Rehabilitace po zlomenině zánártní kosti

Rehabilitace po zlomenině zánártní kosti

ajka  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobry den,jsem po nekomplikovane zlomenine zanartni kosticky na noze,uz asi 2 tydny mam ukoncenou lecbu u chirurga,takze uz nemam sadru,jeste ale nemam poskakovat.
zacla jsem chodit bez berli,neboli to ani neopucha noha uz neni ztuhnuta v kotniku,proto mi ani nepsali rehabilitace,ale nemuzu se postavit tou nohou na vypon-na spicku,ani trochu ,co dost potrebuju ,protoze se venuju tanci a vlastne i pri chuzi s tim mam trosku problem,protoze se ta noha tak nenazvedne od zeme. v bazene to jde,na dvou nohach celkem taky ,ale na te jedne samostatne ne. je to normalni? jak dlouho to muze trvat? je nejaky cvik kterym by se dala noha kvuli tomuto posilit? mam doma i zavazi,gumu,overball,ale nevim co cvicit presne na tento problem.
Bc. Václav Kovalovský  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 99 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
pokud tancujete, tak je nutné poúrazovou rehabilitaci provést kvalitně, aby všechny měkké tkáně (šlachy, upony, vazy...) kolem zlomeného místa byla plně funkční a nebolestivá. DOporučoval bych Vám se objadnat k někomu, kdo se věnuje sportovní fyzioterapii a rehabilitaci. Ukázal by Vám, zda stačí cvičení na doma nebo je nutná dočasná individuální fyzioterapie. Možná pro plné uvolnění měkkých tkání bude i nutná rázová vlna, ale to je dle individuálního stavu a hojení postiženého místa.
S pozdravem V.Kovalovský
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,
oslabení svalů lýtka po sádrové fixaci je normální a trvá určitou dobu, než se svaly vycvičí na původní úroveň. Vzhledem k tomu, že se věnujete tanci, bych Vám doporučila fyzioterapii, můžete se zeptat lékaře (chirurga nebo praktického lékaře), zda by Vám rehabilitaci nedoporučil. Případně si můžete fyzioterapii sama platit, každopádně je lepší, když Vás při cvičení někdo povede, abyste si nezafixovala špatné pohybové stereotypy.
Je zapotřebí postupně posilovat svaly lýtka, nohy i stehna, a také protahovat lýtkový sval, případně i další zkrácené svaly. Postupně si cvičte např. výpony na špičku vstoje na obou nohách, později můžete zkusit výpon na jedné noze s oporou rukama o stěnu. Rozhýbávejte chodidlo, cvičte podřepy, podřepy na jedné noze.
S pozdravem, Mgr. Anna Nedbalová, fyzioterapeut
Jana Šimonková fyzioterapie  |  Basic member  |  Praha
  • 22 odpovědí
Dobrý den,
pokud bolí výpon na špičku při normálním zatížení i při odrazové fázi kroku, domnívám se, že by jste si rehabilitaci a fyzioterapii měla nechat předepsat. Pochopila jsem, že noha byla zafixována sádrovvým obvazem a pokud jsou nadále obtíže měla by pomoci mobilizace hlezenných kloubů,
metatarzů a senzomotorický výcvik vašeho kotníku. Nadále pokracujte s posilováním v odlehčení v bazénu a pokuste se domoci výše zmíněné terapie.
Jana Šimonková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Filip Hrdlička
Filip Hrdlička  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Já mám dlouhodobě také problémy s kotníkem a nejvíce se mi osvědčilo vyhledání sportovního fyzioterapeuta. Všichni vám ale řeknou víceméně to samé. Cvičte tzv. "malou nohu", kdy si sednete tak, aby jste měl holeň a stehenní kost v 90° úhlu, chodidlo na třech bodech (malíkový,palcový, pata) a stahujete svaly chodidla, tak , aby se zmenšila délka chodidla. To je dobrá prevence správné klenby nohy. Nepomáhejte si však prsty nohou, ale snažte se opravdu použít jen svaly chodidla. Dále cvičte výdrže na jedné noze, výdrže na obou nohou na nestabilních plochách. Můžete použít jak pevnou úseč na takové poloose, nebo gumovou, nafukovací, která je však těžší na cvičení a měl by jste ji použít až po nějaké době cvičení. Na úsečích je dobré cvičit výdrž na obou nohou s pokrčenými koleny a při dobré výdrži se pokoušet zavřít oči. Myslím, že jsem toho shrnul celkem dost, tak přeji brzké uzdravení. Filip Hrdlička

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí