilitou. Koleno můžete nyní do operace stabilizovat kvalitní čtyřbodovou ortézou.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Dobrý den,
Nemám žádné medicínské vzdělání, ale možná oceníte moji zkušenost. Pokud ne, tak se omlouvám za "spam".
Sám jsem po plastice PZV, kterou jsem si bohužel znovu utrhl, takže mne čeká replastika.
Každopádně jsem v současné době schopen soutěžně hrát mimo jiné fotbal/futsal/malou kopanou, tedy mimořádně kontaktní sporty díky čtyřbodové ortéze (Sanomed - Protect.4) bez větších potíží.
Tedy před operací je s ortézou možné bez potíží sportovat a po operaci, podle mých zkušeností, doporučuji sportovat dlouhou dobu POUZE s ní. Naposilovaná noha a jakási opatrnost bohužel zdaleka nestačila a prasklo mi dokonce bez jakéhokoliv kontaktu, pouze při prudší změně směru běhu..

S pozdravem
Jan Cizler

Reakce na Honza

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po delší době zase jeden rozumný názor z pohledu pacienta.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Honza

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Díky, od Vás to potěší dvojnásob.
JC

Reakce na Honza

martasvob  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 21 odpovědí
Děkuji všem za jejich názory a panu Honzovi za názor pacienta :) pokud ještě máte nějaké zkušenosti tak sem s nimi.Víte já nejsem aktivní v žádném sportu-nelyžuji,závodně neběhám,nehraji žádne kontaktní sporty, jsem jen učitelka,co potřebuje normálně chodit,jako jiný člověk.Přiznávám, že ta plastika,podle toho co slyším,mě děsí,ale bude nutná,Na RHB mi stále vtloukají do hlavy,že musím hlavně naposilovat zbytky svalstva a to okolo,abych se udržela v minimální kondici,ale stejně mi to nepomáhá,stačí jeden jediný delší výšlap do přírody a večer je noha....koleno oteklé na pomalu trojnásobek a já nevím---nechápu proč pořád,díky

Reakce na martasvob

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Pplastika |LCA je podle všeho u vás vhodná. Zhojená na běžný pohyb je kolem 3 měsíců, z hlediska bezpečného sportování je to trochu složitější,mezi 3-9 měsíci probíhá "přehojování " vazu, prakticky jde říct, že není úplně pevný a některé sporty, které ho více namáhají (prudké změny směru běhu, "škubnutí" v koleni, doskoky....) mohou být problém, jak velký je také otázka mj. vypracování svalstva stehna. Po 9 nebo spíš 12 měsících by přestavba vazu měla být ukončena a dosaženo maximální pevnosti a funkčnosti, takže pokud si uchováte do té doby koleno pevné (neutrhnete si ho znovu) je jeho pevnost srovnatelná se zdravým kolenem, omezení stran sporu se už dalším časem nemění.
O těchto věcech by vás měl informovat mj i na základě opakovaného vyšetření v čase a posouzení stability a svalového korzetu operatér v pooperačním období.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

martasvob  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 21 odpovědí
Dobrý večer,takže v podstatě pokud se dostanu na vysokou školu,kde mi musí bonifikovat TV,tak nemám na dlohou dobu šanci na cokoli, co by poničilo plastiku???chápu váš předchozí výklad správně???
Xsakorov  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

před 2 měsíci mi bylo lapadoskopicky ostraněno 70% meniskusu.. S tím, že mám navíc přetržené křížové vazy. Na plastiku jsem domluvený až na podzim.
Nicméně nyní jsem po RHB, chodím bez problémů - doschodů, zeschodů (noha se mi nepodvrtává).. jezdím na kole a vše je v pořádku(můj subjektivní pocit). Nicméně se chci zeptat, jestli je možné s takovým to stavem(přetržené křížové vazy) provádět nějakou turistiku.. (dejme tomu, že s tur. holemi a nějakou ortézou na koleni projistotu).
Děkuji za názor
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
s přetrženým zkříženým vazem může být provozována jakákoli zátěž s použitím čtyřbodové ortézy.
prim. Moster, Revmacentrum
rossi  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Hrál jsem 2 roky fotbal s přetrženým křížovým vazem s čtyřbodovou ortézou a až poté jsem šel na plastiku po které brzy začnu opět hrát.
Aleš  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 4 odpovědí
Dobý den.Před čtyřmi týdny jsem si přetrhl přední křížový vaz jen co se mi asi po pěti dnech zmenšili otoky začal jsem jezdit na kole,nejdříve doma na trenažéru bál jsem se totiž pádu a bylo to takové šlapání do hranata a přez bolest,ale po dvouch dnech co jsem si začal být jistější už jsem jezdil normálně venku.Ted už zhruba týden jsem bez problému schopen ujet 60 km pod dvě hodiny a k tomu přidat pul hod.v bazénu,vše na jeden zátah.Musím říc že mi kolo strašně pomohlo oproti například plavánímu.Hybnost kolena sice ještě není zdaleka uplná ale zlepšuje se to.Tímto bych se chtěl pánu doktoru zeptat jakou ortezu případně i značku bych si měl pořídit, protože v zimě hraju okresní ligu v hokeji.Na operaci jít nechci.Děkuji za radu.Aleš
Xsakorov  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Jsem sice nezkušený, ale jak jsi zjistil, že ho máš přetržený a ne natržený, či natáhlý?

Reakce na Xsakorov

Aleš  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 4 odpovědí
zjištění to nebylo příjemné samozřejmě u ortopeda v nemocnici HB

Reakce na Aleš

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
to vše, co po přetržení zkříženého vazu jste absolvoval je v souladu s doporučením Vašeho lékaře z HB? Ten nedoporučil žádný postup ????
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Aleš  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den.Ortoped mi pouze říkal at procvičuji nohu dle pocitu ortezu at nosím také podle pocitu.Těch pět dní s ortézou mě stačilo,noha a svalstvo začalo značne ochabovat.Je pravda že minulé pondělí při návštěvě jsme probírali moje rozcvičování a ortoped mi doporučoval ubrat ale jen v případě otoku kolene,což nenastává.Co se mě týče nemám pocit nestabiliti kolene jen v rotaci trochu bolí.Dneska jsem využil volného dne a jel jsem na kole pouze 30 km a pokoušel jsem běh po měkém (louka) musím říc není to ono.Schody ale už zvládám nahoru i dolu bez problému.V práci nosím zboží od 5 do 30 kg zatím se snažím hlídat váhu max do 10 kg kde si jsem s kolenem jistý.Jen ta uplná hybnost mě trapí např.dřep bez opory ještě neudělám.S pozdravem Aleš Mudroch
kopcak  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den, jsem 10 týdnů po plastice LCA. A chtěl bych se zeptat kdy budu schopen běhu. Konkrétně požárního útoku. Dělám proudaře, takže se jedná v podstatě o sprint. Koleno mám řekl bych skvěle rozhýbané, svalovina také pribývá. A také bych chtěl doporučit nějakou ortézu, ačkovil toho nejsem zastánce, tak aspoň na běh v létě v době letní hokejové přípravy pro jistou. Dle mého ortopeda po 3 mesících mohu začít běhat, ale nevím jakým stylem, zdali jen vyklusávat po ovále či závodit s hasiči. Vyklusávat jsem zkoušel jen 2 kolečka abych koleno nenamohl a řekl bych že jsem si stejně jistý jako před plastikou. Předem děkuji za odpověď!
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
a přetržení zkříženého vazu bylo nějak objektivně ověřeno? Př. magnetickou rezonancí, artroskopií, nebo byla aspoň diagnostikována punkcí krev v koleně?
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Aleš  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 4 odpovědí
Přesnou diagnozu mi ortoped zdělil zhruba týden po urazu až odezněla větší část otoku vyšetřením pouze v ordinaci a provedením punkce kde krev byla.

Reakce na Aleš

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
OK, čas ukáže...
Především nenechat atrofovat svaly, nutno trvale posilovat stehenní svaly.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
hm, že se cítíte dobře neznmaná, že váš vaz se cítí dobře a nepřetrhne se. Fakticky nejslabší je mezi 3 a 6 měsícem (resorbuje se původní a přestavuje se do nového), plně drží kolem 9 až 12 měsíce. Orteza vám na rizikové zatížení nepomůže, na nerizikové ho nepotřebujete. Sportovcům profi se povoluje v čr sportovat naplno dřív, protože je tlačí extra prachy a protože jsou schopni si do půl roku vybudovat extremní svalový korzet. Ale i tak je zvýšené riziko reruptury nebo vytahání a nefunkčnosti vazu. Můžete dosledovat, že i vrcholoví sportovci operovaní a hraající ligi v zahraničí po plastice LCA vypadnou ze sportu celou sezonu.
Váš typ zátěže je srovnatelný s kopanou nebo s hokejem, doporučuji vám plnou zátěž tímto sportem po více než 9 měsících . Můžete se setkat i s jiným názorem.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

kopcak  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 5 odpovědí
Děkuji za odpověď. Tak nějak se snažím tedy nohu šetřit avšak minulý týden při jízdě na kole, cca 12% stoupání, při přenesení celé vány na operovanou nohu začala mě při zatížení bolet holení kost v místě kde končí jizva. Je to pocit jako by byla kost přetlakována a měla by prasknout což bych opravdu nerad. Je to možné aby mě bolela kost po cca 17 týdnech po operaci?

Reakce na kopcak

anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 11 odpovědí
dobrý den mám taky takový pocit jako vy ,jsem taky po plastice kolena a při cvičení jako jsou dřepy mi to dělá taky tak,tlak v holenní kosti,lékař mi doporučil ještě dřepy neskoušet.

Reakce na anonym

kopcak  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 5 odpovědí
Aha, to jsem rád, že nejsem sám. Dřepy nedělám to mi doktor říkal že až po delší dobře, ale docela mě to limituje při klusu po ovále či při záběru na kole. No snad to tedy brzy odezní.
Zip  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem již šestým dnem po LCA. Před propuštěním z nemocnice mi rehabilitační sestra doporučila začít ihned cvičit stehenní sval. Při cvičení pociťuji menší bolest, ale včera mi z vrchní části hlavní jizvy tekl krevní výpotek. Chci se zeptat, jestli je nutné zajít k lékaři, nebo je tento stav normální. Případně jestli není nutné cvičení omezit. Děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je zcela obvyklé, že v kolenním kloubu po tak náročném výkonu, jakým plastika LCA je, zůstává v kloubu něco krevní náplně. Při cvičení může nitrokloubní obsah ještě nezhojenou ranou lehce prosakovat. Vhodné je udělat na pracovišti, kde jste byl operován kontrolu se zjištěním množství kloubní náplně a vyměnit obvaz.
prim. Moster, Revmacentrum
Lucie  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem po čerstvé artroskopii kolene - revize, parc. LME, shaving, resekce a shaving volných vláken LCA.
Závěr: Rupt. LCA gen. l. sin. partialis (75%)
Rupt. men. lateralis gen. l. sin - cornu posterior

Bohužel jsem nebyla moc při smyslech, takže vlastně moc nevím, co jsem s kolenem měla, a se svým ortopedem se uvidím až za týden, proto prosím o trochu vysvětlení.

Čeká mě také plastika křížového vazu, je mi 22 a aktivně sportuji, chci se ještě zeptat, za jak dlouho je tento výkon po artroskopii možný.

Mnohokrát děkuju za odpověď! S pozdravem, Lucie Š.
Martin S.  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 21 let a před měsícem (začátek srpna 2012) jsem si při fotbale přetrhl přední křížový vaz. Jsem 3 týdny po operaci (artroskopicky), kdy mi poškozený vaz odoperovali. Při kontrole mi pan doktor, řekl že koleno se hojí dobře a je možnost hrát opět fotbal bez plastiky. Ptal jsem se lidí kolem sebe a někdo mi tvrdí, že plastika bude určitě lepší, že bez ní bych později měl velké problémy s kolenem (artroza atd.) a že se budou namáhat ostatní vazy. Někdo naopak, že pokud dobře budu posilovat a budu hrát s ortézou,tak nebude problém. 3 týdny po operaci už zvládám chodit bez berlí i do schodů, cítím, že koleno je ještě slabé, ale lepší se to každým dnem. Rehabilitace mám předepsáné až na příští týden, takže zatím cvičím doma a kontrolu u ortopeda až za měsíc. Prosím tedy o radu, zda jít na plastiku kolene nebo můžu bez většího rizika (i budoucího) hrát i bez ní.
Děkuji mockrát za odpověď.

Reakce na Martin S.

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
u výkonnostních sportovců i u hobíku fotbalistů se spíš plastika ihned doporučuje. Pokud nejsou jiné překážky

Reakce na Martin S.

FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
u mladých lidí, kteří aktivně sportují je plastika předního zkříženého vazu rozhodně výhodnější, nežli konzervativní řešení. Při přetržení vazu dochází k tlakovým a třecím změnám v kolenním kloubu a je pravdou, že postupně dochází k poruchám kolenního kloubu a jeho chrupavky a tedy hrozí předčasný vznik artrozy. Proto pokud plánujete dále aktivně sportovat, operaci bych spíše doporučila.
Přeji hezký den!
Mgr. Katka Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
radek  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dbrý den před 14 dni jsem si při florbale přetrhl křížový vaz podstoupil jsem před 5 dny artroskopii a doktoři mi přetržený vaz ošetřily a připravily na plastiku. Na plastiku chci jít až přiští rok v záři s osobních důvodů. A tak se tedy ptám jestli do té doby bych mohl hrát znovu aktivně florbal a jiné sportovní aktivity ? a za jak dlouho bych tak asi mohl začít hrát ? Děkuji za odpověd
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
návrat k florbalu závisí na stabilitě Vašeho kolene, pokud bude mít tendenci vypadávat, doporučuji sporty náročné na stabilitu kolenního kloubu do operace vynechat a věnovat se sportovním aktivitám, které Vaše koleno snese. Velmi důležité ale je v tomto období do operace věnovat se intenzivní rehabilitaci zaměřené na posílení svalstva kolenního kloubu, které také zajišťují stabilitu kolene. Vedle samotného analytického posilování svalstva je důležité také věnovat se senzomotorickému cvičení na labilních plošinách vedené na rhb či fyzioterapii. Pokud se budete věnovat plně rehabilitaci jsou sportovní aktivity do doby operace možné. Dále je možné při sportu používat čtyřbodové kolenní ortézy, poměrně dobře zajišťují stabilitu kolene.
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jitka  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 4 odpovědí
Dobrý den,16.12.2012 jsem si na lyžích přetrhla zadní vaza i přední křížový vaz.5 týdnů jsem měla ortézu,teď již rehabilituji. Lékař nechce operovat, že mi svaly udrží koleno. Je mi 49let, ale jsem velmi aktivní/volejbal,lyže,běh,plavání,kolo../a mám strach,že se mi to samo nevyléčí.Myslíte, že bych měla být operována? Děkuji za odpověď.Jitka-Vysočina
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
máte pravdu, že se to "samo nevyléčí". Jsou dvě možnosti : stabilizovat koleno ortézou nebo op. plastikou. Jste ve věku, kdy se plastika ještě dá udělat. Je na Vašem rozhodnutí. Pokud jste ale hodně aktivní, jak uvádíte, spíš bych se přikláněl k operaci. Pokud Váš lékař op. neguje, zkuste konzultovat jiné pracoviště.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Jitka  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 4 odpovědí
Pane primáři, moc děkuji za odpověď.Můžete mi doporučit nějaké jiné pracoviště? Je možné dostat se přímo k Vám? děkuji Nohejlová

Reakce na Jitka

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
vyšetření možné u nás je, operace by proběhla v SurGal Clinic.
můžete se telefonicky objednat.
prim. Moster, Revmacentrum
Žaneta  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Je mi 46 let. 27.1. 2013 jsem spadla jsem na běžkách. Na traumatologii mi lékař sdělil, že mám přetržené oba vazy na koleně, nyní mám trubkovou dlahu a berle, bez medikace, kontrolu na ortopedii 8.2.2013.Prosím, co mám na ortopedovi požadovat, abych mohla zase bez problémů chodit a cvičit? Je průkaznější magnetická rezonance nebo artoskopie? Pokud se prokáže přetržení obou vazů je nejlepší operaci požadovat, co nejdříve od úrazu?
Budu po ní moci ihned chodit do práce, řídit auto nebo je potřeba nějaká doba klidu? Velice děkuji za odpověď. J.F.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
erudici a rozumný přístup
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
na všechny Vaše otázky je vždy mnoho odpovědí. Každé koleno je totiž jiné, každý úraz a následné zotavení je také jiné. Magnetické rezonance je v oblasti diagnostiky přetrženého křížového vazu často velmi dobrá, ale také na ní není vždy vše úplně prokazatelně vidět. Artroskopické vyšetření je velmi průkazné, ale již je to operativní zásah do kolenního kloubu. Avšak i samotné klinické vyšetření ortopedem často stanoví na jak moc je poranění měkkého kolene závažné!
Operativní řešení přetržených křížových vazů je určitě poměrně nejjistější varianta jak plně zajistit stabilitu Vašeho kolene, je však velmi nutné po operaci nastoupit na pooperační rehabilitaci. Plné zotavení po zákroku není ihned, ale jak říkám je nutná pooperační rhb a doba rekonvalescence je u každého jiná. Jde také o to jakou práci vykonáváte, jak moc náročné to pro operovaný kolenní kloub bude. Ale zhruba 2-3 měsíce by jste měl počítat s tím, že bude třeba koleno spíše rehabilitovat, než ho navrátíte do plného aktivního provozu. Řízení auta je možné přibližně kolem 3.-4. týdne po operaci. Ale nejdůležitější slovo zde má ošetřující (operující) ortoped!
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Evík  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.7.2.2012 jsem upadla na koleno a velmi moc mně bolelo koleno,na ort,mi pan doktor dal ortézu.Po další kontrole mi řekl,že mam přetržený vazy.Poslal mne na magne.rezonanci jde je to nečitelné.Koleno mně opravdu velmi bolí,mám obavy aby pan doktor si nemyslel,že nemám tak velké bolesti.Je možné operovat i když na mag.rezonanci není zcela jisté,že jsou vazy přetržené.Děkuji za odpověd. Pavlíková Hana
EvaS  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, včera jsem si bohužel neplánovaným letem po ledu dle lékaře na pohotovosti utrhla křížový vaz. Diagnóza byla provedena pouze ambulantně, absolvovala jsem jen rentgen. Dnes byla potvrzena krev v koleni punkcí.Prosím o informaci, jestli je při takovém rozsahu vyšetření s jistotou říct že vaz je skutečně utržený ? A pak mám ještě jednu otázku, je mi 39 let, jsem velmi pohybově aktivný, ale bohužel kolena jsou již cca 10 let postižena artrózou, na rentgenu zatím jen malé poškození, ale bolestivost při různých příležitostech veliká. Druhé koleno mám z tohoto důvodu vlastně nestabilní také, nedá se na něj spoléhat. Je možné udělat plastiku utrženého vazu i na koleně, které již je poškozené artrózou ? Děkuji za odpověď E. Svobodová
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
detailnější vyšetření kolena bez operace je vyšetření magnetickou rezonancí. Pokud je ale koleno nestabilní a byla přítomna krev v koleně, nebránil bych se artroskopickému vyšetření, kdy lze alespoň zachránit často přítomný poškozený meniskus.
U artrotického kolena plastika PZV zhoršuje artrotické poškození a zpravidla nebývá doporučována.
prim. Moster, Revmacentrum
mates76  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
mám takový dotaz. Asi před 7 týdny se mi stal úraz na hokeji, kdy mi protihráč při souboji jakoby zalehl nohu, která se mi prohla do vniřní strany. Na této noze mám již 5 let plastiku křížového vazu a bez problému jsem sportoval, včetně fotbalu i hokeje a to docela intenzivně, vše ok a bez ortézy. Pocítil jsem jakoby píchnutí z vnitřní strany a takový jakoby pocit natažení. Zápas jsem normálně dohrál, cca ještě asi 20 minut. Nijak mi to potom neoteklo, jen jsem ten večer to místo ledoval a namazal mastí. Prostě mi to podle pocitů přišlo jako natažený vnitřní vaz. Na druhý den žádné výrazné omezení pohybu, jako třeba dřep či nějaká nestabilita, ani samovolná bolest v kloubu, či nějaké přeskakování nebo blokace kloubu, jen při pohybu do boku to bylo takové nepříjemné, jakoby takový tah. No nicméně zatím jsem doposud sport vynechal, jen rotoped, posilovna a plavání, i když se mi to zdá již lepší, ale protože to stále ještě pobolívá a táhne, tak jsem si z preventivních důvodů si zašel k ortopedovi, který mi k mému údivu řekl, že mám prasklý křížový vaz. No nějak se mi tomu ale nechce věřit, neboť se mi to zas nezdá nějak volnější jak před úrazem a nějakou zvlášť nestabilitu také nepočiťuji, ten pocit tehdy před operací byl podle mě daleko horší a moc dobře si to pamatuji.A je tu právě ještě jedna věc která mě zaráží. Po plastice jak známo, nejde úplně skrčit noha k patě, čili nedosedne úplně do dřepu. A to právě je mi docela divné, já prostě pořád tu nohu neskrčím úplně, tak jak předtím, jakoby ten vaz tam prostě byl. Tohle mi právě nejde do hlavy. Nebo jaké mívá postižený pocit při přetržení plastiky, nevíte? A pokud je vaz nějak natažený, je možné se to uklidní do normálu až třeba po delší době, než cca 2 měsíce? Děkuji za jakoukoliv odpověď. Martin
Tomáš  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím Mates,
koleno je asi nejsložitější kloub, to jsem zjistil sám, když mi ho při fotbale prošlápl protihráč. Nic méně co osoba, to jiný problém. Záleží ve kterém místě a jakým způsobem praskl. Dále hodně záleží na tom, jak máš vypracované svalstvo na celé noze a to jak stehenní, tak i lýtkový, jak jsi schopný udržet stabilitu v kotníku. Pokud budeš vše udržovat v dobré kondici, používat kvalitní ortézu při sportu, tak nějaký čas nebudeš asi pozorovat problém. Postupně ale problémy budou přicházet sami, ten vaz tam není bezdůvodně.
Tomáš
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
peo mates
přijde mi spíš, že Váš vaz se postupně vytahal a nedržel. Teď jste si koleno spíš lehce podvrtl a ortoped konstatoval instabilitu, ta může být čerstvá - spíš ne ... koleno neoteklo... nemění se zdánlivá volnost..... nebo chronická.. což se zdá, že víc sedí
pro budoucno je to celkem jedno
lukyplast  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, i ja jsem po odstranění křížového kolenní vazu. Je to zhruba již tři, dokonce asi čtyři roky. Vše bylo celkem v pořádku, ale poslední dobou mám pocit, že mi koleno vyskočí už jen při dřepu, a to nemluvím o problémech při bočním zatížení( opření se o nohu ). Mám i pocit, že mi v koleni křupe a při dřepu slyším nepříjemné lupavé zvuky. Myslíte, že bych se měl zajímat o plastiku? Je mi 38 a docela rad se pohybuji, rekreačně sportuji. A mužete mi případně doporučit, jakou mám používat kolenní ortézu? Děkuji Lukáš Musil
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
Váš zámysl je rozumný. Jakmile dojde k rozvoji artrózy je již na plastiku pozdě.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

lukyplast  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji za podporu :-), myslím, že se pomalu začnu zajímat o to, kdy vlétnout na zákrok. Myslíte, že jste takhle schopen poradit, jakou že bych mohl používat zatím kolenní ortézu? Nebo mam zajít do specializované prodejny a konzultovat přímo v prodejně ?

Děkuji

Reakce na lukyplast

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
rozumný postoj - ortézou jistě je vhodné stabilizovat kloub. Pro nestabilitu jsou nutné ortézy s konstrukcí - čtyřbodové. V tom Vám nejlépe poradí Váš ortopéd. Pojišťovny hradí 3000 Kč, doplatky jsou od 3000 Kč dle typu.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

lukyplast  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Pane doktore, moc Vám děkuji za odpovědi.
S pozdravem Lukáš Musil
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Zajímat o plastiku? Jednak změna chování vašeho kolena může znamenat, že v důsledku nestabili jste si utrhl meniskus nebo poškodil chrupavku. To by měl vidět a rozhodnout ortoped.Pokud navrhne askp, určitě ano.
Pak, podle stavu v koleni je možné uvažovat, co a jak dál. Lze udělat i jako jeden krok při rozumné domluvě s operaterem
ady  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 3 odpovědí
Dobrý den, chci poprosit o radu, 9.2. jsem si poranil koleno, 11.2. odstranění více jak poloviny vnitřního menisku a zjištěn přetržený přední kžížový vaz LCA - s tím mi nic nedělali, prý sroste ... nyní mám stále fr.hole, nohu mám zatěžovat tak, než to bude bolet ... Chtěl jsem se zeptat, zda můžu zkoušet chodit i bez fr. holí? noha nebolí, jen je taková slabá ... ten vaz se prosím neměl nějak sešít nebo udělat plastika? co mohu udělat pro to, aby se ten vaz správně hojil, správně srostl? jsou nějaké přípravky nebo něco, čím přispět k lepšímu zahojení toho vazu? předem moc děkuji za Vaši pomoc ... Radek
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
úplně přetržený zkřížený vaz nesroste - mylná informace. Plnou zátěž po operaci menisku zpravidla povolujeme po 5 týdnech. Zkuste se s operačním nálezem spojit s některým specialistou na léčbu kolenního kloubu co dál.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

ady  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 3 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď ... tohle mám v propouštěcí zprávě: Med.komp. - meniskus s lezí ucho od koše, na chrupavce jen povrch leze; Fossa - LCA chybí, LCP OK; Later.komp. - meniskus i chrupavky bez patol.; TH: subtotální meniskment MM v rozshahu střední a zadní 1/3 ... co by jste mi prosím doporučili dělat dál? na tu nohu mám tedy našlapovat jen s fr. holemi? ani po místnosti tedy nemám přecházet bez nich? a ten křížový vaz se tedy neobnoví? moc děkuji ...

Reakce na ady

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
přesně tomu rozumíte, zkřížený vaz je nenávratně pryč. Pooperační zátěž jak jsem uvedl, koleno do případné plastiky stabilizovat čtyřbodovou ortézou na rizikové aktivity (předepíše ortopéd), posilovat stehenní svaly.
To vše byste měl mít vysvětleno od Vašeho operatéra!
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

ady  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 3 odpovědí
Tak to nemám asi moc dobré vyhlídky na stabilitu nohy pro běžnou zátěž a rekreační sporty? té plastice se zřejmě stejně asi nevyhnu, nebo je možnost, že posílením svalů bude stabilita dostatečná? za jak dlouho po tomto zákroku bych mohl podstoupit případnou plastiku toho vazu? a za jak dlouho po plastice je možné na nohu šlapat a řídit auto? ptám se kůli své práci v kanceláři, do které musím jezdit autem ...

Reakce na ady

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podívejte se na odpovědi v diskuzi shora. Je tam prakticky vše, bylo by to jen opakování již řečeného. Po plastice vazů lze řídit auto za 3-4 týdny, pokud máte automat a postižení levé dolní končetiny, prakticky do týdne.
prim. Moster, Revmacentrum
JakubCm  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den, jsem bez mala dva roky po operaci kolene(plastika PZV a odstraneni casti menisku) a jsem aktivni fotbalista. Po treninku nebo po zapase mi koleno vzdycky trochu otece a propnuti a pokrceni je docela bolestive, ale okamzite koleno zaleduju a pred spanim namazu fastum gelem a rano je koleno celkem v pohode. Kdyz hraju tak o kolenu skoro nevim, ale musim priznat, ze uz do vseho nechodim na plno, jelikoz mam jeste mensi blok v hlave, ktery doufam, ze casem odstranim. Chtel jsem se zeptat na nejakou radu jak se o koleno co nejlepe starat, aby bylo co nejdele v takovem stavu, abych mohl i nadale hrat fotbal. Dekuji
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na další postup léčby při diagnoze na základě MR: Vyšší signál T2W v oblasti tibiálního úponu LCA, parciální ruptura, v T2W mírně vyšší signál zadního rohu mediálního menisku při incip. degeneraci.
Sono: v oblasti svalového úponu musc. tensor fascia latae na horní okraj lopaty kosti kyčelní burza o velikosti 8x22 mm s tekutým obsahem a kalcifikací o pr. 6mm.
KOleno mě bolívá i v klidu nebo v noci, po delší chůzi více, kyčel téměř při každém kroku (už více než rok - i po aplikaci dopomedrolu a rehabilitaci).Jsem velmi aktivní sportovec, 39 let.
Děkuji za odpověď. P.
subrmi  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v září minulého roku jsem si při fotbale prudce kopl a píchlo mě koleno. Ortoped mě řekl že mám natažený upon.Letos v lednu jsem k nemu šel znova že mě při zátěži stále píchá v koleni a že to prostě není ono. Tak jsem s náznakem na menizkus šel pod kudlu a bylo mě řečeno že mám více natržený přední křížovej vaz. Řekl mě a´t jen cvičím a předepsal mě ortezu (http://www.online-sport.cz/imgs/280/1119.jpg)... rád bych co nejdříve začal opět sportovat, v koleni mě stálepři zátěži píchá. tak nevim jak jsem na to a co mám dělat. Někdo radí plastiku někdo že to časem přejde...díky za rady
Blanka  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, v roce 2000 jsem si při lyžování přetrhla křížový vaz. Podrobila jsem se plastice tohoto vazu (operatér použil část zdravého vazu a připevnil dvěma "šroubky"). Tenkrát mi operatér řekl, že pokud si vaz znovu utrhnu, už to nebude moci operovat. Bohužel - po 13 letech jsem opět při lyžování měla drobný pád, v koleni mi mírně křuplo, neměla jsem velké bolesti, ani otok. Přesto lékař konstatoval přetržení vazu. Na nohu mohu lehce našlapovat, ale koleno je nestabilní,zejména do stran. Jaké jsou možnosti léčení? Již nejsem nejmladší (59 let), ale přesto aktivní rekreační sportovkyně. Moc děkuji za odpověď. Blanka
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
především je vhodné koleno pořádně vyšetřit. Jednak klinicky, po té objektivizovat př. magnetickou rezonancí, která prokáže, jak to s plastikou vazu je. Případná reoperace vazu ve Vašem věku je nepravděpodobná. Koleno lze stabilizovat vhodným typem čtyřbodové ortézy na sport, jinak především je nutno posilovat stehenní svaly.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
rozhodně doporučuji individuální fyzioterapii za cílem posílit svalstvo kolenního kloubu, cvičit senzomotorickou stimulaci a další jiné techniky pro stabilizaci Vašeho kolene.
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Blanka  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Pane primáři moc děkuji za rychlou odpověď, ve středu jdu na MR a pak uvidime, rozhodně jsem moc ráda za Váš odborný názor - alespoň půjdu na vyšetření připravaná na to, že nová operace již asi fakt nepůjde.
Srdečně zdraví Blanka
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
i bez případné operace vazu lze žít plnohodnotný sportovní život.
prim. Moster, Revmacentrum
macek  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den,
jsem mesic po plastice vazu a chtel jsem se zeptat, jestli nejak poznam , zda jsem si vaz poskodil?Ve spanku jsem se asi nejak hnul a probudil ostrou bolesti, ktera po par hodinach ustoupila.
Dekuji
Macek
Sharduk  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

přibližně před rokem jsem prodělal přetržení křížového vazu v levém koleni a lehčí poškození menisku při hraní basketbalu. Při následné operaci mi byl vaz nahrazen štěpem ze stehenního svalu a část menisku odebrána. Vážím 90+- kg a je mi 21 let. Nyní hraji basketbal bez větších obtíží s ortézou DRYTEX ECONOMY HINGED KNEE - MEDIUM, rád bych se zeptal, jaké přípravky byste mi doporučili pro kompletní zregenerování kolena a prevenci budoucích úrazů. Slyšel jsem o Condrosulfu 400 a Colafitu. Basketbalu bych se v budoucnosti rád věnoval na nižší závodní úrovni.

Ještě bych měl jeden dotaz. Doktor mi po operaci říkal, že, pokud se dobře vyléčí, tak bude koleno zdravé, jako kdyby se mu nic nestalo, možná ještě pevnější než předtím. Je to možné, nebo už navždy budu muset sportovat s ortézou?

Předem děkuji za odpověd

Jareš
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jakákoli náhrada vazu je jen náhradou, která není tak odolná jako původní vaz. Proto je vhodné natrvalo koleno chránit. Doporučení kolegy je hodně optimistické. Důležité je posilování svalstva stehenního a ochrana vazu ortézou na rizikové sporty a aktivity.
Potravinové doplňky př. kolagen aj. jsou vhodné, ale ne zásadní. Nejdůležitější prevence dalšího poškození kloubu je přiměřená zátěž sportovní a pracovní aktivitou, rovněž tělesná zátěž 90+
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Sharduk  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

velmi děkuji za rychlou odpověď. Jen bych se ještě rád zeptal, co myslíte tělesnou zátěží 90+? A považujete onu DRYTEX ortézu za vhodnou? Všichni zde píšete o různých 4 bodových, zatímco tato je pouze dvoubodová.

Předem děkuji za odpověď

Jareš

Reakce na Sharduk

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jestliže všichni radí čtyřbodovou ortézu, asi tomu bude tak... opravdu ochrana čtyřbodovou ortézou (s konstrukcí) je jedinou adekvátní možností k ochraně vazu. Ostatní jsou pro ochranu PZV nedostatečné, i když jsou př. výrobci takto deklarovány.
Tělesná zátěž 90+ znamená nepřetěžovat koleno nadváhou :-)
prim. Moster, Revmacentrum
ruchyno  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
nedávno jsem absolvoval replastiku předního křížového vazu (první v roce 2005, druhá v únoru 2013 - oba úrazy při doskoku při volejbale). Při kontrole u ortopeda mi bylo doporučeno do budoucna se zcela vyhnout mým sportovním aktivitám (tenis, volejbal, lyžování) a dále sportovat pouze v pro koleno nenáročných aktivitách (plavání, cyklistika). Souhlasíte s tímto názorem, nebo při dostatečné rehabilitaci a posílení stehenních svalů je možné provozovat výše uvedené aktivity?
Předem děkuji za odpověď
Ruchař
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je to jen na Vás, jak s vazem budete zacházet, co do jeho životnosti. V každém případě na rizikové aktivity je třeba vaz chránit kvalitní čtyřbodovou ortézou.
prim. Moster, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Vaše koleno by takový režim velmi ocenilo. Na druhou stranu, rozhoduje mozek, že
Majkl  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, doktor mi řekl, že mám prosakující vaz. Tak bych se chtěl zeptat co to přesněji znamená.
Předem děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jde zřejmě o nedorozumění či nepochopení vysvětlení problému. Prosakující vaz je nesmysl.
prim. Moster, Revmacentrum
Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den pane doktore.
Dcera v unoru spadla na lyžích a nyní po magnet.resonanci jí bylo řečeno,že má přetržený křížový vaz.Byla u ortopeda a ten jí řekl ať nosí při sportu ortézu a že není nutná operace.Je jí 24 let.Mohl by jste prosím poradit, jestli je operace nutná nebo ne?dost sportuje i když nyní ji to moc nebolí.Děkuji za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ve 24 letech lze plastiku jedině doporučit. Konzervativní postup je jen odsunutím problému. Koleno musí vydržet na celý život. Bez vazu se brzy vlivem nestability opotřebí. Přeji šťastné rozhodnutí.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

Lenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji za odpověď.
vajda  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den,prosim o prelozeni teto lekarske zpravy,jsem desaty den po uraze a nevim co mi je.
O:pr. koleno klidn,s vypodkem,hybnost S 0-0-90,lachman ++ s pevnym dorazem, PZ +,ZZ neg.,palp.bolest.med sterbiny,perif. bez alterace.
Dg:v..s ruptura LCA et laesio MM gen I. dx.
Th:punkce 50ml serosangv. tek. za asept. kautel
Predem dekuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zakrvácení do kolena s podezřením na poškození předního zkříženého vazu a menisků
prim. Moster, Revmacentrum
Jitka  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 4 odpovědí
Dobrý den, 19.6. jdu na plastiku LCA. Švagrová mi doporučuje lék Wobenzym, že je dobrý proti otokům i na pooperační stavy. Hodí se i při tomto zákroku? A popřípadě, jaké dávkování. Děkuji za odpověď. Jitka-Vysočina
Derka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před 2 lety jsem podstoupil operaci př.kříž.vazu,rehabilitoval a posiloval jak měl,začal jsem opět hrát fotbal po 9 měsících,vše v pořádku..nyní při posl.zápase před 14 dny se mi koleno opět podvrtlo,ale pochvilce bolest přestala a zápas jsem dohrál. Po 10 volna jsem si byl zahrát fotbalek na umělku a koleno se mi opět podlomilo a ale opět dohrál,jenže druhý den oteklo a táhly mě vazy zevnějšku plus kloub zevnitř....lze to říct co to může být? jestli jen natažené postranní vazy nebo to nejhorší a opět přetržení zkř.vazu???? Děkuji za odpověď
Jiri77  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Při florbalu se mi dostala hokejka mezi nohy a povolilo mi koleno. Hned jsem cítil opravdu velikou bolest, proto jsem navštívil ambulanci, kde mi to jen zavázali a odkázali na ortopedii s podezřením na poranění vnitřního menisku. Za 2 dny koleno nateklo a tak jsem navštívil ortopedickou ambulanci. Tam mi lékař řekl, že nemůže diagnostikovat co mi doopravdy je, protože je koleno nateklé a zablokované. Vytáhl mi z něj 25ml vody s krví. Řekl má podezření na utržený před.skříž. vaz, ale ať přijdu za 2 dny. O 2 dny později jsem jej tedy navštívil opět. Z kolene již žádnou tekutinu nevytahoval, prozkoumal hybnost a sdělil mi, že meniskus je nejspíš v pořádku, že mám mít minimálně 3 týdny zafixované koleno v ortéze a že mám vaz nejspíš pouze natržený a ne přetržený. Chci se zeptat, zda se dá předpokládat v takovém případě, že se koleno plnohodnotně uzdraví bez operace, ppř. jak poté probíhá léčba. Děkuji

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí