Návrat ke sportu po operaci vazu

Návrat ke sportu po operaci vazu

anetahonzarkova  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
Dobrý den. Je mi 16 let a hraju závodně házenou. V září jsem byla na plastice předního křížového vazu, který jsem si přetrhla minulý rok v únoru. Po operaci jsem chodila na elektro léčbu, poté na rehabilitaci a snažila jsem se koleno co nejvíce naposilovat. Po 5 měsících od operace se zdá, že je všechno v naprostém pořádku. Chtěla jsem se zeptat po jaké době by bylo vhodné vrátit se k házené a zda je lepší sportovat s ortézou nebo bez ní. Děkuji za odpověď.
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
Obecně má nahrazený vaz plnou funkci za 9-12 měsíců od operace. Kdy se vrátit do sportu je vždy individální otázka s jistou mírou nejistoty. Hraje roli mnoho faktorů, mj i otázka, do jaké míry chce pacient riskovat znovuutržení. Jiné je to u amatérských sportovců, jiné např u fotbalistů profiligy s celoživotními přijmy záv. na kopané.
terka  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Dobrý den. Jsem tři měsíce po operaci. Hraji házenou a potřebovala bych vědět co všechno můžu dělat aby jsem tomu nijak neuškodila. Můj doktor má dovolenou, tak se ptám zde. Zatím jsem chodila do posilovny a běhala po rovném terénu. Můžu dělat něco víc? Teď máme soustředění, můžu se pustit do menšího kopečku? nebo mám zůstat pořád při rovině? Děkuji.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Už jsem na podobnou otázku odpovídal, viz výše. V principu platí, že ZÁSADNĚ se doléčování řídí PŘESNĚ podle operatéra a vždy do další kontroly děláte jen to a přesně to, co máte od operatéra povolené. Jakákoliv amatérština se hrubě nevyplácí. Operatér do svých rad musí zahrnout spoustu faktorů, není nějaký obecný vzorec, jak přesně zvyšovat zátěž. Jen jako příklad- úplně jinak se povoluje navyšování zátěže pacientovi, který má vypracovány a funkční příslušné svaly "chránící" přední zkřížený vaz než tomu, který je má vypracovaná chabě nebo nedejbože vůbec. Nebo další faktor- míra nestability před plastikou (ostatní struktury v koleni), nebo další- způsob fixace a typ štěpu..........
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podle mých zkušeností je házená dost tvrdý sport, kdy kolena, potažmo vazy, dostávají pořádně zabrat. Zvažte z tohoto pohledu co Vám házená přináší, jakou máte perspektivu a jak se může odvíjet Váš následný zdravotní stav s kolenními klouby. Koukejte se ne co bude zítra nebo za půl roku, ale za 10 - 20 let. Není to příjemné, ale je to tak.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
opravdu je v tuto chvíli lepší nikam nepospíchat a být trpělivá. Do nerovných a kopečkovitých terénů bych se zatím rozhodně nepouštěla a doporučila bych Vám stále vyklusávat na rovném terénu. Vyčkejte až se vrátí Váš ortoped z dovolené, aby mohl zhodnotit stav Vašeho kolene a kolenního svalstva a sám mohl určit povolenou zátěž. Jelikož nepřiměřená zátěž by pro Vás mohla přinést nepříjemné komplikace (ruptura štěpu, vytažení štěpu atd). Spíše než běhání a tréninku házené bych se teď věnovala odborně vedené fyzioterapii s cílem posílit svalstvo, které stabilizuje kolenní kloub a celkově se zaměřit na stabilizaci operovaného kolenního kloubu. Po dobré fyzioterapii bude i návrat do sportu (zejména jako je házená, která je pro kolenní kloub náročná) rychlejší, jelikož si koleno rychleji zvykne na zátěž a bude stabilní. V prvním roce je však zásadně důležitá trpělivost, jelikož vaz bude probíhat přestavbou a nebude natolik pevný, aby zvládl plný sportovní nápor.
Přeji hodně trpělivosti a postup v rekonvalescenci.
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na FYZIOklinika s.r.o.

terka  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Děkuji za odborné rady. Vyčkám na doktora a uvidí se co dál. Děkuji
ORP Centrum  |  Basic member  |  Praha
  • 53 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den, odpověď není zcela jednoznačná. Poslední slovo by mněl mít v každém případě operatér - zná průběh operace, typ náhrady, použité jištění štěpu a kvalitu kosti. Obecně platí, že po 3 měsících by mělo být možné aktivně behat, plavat, jezdit na kole. Mírné kopce jistě nevadí, vyvarovat se je třeba především nepředvídatelných situací - nerovný terén, tma, kontaktní sport a pod. S pozdravem MUDr. František Picek, ORP Centrum, Praha,
XXXXXXXXXX

Reakce na ORP Centrum

terka  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Přesně tohle mám povolené. Děkuji.
hazenkarka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Ahoj je mi taky 16 let,hazenou taky hraji.Pri zapase jsem spatne doskocila a doktor mi diagnostikoval pretrzeni predniho krizoveho vazu a naplanoval mi plastiku LCA.Na zacatku srpna jsem operaci podstoupila.Ted je to 5 mesicu od operace a koleno je naprosto v poradku.Na treninku uz normalne beham ani 20 minut v kuse mi nedela problemy a koleno me neboli.Kdyz beham na rovnym povrchu a nemam moc velke zmeny smeru zvladam to bez ortezy,ale kdyz napriklad hrajeme fotbalek tak ortezu urcite doporucuji.Po 6 mesicich od operace zacnu naplno hrat hazenou.
figo5  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 3 odpovědí
6 měsíců? To je podle mě dost brzy pokud nejsi profesionál. Já jsem po LCA začal hrát fotbal až po 10 měsících i když jak píšeš, taky mě to připadalo, že můžu hrát i dřív.
Lukáš
Lukáš  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Zdravím,
měl bych dotaz ohledně kvalitní ortézy po operaci LCA, operace proběhla 12.4.2012, od té doby pravidelně plavu a jezdím na kole, nicméně již mě tento sport nestačí a chtěl bych se opět vrátit k lyžování (při něm jsem si vaz utrhl) a ke squashy, oba sporty jsou náročné na koleno, nicméně můj ortoped mi doporučil pouze ortézu s postranními železy, že prý 4-bodové ortézy jsou zbytečně drahé a že je tedy zbytečné si je pořizovat, mohli byste mi tedy prosím poradit kvalitní ortézu, která mi bude koleno chránit nejúčinněji?
Lukáš
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
rada, kterou jste dostal je dosti nerozumná. Jiná než čtyřbodová ortéza vám zkřížený vaz neuchrání. Je to ale vaše zdraví, zvažte, co pro sebe i do budoucna uděláte.
prim. Moster, Revmacentrum
terka  |  návštěvník  |  Praha
  • 4 odpovědí
Zdravím.
Já si myslím, že pokud je plastika dobře udělala, stačí jenom nějaká ortéza, která bude pevně na noze. Já jsem po plastice a mám tuhle ortézu http://www.google.cz/imgres?q=donjoy+ort%C3%A9za+na+koleno&num=10&hl=cs&tbo=d&biw=1137&bih=534&tbm=isch&tbnid=rcwaxzDili0QxM:&imgrefurl=http://zdravotni-bandaze-a-ortezy.heureka.cz/donjoy-orteza-kolena-drytex-economy-hinged-knee/&docid=qJiZ0PHGTiuPpM&itg=1&imgurl=http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/69c/69c2f41b1903feb8616e03f26f973d77--mmf250x250.jpg&w=250&h=250&ei=VYABUafjMISLswbKnIHoBw&zoom=1&iact=hc&vpx=286&vpy=126&dur=419&hovh=200&hovw=200&tx=154&ty=98&sig=100207207527825754156&page=1&tbnh=141&tbnw=141&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:2,s:0,i:88 a nemám žádný problém, nevyskakuje mi. Drží mi to.

Reakce na terka

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Ja bych byl opatrny. S podobnou ortezou jsem si zpusobil rerupturu. Ted mam 4bodovou duralovou a zatim funguju i bez vazu, ale na replastiku samozrejme brzy pujdu. Ono asi zalezi na tom, jaky sport a jak agresivne. Na muj fotbal/futsal ocividne nestacila a na ostrejsi lyzovani bych si s tim asi taky netroufnul. Velke tlaky a rotace nejsou idealni..
Samozrejme to u mne mohla byt nejaka shoda nahod, tak to berte s rezervou.

Reakce na Honza

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
A jeste at to mate komplet, tak prikladam link moji ortezy:

http://tinyurl.com/b8o3gev

Prispevek od pojistovny byl 3000, takze jsem doplacel „jen“ okolo 2500 Kc. Coz vzhledem ke zdanlive nekonecne vydrzi materialu (pouzivam ji pres rok nekolikrat tydne a nejevi zadne znamky opotrebeni) mi prijde jako snesitelna cena..

Reakce na Honza

Lukáš
Lukáš  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Pane primáři,
ortéza, co zde doporučuje Honza, mi tedy kvalitně ochrání koleno i v extrémních podmínkách? Jako je freestyle a freeride? A ještě jedna otázka, tentokrát na Honzu, je možné ortézu nosit i do moře? Na vodní lyže a wakeboard.

Reakce na Lukáš

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Obávám se, že by ty „drátky“, za které drží popruhy mohly, mohly začít opravdu korodovat. Začínají mi chytat trošku rzi na povrchu i při mém fotbale (cca 1-1,5 roku velmi častého používání), nevím co by s nimi provedla slaná voda. Zbytek určitě vydrží, ale není to jediná ortéza na světě, jen je asi jedna z nejlevnějších.

Reakce na Lukáš

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
ano, čtyřbodová ortéza je k ochraně předního zkříženého vazu nebo ke stabilizaci kolena po přetržení či uvolnění vazu.
POZOR !!! žádná ortéza není vhodná k použití ve slané vodě. Slaná voda dělá s ortézami, a to nejen u těch s kovovou konstrukcí, opravdu divy. Do 3 měsíců jsou následně nepoužitelné.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Lukáš

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Pokud Vás zajímá názor člověka, který dělá v oboru víc jak 25 let a docela se kolem kolen motá- Můj názor je, že žádná, sebelepší orteza koleno úplně neochrání, dokonce že sama o sobě uchrání kulový. Pokud se budeme bavit o situaci třeba po plastice vazu LCA s dokonalou tonizací a funkčnosí svalů stehna, tak snad je možné si myslet, že je orteza NÁPOMOCnÁ K ochraně před dalším úrazem.
Ono je to podobné, jako když jsem se ptal jednoho autozávodníka, jak je nebezpečné jezdit v tak výkoném a rychlém autě (chtěl jsem se zeptat, jak má bezpečnostní prvky) a on jasně řekla, že zásadní problém je v HLAVÉ závodníka a to ostatní může a nemusí být k něčemu.
Ono je to obecná pravda.

Reakce na Honza

figo5  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 3 odpovědí
Honza: A fotbal hraješ závodně? Já mám pocit, že ve fotbale jsou zakázány ortézy s plasty a různými kovy.

Reakce na figo5

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Hraji závodně futsal a malou kopanou. Na futsale mám výjimku vzhledem k čísté historii přestupků (takže nepředpokládají, že budu svou duralovou nohu zneužívat), a taky protože hrajeme nižší soutěž. Na malé kopané jsem přes to musel mít nějakou tlustší textilní nebo gumovou vrstvu (kombinace nákoleníků a štulpny), aby to nebilo do očí diváky nebo sponzory.
Ale v normálním fotbale by ta moje ortéza možná oficiálně neobstála. Ale viděl jsem hrávat i ve vysokých futsalových soutěžích hráče s ortézou pogumovanou nebo z uhlíkových vláken..

Reakce na terka

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, Vámi používaná ortéza DJ Drytex chrání postranní vazy, nikoli vazy zkřížené. Ať je plastika udělaná jak chce, nepoškozený vaz trvale nenahradí. Pokud náhrada vazu nebude chráněna, časem povolí - vytáhne se. Pokud chcete, aby plastika držela co nejdéle, musíte ji chránit. Jinak v pozdějším věku spláčete nad opotřebovaným kloubem.
prim. Moster, Revmacentrum
macek  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,
jsem cca 5 týdnů po plastice vazu a chtěl bych se zeptat, jestli je již možné začít jezdit na kole či rotopedu a jestli, tak s jakou intenzitou.Jsem cyklista.
Nohu ohnu do 95 stupnu.
Děkuji
Macek
Lukáš
Lukáš  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Zdravím, já na kole začal jezdit jen, co šlo ohnout koleno tak abych mohl šlapat, cca 3-4 týdny po operaci, doktor říkal ať to šetřím, ale vzhledem k tomu, že jsem v tomhle ohledu trochu extrémista, tak jsem jezdil na plno od začátku, ba naopak nemocný koleno dostávalo zabrat a stále dostává zabrat víc než to zdraví. Jen mi kladl na srdce ať se hlavně vyhnu pádu, jinak by se tomu nic nemělo stát. Přeji úspěšné zotavení. Lukáš
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, velmi zlehka již určitě můžete začít jezdit na rotopedu. Kolo rozhodně zatím nedoporučuji, z důvodu možného nešetrného zastavení či sesednutí, rovněž také nerovný terén, kopce atd nejsou ze začátku vhodné. Jízda na rotopedu má být ze začátku naprosto bez zátěže a doporučuji začít jízdu tak na 15 minut a postupně přidávat, ale rozhodně nikam nepospíchat :)jde o to, že velkou zátěží můžete voperovaný vaz vytahat a tím by jeho funkce do budoucna byla nedostačující a mohlo by to vést až k destabilizaci kolene.
Příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Pety9  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
měl bych otázku, jsem 4.5 měsíce po operaci skříženého vazu. Kdy můžu začít s trénováním(fotbal), myslím tím kdy můžu zapojit balon a chodit do soubojů? Trénuji skoro každý den,posiluji,jezdím na kole,běhám, cítím se při tom velmi dobře. Ptám se proto,že každý říká něco jiného a nechci něco uspěchat nebo zbytečně čekat. Děkuji za odpověď.
Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Ahoj Pety9, nejsem doktor, ale už dvakrát jsem si utrhl PZV a přátelsky ti radím - vydrž ještě! Asi 7 měsíců po operaci jsem měl svalově nohy na nejlepší úrovni, co pamatuju. Časy na sprint i delší tratě taky životní, ale i tak se to urvalo a navíc u relativně nevinné kličky (razantní změna pohybu s rotací na operované noze). To vhojení štěpu je prý individuální, ale slyšel jsem o jakýchsi hojících fázich, ze kterých jsem vychápal, že asi až po 9. měsíci je přestavba skoro dokončená a tedy i pevnost dostatečná. Já si tehdy vybral jako hranici půlrok, protože jsem strašně zase chtěl hrát a nevyplatilo se, jdu na replastiku za pár týdnů. Ale je to na tobě..
Honza

Reakce na Honza

Pety9  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji za odpověď:), a ještě mám jednu otázku. Rád bych si chtěl udělat za čas zátěžové zkoušky toho kolene,abych si byl opravdu jistý v jakém to koleno je stavu. Nevíte kde se to dá udělat? Děkuji

Reakce na Pety9

Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Tak já zase odpovím, když už tu přispívám, ale opět jen laicky. Jednoduše jsem se sporttesterem měřil rychlost a tepovku delšího okruhu (cca 6 Km) a sprintu na 100 a 200 metrů. K tomu jsem chodil jednou za pár měsíců na základní měření na přístroji inbody (v názvu má ještě nějaké číslo, je jich asi víc typů) - to mi snad přesně řeklo, kolik mám svaloviny a tuku na jednotlivých končetinách či trupu (ještě to měří spoustu dalších věcí, ale to je vedlejší).
Nějakou zátěžovou zkoušku na koleno, ale neznám.
rossi  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
4,5 měsíce je hodně brzo na fotbal. Osobně jsem začal cca po 10 měsících a to jak po altroskopii tak po plastice (oba zákroky dělány v rozmezí asi dvou let). Doporučuji dříve nezačínat, i když je to individuální a někdo si to obnoví i po roce nehraní.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
rozhodně doporučuji začít hrát fotball na plno až po 12. měsíci od operace. Mezi 8- 10 měsícem dochází k přestavbě štěpu a koleno je nejzranitelnější, proto je opravdu pro dlouhodobou stabilitu kolene dobré s plným zatížením při sportu počkat rok a do té doby pracovat na svalstvu kolenního kloubu.
Krásný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na FYZIOklinika s.r.o.

Pety9  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 3 odpovědí
Abych řekl pravdu nehrát tak dlouho si neumím představit. A když trénuji skoro každý den(posilovna,kolo,běh) nevadí to něčemu? Nemůžu tomu uškodit?

Reakce na Pety9

rossi  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Určitě ne naopak. Těch 12 měsíců je pro "normální" lidi, pokud poctivě posiluješ můžeš určitě i dříve si vem, že profesionální sportovci se vrací někdy už po půl roce sice riskují, ale mají hodně posílené svalstvo.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Pro Pety. Biologická realita, která nejde nijak obejít je- spolehlivě funkční vaz -9-12m. Možnost jeho znovuutržení po roce ovlivnuje velmi zásadně nejenom zda je zhojen a funkční, ale také stav svalového korzetu- svyly stehna. Testovat to můžete jak chcete, pod 9 měsíců (třeba 4, 6m) je riziko i při optimálním stavu svalů vysoké, otestovat to nejde a nedává smysl, otestovat lze svlalstvo, ale pevnost vazu by se teoreticky dalo testovat trhacími zkouškami a to asi nechcete.
Zatěžování koena pod 9m je možné, ale vždy s nějakými podmínkami a vždy s nějakým rizikem. Jakékoliv sportovní aktivity zatěžující nadměrně PZV jsou nevhodném typicky kopaná, házená, sporty na parketách- tam kde může nastat rotace kolena s fixovanou nohou v zátěži, v poloohnutí.
PROTO ŘÍDÍ ZÁTĚŽ V ČASE ZÁSADNÉ OPERATÉR. Po vyšetření pacienta, posouzení jeho faktického stavu a posouzení konkrétního rizika pro konkrétního pacienta. Jakékoliv jiné nápady jsou poněkud rizikovější, pokud se mám vyjádřit slušně.
ngomi  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den, už jsem měl tuto operaci před 2 roky. Měl bych dotaz. Velmi rád bych chtěl zas naplno sportovat. Moc si s tím kolenem nevěřím, jedná část je stále necitlivá a při změně počasí prostě bolí. Po té operace jsem nějak zvlášť nesportoval. Potřeboval bych doporučit vhodný sport, který není moc nebo vůbec náročný na koleno. Moc krát děkuji za Vaši odpověď
P.M.  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
je mi 38 let a mám už několikrát operované koleno.Avšak koleno dál víc a víc bolí, někdy je bolest až nesnesitelná. Stačí mi sebemenší zátěž chůze nebo stání atd. kde pak pociťují v kolenu tlak a častější palčivou bolest, která pak tak jak přichází tak zázrakem odchází. Nyní jsem si udělal MR.s výsledkem- cituji:- Postavení osové patelly II.- III. Ve vrstvě chrupavky med. fasety je jemná hypersignální edeme či cystou v kosti/rozsah 9x8mm.
Stp náhradě LCA, v tunelu v tibii jsou v kazdálních 2cm délky většinou hypersignální strukturys hyposign korelátem v T1 obrazu, jen centrálně hyposignální proužek. Fixace v laterálním kondylu femoru, okolní změny v dřeni.
Zadní zkřížený vaz je lehce zauhlený. Katelární vazy v normě.MENISKS mediální je v zadním rohu a v těle výrazně snížený, degenerovaný bez jedn.čerstvého traumatu.stp resekci těla v.s. Laterální meniskus v normě. Mírný výpotek v kloubu ventrálkaudáně od vent rohu later menisku.
Z:- V.s.degenerace štěpu při kaudálním konci, klinika? Stp menisektomii med. degen. menisku. Drobná chonromalacie pately/mediální plochy
PS:- co to znamená a co se dá dělat, nebo jak zabránit případným bolestem?

Děkuji za odpověď
S pozdravem Pavel M.
23.4.2013 14:42
23.4.2013 19:09

Kvalitní (0) Nekvalitní (0)
odpovědět
Vložte Váš příspěvek
josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Zdravím,

chci se zeptat, zda existuje nějaké rozumné doporučení, kdy začít lehký sport (jízda na kole, vyklusávání, posilovna) po operaci LCA. S fotbalem nepočítám dřív jak za rok od operace, ale ostatní sporty snad dříve, nebo se pletu?

Jsem 8 týdnů a 2 dny po operaci. Berle již nenosím, chodím normálně, koleno nenatéká, cvičím 1-3x denně. Samozřejmě představa "doskončení" na koleno je zatím děsivá. :) Další kontrolu mám za 17 dnů, takže si určitě nedovolím rozšířit možnosti sportu bez svolení operatéra, ale spíše se ptám, po jaké době tak mohu očekávat, že se vrátím k cyklistice, posilovně, atd..

Díky všem za zkušenost a přeji těm, kdo má podobnou operaci za sebou, ať se rychle uzdraví!
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 11 odpovědí
Přejí brzke uzdravení ,taky jsem po plastice předniho vazu a už se citim dobře,kolo a posilovna je super ,ale kopečky směrem dolu není nic přijemneho.
s5d  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Zdravím. Mám již druhou operace kolene, ta první proběhla cca před 5ti lety, tenkrát jen natržení LCA(to vzhledem ke svalové hmotě a stabilitě kolena neřešeno), dále odstranění kousku menisku. Před sedmi měsíci podstoupena další ASK viz. zpráva níže
Otázka je jednoduchá, mám nejdřív podstoupit další reASK nebo se spoléhat na zahojení a cca po roce od operace zase začít hrát fotbal???
Svému doktorovi důvěřuji, ale víc hlav, víc názorů. Děkuji za příspěvky. zprava v příloze. Co se týče mého pocitu,tak už by to šlo, ale... Jak zde zminůjí někteří odborníci, resp. i můj doktor a operatér v jedné osobě, těch 12M by bylo lepší vyhnout se kontaktním sportům. Další otázka je, co s tou chondropatii, slučuje se to ještě vůbec se sportem.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí