Abrupce base 5. metatarsu

Abrupce base 5. metatarsu

katkatel  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, povedl se mi výše uvedený úraz. Mám poněkud nakřivo udělanou nechodící dlahu (malíčková hrana o cca 2 cm níže než palec)až pod koleno), boli mě z toho kotník.Mám si dlahu nechat předělat?
Jak dlouho to asi bude trvat než budu moci nosit ortézu? (Je mi 33 sportuju, jsem jinak zdrava).
3: Už podruhé mi praskla tato část - v kloubu - předtím na ruce, zlomeninu jsem neměla, mám nějak upravit výživu?
Díky moc za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zlomenina base 5. zánártní kosti je zlomeninou velice nepříjemnou, co se týče hojení. 3-5 týdnů trvající fixace by měla teoreticky (bez znalosti RTG) postačit, po té máme k dispozici speciální protetickou pomůcku k odlehčení přednoží u tohoto poranění. Dále je vhodné urychlit hojení zlomeniny base 5. metatarzu použitím metody Rázová vlna - viz webové stránky

XXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jenda
Jenda  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den rád bych se zeptal jak dlouho budu muset mít sádrovou dlahu, když jsem si zlomil V.metatars bez dislokace. Na kontrolu mám jít za 14 dní, mohu počítat s tím, že mi dlahu sundají a budu pak muset nosit ortézu nebo budu muset mít ještě sádru těch další týden až 3? Jak píšete Vy v předchozím odpovědi.
Předem děkuji za odpověď.

Reakce na Jenda

katkatel  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Z moji zkusenosti - po 14 dnech sem mela stale kosti uplne od sebe (mela jsem ale malou dislokaci), ale jsem pak si nechala udelat soft cast dlahu cca 350 Kc - s tou se muze a naopak pry ma chodit, celkem jsem tak mela dlahu asi 7 tydnu (ale behem nich jsem i chodila s batohem, surfovala, plavala...), kosticka si nakonec prirostla ponekud jinak, na rentgenu to vypada trochu podivne, ale noha funguje a neboli. Ortezu jsem pak uz nepotrebovala.Na hojeni mi pomahala magnetoterapie - chvili to vypadalo, ze mi tam vznikne pakloub, ale diky magnetum se to podarilo zastavit asi. Drzim palce

Reakce na katkatel

MUDr. Roman Bartoš  |  Basic member  |  Ortopedie  |  Roztoky u Prahy, Mladá Boleslav
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den

Velmi záleží na místě zlomeniny v oblasti baze 5 metatarzu. Existují totiž dvě skupiny těchto zlomenin, které se poměrně výrazně liší léčbou.
V první skupině jsou zlomeniny baze pod tzv. krčkem metatarzu. Pokud tato zlomenina není příliš dislokovaná, zahojí se bez větších obtížích během 4 týdenní sádrové nebo jiné fixace. Po sejmutí následuje postupná zátěž a případně i již zmiňovaná magnetoterapie. Pokud je zde velká dislokace zlomeniny tahem šlachy svalu, který se upíná na bazi 5. metatarzu, je potřeba provést operační fixaci zlomeniny, která zkrátí dobu sádrové fixace a hojení.
Vaše zlomenina zřejmě patří do této skupiny

Ve druhé skupině jsou zlomeniny v oblasti "krčku" baze metatarzu tzv. Jonesova zlomenina. Tato zlomenina je v místech, kde nejsou příliš ideální podmínky k hojení a pokud se léči konzervativně, je zde nutná nejméně 6 týdenní sádrová fixace, aby nevznikl bolestivý pakloub, který je potřeba operovat.

Reakce na MUDr. Roman Bartoš

ich  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, při běhu mi "luplo" v pravé noze, nemohl jsem došlapnout na vnější část chodidla, po 3.týdnech jsem šel do nemocnice a kde mi řekli, že je to zlomené. "rtg. hojivé změny při fraktuře base metatarsu V, distrakce lomné linie není patrná". Dostal jsem sádru s nášlapem + berle na 2 týdny. Po kontrole mám další sádru na týden a 29.6. jdu na operaci, jelikož mi tam tlačí právě ta zmiňovaná šlacha a špatně to srůstá.

Teď mám ale strach, že budu mít trvalé následky nebo nebudu moci sportovat, nemáte s tím někdo zkušenosti? Jak probíhá následná léčba,komplikace,apod.?

Budu rád za jakoukoli odpověď, děkuji.

Reakce na MUDr. Roman Bartoš

skuc  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, požádala bych o vás názor. Mám zmiňovaný případ zlomeniny V.MT právě v místě někde pod krckem, kdy mi byla nalozena dlaha na 4 týdny, poté sejmuta a další 2 týdny bez doslapu o berlích. Zlomenina s mírnou dislokaci po 6 ti týdnech konzervativní léčby bez známek hojení. Po kontrole jiným lékařem mi bylo sděleno, ze je nutná operace, z důvodů délky léčby bez známky hojení. Mám za sebou OS, avšak bez 'želez', a za použití kostniho stepu spolu se sadrou na 5 týdnu. Chtěla bych se zeptat, z jakého důvodů mne nebyla operace doporučená dříve. Přikládám Rtg po 6 ti týdnech konzervativní léčby. Velice děkuji za odpověď. SK.
lilal
lilal  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Co to je prosim za pomucku na odlehceni prednozi po zlomenine a kde se da koupit?dekuji

Reakce na lilal

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
na odlehčení je vhodná např. tato pomůcka:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
prim. Moster, Revmacentrum
kupredu  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den,

Prosím o radu. Zlomil jsem si při pádu ze zamrlých schodu na Brněnském vlakovém nádraží kost páteho MTT (dg.: Příčná min. dislok. fr. base V.MTT vpravo).

Postup léčby: 1)dostal jsem sádrovou dlahu na 7 dnů
2)dostal jsem sádru od kolena na dalších sedm dnů
3)dostal jsem na dalších 7 dnů vysokou ortézu na nohu od kolene


Zajímá mne, jak dlouho se budu léčit a co bude následovat a zdá má cenu jed léčit se raději do Švýcarska. Jsem podnikatel a platím si zdravotní pojištění u nás i ve Švýcarsku, protože podnikám v obou státech. Potřebuji léčbu nějak urychlit. Jsou nějaké možnosti? Když ortézu sundám, a na nohu se postavím, bolí to jako šlak a nedá se na ní ještě udržet-zatím je to jen 15 dnů od zranění. Řidit automobil se s tím nedá. Děkuji za návrhy.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zlomeninu baze V. MTT lze urychlit aplikací rázovou vlnou metodou ESWT, která stimuluje kostní hojení.
Touto metodu lze léčit jak v ČR, tak i ve Švýcarsku.
Blížší na webu : XXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
hipnotic
hipnotic  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den v pondělí 13 se mě stal úraz levé nohy (u kotníku)netušil jsem co to je tak jsem jel na rentgen do Pardubic tam mě řekli že mám zlomenou zánártní kůstku dali mě nechodící dlahu za 7 dní mám přijít na kontrolu dnes jsem tam byl a řekli mě že to není zlomený a že mám hematom starého data na Chopart.kloubem a na dorsu nohy.Malíková hrana nohy palp.a dali mě velikou sádru s podpatekm na 3 týdny chci se zeptat zda je ta sádra nutná a jestli by to třeba nenhradila nějaká ortéza díky moc za odpověd hezký den
rtg  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,prosím o konsultaci:16.8.11 mi byla dig. zlomenina baze 5.mt s abrubcí fragmentu o vel.17x12mm který je posunut zevně o cca 6mm jinak norm.nález na skeletu ,otok měkkých tkání v okolí báze 5.mt
nejprve přiložena sádrová dlaha a dle konsultace RTG a Traumatologa doporučena operace
,19.8.po návštěvě chir.ambulance nemocnice český krumlov bez jakékoliv kontroly pouze elastický obvaz mám být velmi opatrný,nedotknout se a kontrola 20.9.
Jedná se podle vás o správný (ev.běžný ) postup??
děkuji
lilal
lilal  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den,jak dlouho se predpoklada sadrova fixace u teto zlomeniny u 10leteho ditete-sportovce?Za jak dlouho od urazu by to mohlo byt zhojene? po 3dnech od urazu byla dana dlaha a pote za 4 dny dosadrovano. A od kdy se potom muze rehabilitovat a zacit sportovat? dekuji
romans76  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.žena špatně došlápla z postele a diagnóza zněla.Fraktura basis MTC No.V.pedis l.sin.Objektivní nález:palpační bolestivost a otok v obalsti baze 5.MTT,hlezno pevné,zásuvka negativní.RTG nedislokovaná zlomenina baze 5 V.MTT
Sádra nebyla možná kvůli možnému vzniku trombózy,na kontrolu za 14 dní nezatěžovat chůze o berlích po patě s odlechčováním.
Bohužel mě nadá spát její barva kůže.Noha je fialová z poloviny a pod kotníkem další fialový flrk.Nevím zda je to normální a nebo zda navštívit ambulanci a kontrolu uspíšit.Prosím poraďte.
katkatel  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Mela jsem taky modrou nohu i na kotniku, ale nijak zvlast to nebolelo, ale me tu sadru na to dali, ze se ta modrina vstrebava pomalu bylo videt jeste za tyden, kdyz to predelavali na soft cast dlahu. Teda bez dlahy si to moc neumim predstavit, hojilo se to dlouho. Ta mekka dlaha ma vyhodu, ze je mala doporucuje se s tim nohu hned zatezovat a min tak hrozi nejake ochabovani svalu, mestnani krve a tak. Tak at se to dobre zahoji. Jinak me jeste doporucoval doktor magnetoterapii - proti vzniku pakloubu, protoze to se prave zdalo, ze mi tam vznika a ten magnet je pry v techto pripadech ucinny.
Ortopedické oddělení - Nemocnice Přerov  |  Basic member  |  Přerov
  • 102 odpovědí
  • 1 Like
Jde principiálně o banální úraz, pokud by byl v jiné lokalitě. V této lokalitě nejsou vyloučeny komplikace. Proto striktně dodržujte rady ošetřujícího lékaře(NEZATĚŽOVAT! BERLE!!!) a choďte dle doporučení na kontroly.
Barevnost končetiny je daná hematomem, kost je živá prokrvená tkáň , při zlomeninách běžně krvácí, jak otok. tak nabarvení končetiny je v jistém rozsahu normální by mělo pomalu postupně mizet.
Z hlediska rizika trombembolie je riziko sádry stejné jako měkké dlahy, ortezy, etc. Měla by preventivně užívat některý z doporučovaných preparátů a dělat tkzv. venozní gymnastiku- v podstatě vrtět prsty a chodidlem bez zátěže, kolik ji otok dovolí.
Selucký
Jarča  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dne 7.12 2011 jsem špatne došlápla na schodech a zvrtla si pravou nohu do strany.křuplo mi v noze a omdlela jsem.na nohu uz jsem se nepostavila.Po příjezdu na chirurg.ambulanci nasledoval zmodralý otok v oblasti nártu.Podle RTG snimku lékařka nebyla schopna vyloučit podezreni na abrubci base 5 metatarsu,avšak ne prokazatelně,neboli snímek tuto diagnozu na sto procent nevykazoval.Noha mi i tak byla zafixována do sádrove dlahy s kontrolou za 14 dni.Pro však sine otikani,bolesti a modráni palců jsem po 6 dnech nevydrzela a nechala si sádru sundat.nasledoval opet RTG,který opět zlomeninu neprokázal.Nart mi byl stažen stahovacím obvazem.Diagnoza:nataženi svalu.Doporučena elastická bandáš,analgetika proti bolestem,ortpedické vložky do boty a nonu pomalu a částecne začit zatežovat do uměrných bolesti.nasledná kontrola za 4 týdny.Po uplynuti této doby,jsem sice s odlehčovanim na nohu již došlapovala,ale bolest stále přetrvávala.žádala jsem o MDCT,ale misto toho mi byla naordinována rehabilitace,ktere jsem se zůčastnila pouze jednou,nebot po jedné masáži a procvičení svalu se mi bolest opět začala stupnovat.Po kozultaci s jinym lékařem též ambulance ,jsem si doslova CT zoufale vybrečela.Doba objednani vyšetreni trvala dalsi 3 tydny, avšak prokazatelný výsledek byl:Hojici se zlomenina base5.mtt.popisujici lek.zprava:vyšetreni provedeno MDCT spirálni technikou nativne s zameřenim na pr,nohu.Postaveni v zachycených kloubech je při.V obl.base V MTT kraniolateralne zachycen fragment0,49krat0,74krat1,19cm odděleny od zbytku MTTjemnou linií projasneni.Jinak tvar baze při.,deformace nebo inklinace pops.fragmentu do kloubu nezachycena.Doporuč:jeste min.4týdny bez záteže,pevnou obuv,odlehčovat bez doskoku dopadu..Dnes 12.3.2012přichazim na kontrolu,avšak opět ne s dobrou zprávou.Noha mě stále boli,častecnou úlevu citim pouze v pevnych botech,snažim se v nich chodit i doma.Na bosou nohu došlapovat mám ale problémy.Pokud ji mám několik hodin v klidu a pak se ni postavím ,citm nejen bolest ,ale jakoby mi mmírne otikala.To samé rano při vstávání.Občas se mi stává,že se na ni postavím a cítim,jako by se mi vzpříčila jedna kůstka o druhou a musím s nartem bolestivě zahýbat a pak teprve ucítím,jako by to zapadlo jak má.Nekdy mi ten nart tak boli,že cítím bolest i v kotníku a v okolních svalech.Mívám pocit,jakoby mrazení či pálení,jako by mi tam vše hořelo ,občas až ke koleni.Vše jsem dnes oznámila při kontrole lékaři,ale bylo mi řečeno,že to není možné,neboli je to divné.Mělo by prý být už vše v téhle době zahojené a v normálu. Mám pocit,že už jim připadám jak hypochondr,který si vše snad jen namlouvá.A já sama jsem z toho už dost nejen fyzicky,ale i psychicky unavená.Byla jsem poslána na RTG,keré samozřejme jako již před třemi měsíci nic neukázalo a posléze jsem byla znovu objednaná CT,na které budu opět,ale daších 14dni čekat.Občas mám chutˇvše vzdát a nechat se uschopnit,ale pracuji jako vlakvedoucí a vubec si nedokážu představit,jak s tímhle problémem mám vejít do kolejište a kolik vlaku odjedu ,než přestanu chodit uplně..Nevím co mám dělat,na koho se obrátit.Jsem zoufalá!!prosím poradte..
djjneo  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,rád bych se zeptal jaké je označení této zlomeniny ( pro stanovení bolestného)

Fractura phall. proxim. part. dist dig. l pedis l. dx. disloc.


Je to S9240 nebo S9241 nebo něco jiného. děkuji sochor

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí