Distorze kotníku-alternativy léčby

Distorze kotníku-alternativy léčby

amic  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den,
při hře tenisu jsem si zvrtla nohu.
Rentgenolog mě informoval, že na snímku vidí distorzi a poslal mne se snímkem k lékaři. S lékařem jsem hrubě nespokojena - neinformoval mne naprosto o ničem a při mém dotazu zadrmolil něco nesrozumitelného a odeslal mne na sádrovnu, kde jsem dostala na týden dlahu. Když člověk poskakuje po jedné noze tak nemá náladu ani čas pokládat další dotazy, zvlášť když cítí z lékaře neochotu. Navíc Vám v tom okamžiku ani nedojdou všechny okolnosti, na které se chcete zeptat. Sedla jsem si pak tedy k počítači a vyhledala jsem si různé informace na internetu. Přeci jen bych se ráda zeptala odborníka, který není v presu - což předpokládám o Vás, o vysvětlení různých alternativ léčby. Myslím si, že fixace v sádře není nutná ale pro lékaře je nejjednodušším a nejjistěším řešením. Ráda bych Vás požádala o pár odborných rad, na co se mám lékaře ptát, protože já sama nemám žádné medicínské vzdělání. Děkuji moc za odpovědi.
Andrea Michková
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, Andreo,
a) z RTG nelze stanovit dg.: distorze. Je to dg. která by se neměla vůbec používat.
b) minimálně řádným klinický vyšetřením by se mělo zjistit, zda nejde k poškození vazů.
Teprve po řádném vyšetření by se měla ordinovat léčba event. fixace.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
OG GROUP MEDICAL CENTRE s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 21 odpovědí
Milá Andreo,
Při distorzích dochází obvykle k narušení vaziva v kloubu. Pokud si zahýbete oběma kotníky a porovnáte rozsahy jejich pohybu, pak mohou nastat dvě možnosti. Pokud se poraněný kotník hýbe spíše více než zdravý, pak je potřeba zajistit klid kloubu na delší dobu než na jeden týden. Používáme k tomu obvykle ortézu a trvá to přibližně 6 týdnů. Ortéza nedovolí kloubu dosahovat krajních rozsahů pohybu a to stačí k tomu, aby narušené vazivo srostlo. Pokud se poraněný kloub hýbe méně než zdravý, pak je vazivo zatuhlé a je potřeba ho vytahovat všemi směry.
Je to však moje hypotetická úvaha na základě Vašeho stručného popisu. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybych mohl Váš kotník vyšetřit v OG group.
Hezký den
Doc. MUDr. Miroslav Tichý, CSc.
amic  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den vážený pane doktore,
moc vám děkuji za Vaši za odpověď a ochotu, bohužel bydlím v Karlových Varech a jet na vyšetření do Prahy, když pořádně nemůžu chodit a co víc ani řídit, protože postižený kotník je na pravé noze, je náročné. Přesto jsem z vašich vět pochopila, co se pravděpodobně stalo s mým kotníkem. Děkuji
s přáním hezkého dne
Andrea Michková
Ortopedie Zlín  |  Basic member  |  Zlín, Slavičín
  • 20 odpovědí
Dobrý den Andreo,
pojem distorse hlezenního kloubu znamená, že jde o poranění měkkých tkání/kloubního pouzdra, vazivových struktur/ a na RTG je vše v pořádku.Pokud lokální nález vykazuje stav, kdy jsou tyto měkké struktury jen natažené, či jen částečně natržené,potom ošetřující lékař může rozhodnout o dalších možnostech léčby, většinou jsou to moderní a kvalitní ortezy.
Podle typu poranění se většinou aplikuje orteza na
2-3 týdny.
s pozdravem MUDr.MIlan krejčí www.ortopediezlin.cz
jogin3  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den pane doktore. Prosim Vas o radu.
Pred 3my tydny jsem si vyvrknul kotnik. Na pohotovosti byla diagnostika preruseny LFTA vaz a noha me byla dana do dlahy , kdy po tydnu jsem mel jit na zasadrovani.
V pondeli ten tyden , me sundali dlahu, lekkar me udelal dalsi vysetreni pohmatem a hybanim a diagnostikoval jenom distorzi , stim ze vaz neni preruseny, ale natazeny. Nadale me dal na tyden zpet dlahu. PO tydnu me ji sundali dostal jsem ortezu na dalsi tyden stim, ze jeste nedoslapovat na pravou nohu. Ted jsem byl v pondeli na kontrole, lekar me zdelil, ze vse v poradku, tam kam on hmatal nic nebolelo.
ale mam otazku, zda li je normalni, ze vlastne pri pomale a postupne zatezi boli litkovy sval. A hlvane zda li je normalni ze ten pravy kotnik, je jeste malinko vetsi nez ten levy, asi jeste malinko napuchli, ale pritom lekari v diagnostice napsaly bez hematomu. Zda-li je t normalni jev, ktery je diky tomu ze s nohou sem 3tydny nehybal.
dekuji moc za odpoved.
S pozdravem Lukas
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
do době fixace po poranění ktotníku musí být zákonitě kloubní ztuhlost s omezením pohybu. Zda-li je či není poraněn vaz, nelze jen prostým klinickým vyšetřením. Je vhodné vyšetření ultrazvukem, nebo speciální RTG tzv. držené, nebo stress projekce. Po tomto zjištění lze navrhnout patřičnou léčbu. V současné době doporučuji protizánětlivé léky podané místně i celkově, adekvání rehabilitaci vedoucí k normalizaci kloubu. Po uklidnění došetření vazů a kloubní stability.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
jogin3  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den. dekuji za radu. S tim vazem, jsem se prave ptal lekare, zda-li nebude lepsi ultrazvuk. bylo me zdeleno ze konkretne v tomto pripadu neni nutne ultrazvukove vysetreni podstupovat.

Postupne nohu procvicuji a zatezuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
OK, asi kolega ví co říká.
pokud by do budoucna byly problémy s nestabilitou kotníku, př. trvalé otok, zvrtáv ání aj. potíže, bude vyšetření ultrazvukem či specální RTG ¨snímky nezbytností, jak jem uvedl.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
jogin3  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobry den. Doufejme , ze ano. Ve zprave mam napsano, bez otoku ci hematomu. Ale stejne se me zda ze pravy kotnik u toho kloubu je jeste furt malinko napuchly v porovnani s tim levym. Snad to zmizi az to rozhybu do normalniho stavu. jinak s nestabilitou kotniku, mam napsano ze kotnik je stabilni. Sem tam kdyz to rozhybavam tak malinko zaboli, ale neni to zadna vyazna bolest. Nejvice boli litkovy sval. doufam, ze se plne uzdravim, bez nakych nasledku :) Kazdopadne dekuji za diskuzi a za rady.
Misa  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, před třemi týdny jsem křivě našlápla na nohu. Diagnostikovali mi podvrtnutí a natažení kotníku. U kotníku byl velký otok, který se začal zabarvovat. Na pohotovosti mi udělali pouze rentgen a při vyšetření (jestli se tomu tak dá vůbec říkat) se na mě pan doktor pouze podíval a řekl, že to je podvrtnuté, předepsal dlahu na 3 týdny bez našlapování. Na nohu mi ani nesáhl, natož, aby vyzkoušel hybnost.. Dnes mi po dlahu sundali a kotník je nateklý a je kolem něj i modřina, dokonce mám otok i na vnitřním kotníku. Pan doktor, který mě ošetřoval dnes mi řekl, že to mám rozcvičovat a pomalu našlapovat. Neměla bych chodit na rehabilitace? Noha je ztuhlá a kotník velmi bolestivý, takže se bojím, abych si ho zase nepodvrtla..Je to v pořádku? Přikládám foto z dnešního dne.Děkuji
Misa  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
ještě vnější kotnik
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, otok vznikl v důsledku poškození lymfatického systému po úrazu (zpřetrhání lymfatických cévek) tudíž se lymfa, vznikající v mezibuněčném prostoru, hromadí v okolí kloubu. Doporučila bych Vám pravidelné lyfodrenáže (denně u takto výrazného lymfedému) později 3x /týdně. Vhodná může být buď manuální lymfodrenáž nebo přístrojová (pozor na kvalitu přístroje a perzonálu - je nutné manuální otevření spádových uzlin před každou terapií). Zároveň pro zvýšení hybnosti kloubu Vám doporučuji docházku na fyzioterapii a cvičení pro zvýšení stability kloubu (prevence proti další distorzi) nejlépe na posturomedu. Pouze chlad a noha ve vyšší pozici nebude nejefektivnější.
V našem centru nabízíme přístrojovou lymfodrenáž od 190kč/50 minut.

S pozdravem Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXX
prof. MUDr. Libor Paša Ph.D.  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Brno
  • 32 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
otok a hematom znamená. že došlo k poranění struktur v oblasti hlezna. Pravděpodobně vazů. pokud byl rtg s normálním nálezem. Zklidnění ve správně přiložené sádrové dlaze je u mých pacientů na 1. místě, operace jsou indikovány u jasně prokázané akutní nestability. Další režim se odvíjí podle hojivé reakce pacienta. Přetrvávající otok je známkou přetrvávající reakce na úraz a je třeba vyšetřit. proč tomu tak je a podle nálezu dále postupovat. Jedno schéma léčby pro všechna poranění vazů v hlezenném kloubu není správné.
doc Paša
anonym  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den pane doktore,
chtěl jsem se taky připojit a zeptat na tyhle obtíže. Pře asi 3 týdny jsem spadl na snowboardu, zkřížil jsem si pod sebe nohy tak šikovně, že mám problémy došápnout na levou nohu, při chůzi mě táhne ba dokonce nepříjemně píchá z vnitří strany kontníku od paty až nahoru nad kotník kolem achilovky. Byl jsem v Bohunické nemocnici na úrazové chirurgii, přístup nejmenovaného docenta tu komentovat ani raději nebudu, poslal mě na rtg z kterého nic poznat nebylo. Byla mi doporučena mast Traumaplant a fixace. Bohužel ani po 3 týdnech se to nezlepšilo, ale došlap a chůze mi dělá větší potíže, běh ani nepokouším. Rád bych se zeptal co by jste mi poradil jako další postup, děkuji mnohokrát předem. Petr Dvořák Brno
MDfyzio  |  Basic member  |  Louny
  • 6 odpovědí
Radit na dálku je těžké. I když lékař neměl svůj den, pravděpodobně fixace byla nutná. Po sundání pak máte možnost terapie elektroléčbou, manuální techniky a cvičení pod dozorem, pod vedením fyzioterapeuta. Ten by měl stanovit optimální cvičební plán na dosažení rozsahu pohybu, stability v kotníku a stavu bez bolesti.
janeedooe  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v pondělí 25.6.12 jsem si vyvrtla kotník a natáhla vazy. Zkažené prázdniny. Doktor mi dal berle a mám naštěstí jen obinadlo. Řekl 3 týdny. Jaké masti mám používat? Nějaké rady navíc jak léčit? Měla jsem být od pátka pryč. Děkuji Veronika
philip  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den dnes jsem si udělal něco s kotníkem s nohuo hýbat mohu a s prsty také uvšem při pohybu nohy mně to docela dost bolí a když zatnu zuby mohu i chodit nevíte co by to mohlo být ..?
karyyk  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

přibližně před 4-mi měsíci jsem si poranil vnější kotník při fotbale, bohužel jsem hned nevyhledal doktora. Myslel jsem si, že je to běžný výron, ale po měsíci mě to stále bolelo a vždy při zátěži mě píchlo v horním vnějším kotníku. Tak jsem si nakonec zašel k doktoru ortopedovi a zrentgenoval mi kotník a nic závažného tam nenašli a řekli, že jde jen o natažení vazu nebo natržení(snad hlezna), tak mi předepsal rehabilitace (tzn. magnet a laser - celkem 15 procedur) a mažu si to různými mastičkami ( Dolgit, koňská mast ) a stále to není ono. Včera jsem byl poprvé na tréninku a při běhu je to v pořádku, ale jak kopnu do balonu, tak mě v kotníku píchlo, tak jsem přerušil trénink a to jsem měl k tomu tejpovací stahovačku, která nebyla levná vůbec.


Nevíte co s tim??? Myslíte, že to je vsugerované a nebo to zkusit přes bolest??



Reakce na karyyk

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
těžko na dálku říct. Může jít o bolesti po banálním podvrtnutí, nebo taky se vám povedlo uthnout si vazy stabilizující kotní a to si může vsugerovat co chcete, to řeší speci orteza nebo operace - poradí znalý ortoped
Hannah  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Již delší dobu mě bolí levý vnější kotník. Většinou bolí, když mám nohu v klidu a pak chci došlápnout, chvíli trvá než to rozchodím. Bolest bych přirovnala k bolesti, kterou jsem pociťovala, když jsem před lety měla na patě ostruhu. Přitom ráno, když vstávám, tak kotník nebolí. Pak také bolí, když došlápnu v nerovném terénu (chodím se psem na louku a do lesa. Kotník mám stažený návlekem.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí